Siatkówka na plaży

2008-08-12 17:56

Chcesz wrócić z urlopu wypoczęta? To nie leż plackiem na piasku! Zaproś wczasowiczów z sąsiedniego grajdołka i rozegrajcie emocjonujący mecz siatkówki plażowej!

Każdego lata przybywa entuzjastów gry w siatkówkę na plaży. Z myślą o nich ośrodki wczasowe przygotowują piaszczyste boiska i organizują turnieje. Miniboisko możesz też z łatwością zrobić sama, wystarczy przynieść na plażę 2 słupki, siatkę i piłkę. Potrzebne będzie również dobre towarzystwo, bo siatkówka to gra zespołowa.

Co to jest?

Siatkówka plażowa różni się od gry w hali sportowej. Mecz rozgrywają dwie dwuosobowe drużyny. Podczas gry na otwartej przestrzeni największą trudność stanowi tor lotu piłki – jej prędkość i kierunek są bowiem zależne nie tylko od siły uderzenia gracza, ale również od...wiatru. Zawodnicy grają boso, w strojach kąpielowych. Dołączając do drużyny, pamiętaj, by zakładać w upał czapkę z daszkiem – uchroni cię przed prażącymi i szkodliwymi promieniami słońca. Przed rozpoczęciem gry posmaruj całe ciało kosmetykiem z wysokim filtrem UV.

Dla kogo?

Tę zabawę wybierają zazwyczaj ludzie młodzi i energiczni, lubiący spędzać urlop aktywnie. Gra jest tak intensywna, że szybko można pozbyć się nadwyżki energii. Tempo narzucają sami zawodnicy, dlatego – dobierając się w drużyny – powinni wziąć pod uwagę wiek i kondycję fizyczną. To świetna forma ruchu dla osób, które dawno nie ćwiczyły – włączając się codziennie na kilkanaście minut do zabawy, szybko poprawią formę. To także idealna propozycja dla pań, które podczas wakacji zamierzają zgubić kilka nadprogramowych kilogramów. Osoby z nadciśnieniem powinny jednak unikać tej gry, zwłaszcza w czasie upałów.

Co daje gra?

Ruch na świeżym powietrzu ma same zalety: relaksuje i pobudza. Szybko dotlenisz organizm i usprawnisz krążenie. Już po pierwszym treningu poczujesz się odprężona i nabierzesz zapału do kolejnych wyzwań. Grając w siatkę, będziesz bez ustanku biegać, schylać się i podskakiwać. W efekcie wymodelujesz figurę: wzmocnisz mięśnie brzucha, wysmuklisz uda i łydki, ujędrnisz pośladki, wyrzeźbisz linie ramion. Nie tylko schudniesz, ale również poprawisz sprężystość ciała, rozprawisz się z cellulitem. Podczas godzinnej gry możesz spalić nawet 600 kalorii! Rozgrzany piasek podziała jak naturalny piling do stóp. Dodatkowo zyskasz złocistą i – co ważne – równomierną opaleniznę. Trenując regularnie, zwiększysz wydolność organizmu, utrzymasz zgrabną sylwetkę, wypoczniesz i szybko uwolnisz się od stresu.

Zasady gry

  • Celem gry jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwną, aby dotknęła podłoża.
  • Piłkę zawsze wprowadza do gry zawodnik zagrywający (i posyła ją przeciwnikowi).
  • Piłka może być odbijana dłońmi, rękami i całym ciałem.
  • Dwóch zawodników może odbić piłkę jednocześnie.
  • Piłka raz podrzucona do góry musi być podana do innego zawodnika – na wykonanie zagrywki zawodnik ma 5 sekund od gwizdka sędziego.
  • Drużynie – przed przebiciem piłki za siatkę – przysługują najwyżej 3 uderzenia.
  • Set trwa, aż jedna z drużyn zdobędzie 21 punktów (przy różnicy minimum 2).
  • Zwycięża drużyna, która zyska przewagę 2 setów.

Gdzie i za ile?

W sklepie sportowym zapytaj o profesjonalną piłkę (np. Mikasa, cena 50–250 zł) oraz akcesoria do gry: siatkę i słupki (zestaw ok. 100–240 zł). Boiska na strzeżonych plażach udostępniane są nieodpłatnie. Latem są urządzane także w... mieście. Mieszkańcom stolicy polecamy boisko w parku Agrykola. Będzie czynne do końca wakacji, a wstęp jest za darmo. Możesz tam wypożyczyć piłkę i pograć pod okiem instruktora.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza