Gwiazda betlejemska: pochodzenie, pielęgnacja oraz wykorzystanie do świątecznych dekoracji

2015-11-03 17:29

Gwiazda betlejemska to jeden ze świątecznych symboli. Warto więc wiedzieć, skąd pochodzi i jak ją pielęgnować. Gwiazda betlejemska świetnie się też sprawdzi jako bożonarodzeniowa dekoracja. Przeczytajcie więc, co warto o niej wiedzieć!

Gwiazda betlejemska
Autor: materiały prasowe Stars for Europe Gwiazda betlejemska przywędrowała do nas z Meksyku.

Spis treści

  1. Gwiazda betlejemska: jak trafiła do Polski i skąd wzięła się jej nazwa?
  2. Gwiazda betlejemska: uprawa
  3. Gwiazda betlejemska jako świąteczna ozdoba

Gwiazda betlejemska nieodmiennie kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia: ta roślina, obok choinki czy jemioły, to jeden z zielonych symboli tych wyjątkowych dni. To też jedna z niewielu roślin, która najlepiej prezentuje się zimą - wszystko dzięki liściom, które często są czerwone, ale mogą być również kremowe, różowe czy zielonkawe. Roślina gości w polskich domach jako element dekoracyjny, warto więc wiedzieć, jak prawidłowo dbać o gwiazdę betlejemską i poznać źródło jej pochodzenia.

>>Przeczytaj również, jak wykonać piękny lampion na Boże Narodzenie>>

Gwiazda betlejemska: jak trafiła do Polski i skąd wzięła się jej nazwa?

Gwiazda betlejemska trafiła do Europy z Meksyku, a znali ją już Aztekowie, którzy barwili za jej pomocą tkaniny, a także używali w celach zdrowotnych - do zbijania gorączki. Co więcej, wierzyli oni, że gwiazda betlejemska jest tak czerwona, ponieważ to kolor krwi bogini, której z miłości pękło serce. Skojarzenie rośliny ze świętami Bożego Narodzenia pojawiło się już w XVI wieku - według meksykańskiej legendy pewna mała dziewczynka zaniosła do kościoła trzy zerwane po drodze do niego chwasty - chciała podarować coś Chrystusowi z okazji Wigilii, a na nic innego jej rodziny nie było stać. W kościele roślina przeszła prawdziwą metamorfozę - z chwastów powstał piękny czerwony kwiat, którego kolor symbolizuje krew Jezusa. Używanie gwiazdy betlejemskiej jako dekoracji rozpropagowali również meksykańscy franciszkanie. Nazwa rośliny wzięła się od kształtu liści, przypominających gwiazdę, która miała zaprowadzić do nowo narodzonego Chrystusa Trzech Króli. Warto dodać, że alternatywna polska nazwa gwiazy betlejemskiej to wilczomlecz nadobny - nawet małe naruszenie struktury rośliny powoduje, że wydziela ona drażniący ludzką skórę biały sok - lub poinsecja. Ten ostatni termin pochodzi od nazwiska meksykańskiego ambasadora, a przede wszystkim botanika, Joela Poinsettego, któremu zawdzięczamy sprowadzenie rośliny do Europy.

>>Przeczytaj również: 8 rad, jak przetrwać święta z dziećmi i nie zwariować>>

Gwiazda betlejemska: uprawa

Choć gwiazda betlejemska jest rośliną, która pięknie się prezentuje zimą, niedobrze znosi chłody. Najlepiej, by przebywała w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Dlatego nie warto jej kupować od ulicznych sprzedawców i to w grudniu - niskie temperatury źle na nią działają i mogą prowadzić do opadania i żółknięcia liści. Najbezpieczniej zakupić gwiazdę betlejemską w sklepie ogrodniczym. Podczas transportu należy pamiętać o szczelnym owinięciu rośliny. Gwiazda betlejemska nie może przebywać w zbyt przegrzanych pomieszczeniach, należy postawić ją w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Ta roślina zdecydowanie nie lubi przeciągów, przez które gubi dolne liście. Gwiazda betlejemska musi być regularnie - co 2-3 dni podlewana - tak, by stale miała wilgotne podłoże. 

Gwiazda betlejemska kwitnie przez kilka tygodni, później jej liście opadają i bledną. Warto jednak zachować ją aż do przyszłego roku, by ponownie zachwycała swoim pięknem. W okolocy lutego należy przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce - takie, w którym panuje około 14-16 stopni Celsjusza - i skrócić jej pędy do około 10 cm oraz ograniczyć podlewanie. Przez kolejne dwa miesiące może przebywać w miejscu bez światła i nie trzeba jej podlewać. Po tym czasie przesadzamy ją do nowego podłoża i umieszczamy w widnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Powinno być w nim też o około 2 stopnie Celsjusza cieplej. Podelwamy ją ciepłą wodą, a po kilku tygodniach nawozimy środkami przeznaczonymi dla roślin o ozdobnych liściach. Wtedy też należy zadbać, by przebywała w wilgotnym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że przez cały ten czas gwiazda betlejemska nie ma liści, dopiero gdy wytworzy 3-4 liście z pędami, należy ją przyciąć. We wrześniu przenosimy roślinę w zaciemnione miejsce, ponieważ potrzebuje ona minimum 14 godzin ciemności. W innym wypadku nie zabarwi się na czerwono i nie wytworzy pąków kwiatowych. Ciemne warunki można wytworzyć gwieździe betlejemskiej sztucznie - np. poprzez umieszczenie jej pod kartonem. W tym czasie roślina musi przebywać w temperaturze około 15 stopni Celsjusza i należy ograniczyć jej podlewanie. Po upływie kolejnych dwóch miesięcy odkrywamy gwiazdę betlejemską, trzeba ją również nawozić i można czekać aż zakwitnie.

>>Przeczytaj również, jak razem z dzieckiem przygotować choinkę ze złota>>

Gwiazda betlejemska jako świąteczna ozdoba

Gwiazda betlejemska może też posłużyć jako świateczna ozdoba. Najczęściej po prostu umieszczamy ją w doniczce na wigilijnym stole czy na parapecie w pokoju. Można jednak wykorzystać jej liście do specyficznego lampionu - w przezroczystym naczyniu należy umieścić wodę, położyć na niej małe świece i właśnie liście rośliny. Kolejny pomysł to przystrojenie gwiazdy betlejemskiej jak choinki lub stworzenie z niej i innych roślin kompozycji. Liście rośliny mogą też posłużyć jako samodzielne ozdoby, porozwieszane w różnych miejscach w domu. Doniczki z gwiazdą betlejemską warto też umieścić np. w ozdobnych wiadrach lub przystroić je wstążkami, bombkami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza