Co robić z dzieckiem na weselu? Zabierać je na wesele czy nie?

2021-05-10 12:31

Dziecko na weselu - co zrobić, aby wesele z dzieckiem nie przerodziło się w mordęgę obu stron? Przeczytaj nasze sprawdzone sposoby, a następnie świadomie zdecyduj, czy obecność twojego dziecka na takiej imprezie to dobry pomysł.

Dziecko na weselu
Autor: thinkstockphotos.com Wesele to doskonała okazja dla dziecka na spotkanie z kuzynostwem

Decyzja, czy zabrać dziecko na wesele jest bardzo indywidualna. Wszystko tak naprawdę zależy od wieku dziecka, atrakcji, jakie przygotowali dla dzieci organizatorzy wesela, towarzystwa innych dzieci na przyjęciu, możliwości zapewnienia mu opieki w domu na czas wesela oraz naszego podejścia do tego typu imprez. Decydując się jednak na zabranie swoich pociech ze sobą, warto wziąć pod uwagę kilka rozwiązań, które rodzicom zapewnią dobrą zabawę, a samym dzieciom – bezpieczeństwo i spokój.

Spis treści

  1. Wesele z niemowlakiem: najważniejsze jego poczucie bezpieczeństwa
  2. Wesele z przedszkolakiem: zabawa w ograniczonym czasie 
  3. Dzieci szkolne na weselu: najlepsi animatorzy
  4. Dziecko na weselu: zasady bezpieczeństwa

Wesele z niemowlakiem: najważniejsze jego poczucie bezpieczeństwa

Jeśli zdecydujecie się zabrać na wesele niemowlę, warto się upewnić, czy przy sali weselnej znajduje się osobny pokój, w którym będzie cicho i spokojnie. Takie pomieszczenie może służyć jako miejsce do karmienia i przewijania. Z powodzeniem będzie można w nim również ustawić wózek ze śpiącym niemowlakiem, gdzie pod czujnym okiem zaufanej osoby dorosłej (niekoniecznie rodziców), będzie mogło odpocząć.

Aby uniknąć przestymulowania niemowlęcia, jego przebywanie w sali do tańczenia (z głośną muzyką) najlepiej ograniczyć do minimum. Lepiej przebywać z nim w sali ze stołami lub zapewnić mu spacery w wózku na zewnątrz.

W porze wieczornego usypiania, najlepiej oddalić się do cichego pokoju i zachowując (w miarę możliwości oczywiście) codzienne rytuały, utulić maluszka do snu. Śpiące dziecko bez wyrzutów sumienia możemy zostawić pod opieką zaufanej osoby, a samemu wrócić na parkiet.

Wesele z przedszkolakiem: zabawa w ograniczonym czasie 

Kilkulatek może towarzyszyć rodzicom na ślubie i obiedzie weselnym, a gdy będzie zbliżała się pora jego snu, warto odwieźć go do domu, gdzie czekać na niego będą dziadkowie lub inni opiekunowie. To najlepsze rozwiązanie dla dzieci w tym wieku, ale także dla samych rodziców, którzy po odwiezieniu dziecka będą mogli pobawić się bez skrępowania.

Dzieci szkolne na weselu: najlepsi animatorzy

Uczniowie na uroczystości weselnej mogą czuć się naprawdę dobrze. Spotkanie się z dawno niewidzianym kuzynostwem to świetna zabawa. Idealną sytuacją jest wynajęcie osoby, która takim dzieciom zorganizuje czas. Rodzice będą mogli wówczas oddać się beztroskiej zabawie, nie martwiąc się, gdzie są i czym zajmują się ich pociechy. Przed podjęciem decyzji o zabraniu dzieci na wesele, warto podpytać jego organizatorów, czy przewidzieli opiekę animatorów w trakcie przyjęcia.

Warto też zorientować się wcześniej, czy nasze dziecko będzie miało towarzystwo innych rówieśników. Obecność innych dzieci sprawi, że nasza pociecha nie będzie się nudzić, a my oszczędzimy nerwów i narzekania typu: "nudzi mi się", "kiedy jedziemy do domu", "mogłem zostać w domu".

Zobacz także: Jak spędzić bezpiecznie wesele będąc w ciąży?

Dziecko na weselu: zasady bezpieczeństwa

Dobrze jest również pamiętać, że sala weselna pełna jest zagrożeń dla małych dzieci. Panujący na niej gwar i hałas może negatywnie wpłynąć na ich nastrój i zachowanie. Stoły są ponadto pełne gorących potraw, a obrusy często długie – łatwo więc o ich ściągnięcie. Tańczące pary mogą z kolei nie zauważyć przechodzącego dziecka, potrącając je. Biegające dzieci nie zwracają ponadto uwagi na otoczenie – z łatwością mogą wpaść na przechodzącego kelnera, który będzie nieść np. gorący barszcz. Na weselach często dochodzi również do upadków, choćby ze schodów. Dlatego zabierając dziecko na wesele (zwłaszcza małe), trzeba liczyć się z tym, że nie możemy go nawet na chwilę utracić z oczu.

Wesele to dla wielu rodziców chwila całkowitego relaksu i zabawy w obecności rodziny i przyjaciół. By spędzić ten czas dobrze, należy pomyśleć o zapewnieniu dziecku nie tylko opieki, ale i spokoju. Należy mieć na uwadze nie tylko jego wiek, ale i usposobienie oraz charakter. Może maluch wcale nie będzie szczęśliwy, będąc obecnym na weselu? Każdy rodzic musi sobie zatem sam odpowiedzieć na pytanie, czy jego pociecha będzie się czuła na zabawie dobrze i czy on sam spędzi ten czas bez troski o dziecko, bawiąc się przy tym i aktywnie uczestnicząc w weselnej uroczystości.

Polecamy: Życzenia ślubne śmieszne i krótkie - propozycje zabawnych życzeń na ślub

Czy twoje dziecko jest gotowe na nocowanie u dziadków?

Pytanie 1 z 9
Pakujecie się na wakacje lub weekend poza domem. Jak reaguje twoje dziecko?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza