Ile pieniędzy dać dziecku na komunię? Te kwoty najczęściej pojawiają się w kopertach

2023-04-12 11:34

Ile dać dziecku na komunię w prezencie? To zależy od twojej relacji z ośmiolatkiem, a także od twojej zamożności. Stawianie "poprzeczek" w tej kwestii jest głupotą i przyczynia się do zatracania sensu samej uroczystości. Daj tyle, ile możesz, a nie tyle, ile sąsiad czy twoja koleżanka z pracy.

pierwsza komunia święta
Autor: Getty Images Ile dać dziecku w kopercie na Komunię?

Wiele osób zastanawia się, ile dać dziecku na komunię świętą. Odpowiedź jest trudna, ponieważ inną sumę pieniędzy przeznaczą na kopertę dla dziecka rodzice czy dziadkowie, inną chrzestni, a jeszcze inną dalsza rodzina. Wiele zależy też po prostu od możliwości finansowych zaproszonej na uroczystość osoby.  

Spis treści

  1. Czy wypada dać dziecku pieniądze na komunię?
  2. Ile dają dziecku na komunię rodzice i dziadkowie? 
  3. Ile dać dziecku na komunie, jeśli jesteś chrzestnym?
  4. Ile dać dziecku na komunię, gdy jesteś ciocią, wujkiem, dalszym krewnym?
  5. Tysiąc złotych od rodziny
Ile dać dziecku na komunię?

Czy wypada dać dziecku pieniądze na komunię?

Chociaż księżą grzmią z ambony, że dawanie wymyślnych prezentów z okazji komunii zatraca jej duchowe znaczenie, to jednak dla większości Polaków to tradycja, której nie potrafią porzucić. Dawanie koperty z pieniędzmi nie jest uznawane za coś niewłaściwego. 

Warto oczywiście tłumaczyć dziecku znaczenie uroczystości i w rozmowach z nim zawsze podkreślać jej wymiar religijny, który jest ważniejszy od prezentu lub koperty. Pamiętajmy, że pieniądze są tradycyjnym, miłym dla dziecka dodatkiem, ale tak naprawdę, dla wierzących osób najważniejsze w tym dniu jest pełne uczestnictwo malucha w Eucharystii. 

Ile w takim razie dać dziecku na komunie? Najważniejsze jest to, aby kierować się sercem i własnymi możliwościami. Nie warto brać chwilówki, tylko po to, aby prześcignąć sąsiadkę, która w zeszłym roku dała chrześnicy 1000 zł. Trzeba dać dziecku tyle, na ile nas stać.

Ile dają dziecku na komunię rodzice i dziadkowie? 

Chociaż dla dziecka, które przyjmuje pierwszą komunię święta najbliższymi osobami są rodzice, to jednak często nie dają oni swojemu potomkowi koperty z pieniędzmi. Wiele osób uważa, że rodzajem prezentu jest urządzenie przyjęcia komunijnego w restauracji (w czasach przed pandemią, w takich imprezach uczestniczyło nieraz kilkadziesiąt osób). Liczą też na prezenty od zaproszonych gości. 

Jeśli jednak chcą dać dziecku pieniądze, to jest zazwyczaj suma od 300 do 500 zł. Często też rodzice dają dziecku prezent materialny — rower, zegarek, czy inna rzecz, o której wiedzą, że jest marzeniem malucha. Oczywiście, jeśli rodziców na to stać, mogą urządzić i huczne przyjęcie, i obdarzyć swoje dziecko wypchaną kopertą. Ale przeciętni Kowalscy zazwyczaj nie mają aż takich możliwości finansowych.

Inaczej jest z dziadkami. Oni chętnie obdarowują swoje wnuki i często zbierają pieniądze na prezent miesiącami. W zależności od zamożności dziadków może to być 100-500 zł, może być również 1000 złotych. Warto też pamiętać, że dziadkowie chętniej dają dziecku prezenty o charakterze religijnym, np. medalik, łańcuszek z krzyżykiem czy medalikiem albo kolczyki. Złota biżuteria, którą dziewczynki otrzymują w prezencie komunijnym od dziadków, najczęściej zostaje z nimi do końca życia i jest piękną pamiątką po dziadkach.

Ile dać dziecku na komunie, jeśli jesteś chrzestnym?

Do obowiązków rodzica chrzestnego należy dbanie o wychowanie religijne dziecka, dlatego też wielu chrzestnych decyduje się na prezenty komunijne w postaci medalika czy pięknego wydania Pisma Świętego. Przyjmuje się też, że ojciec chrzestny kupuje dziecku rower, a mama chrzestna łańcuszek z medalikiem czy zegarek. Dla chrzestnych, którzy przywiązują do tych spraw mniejszą wagę, idealnym prezentem jest koperta. Zazwyczaj dziecko dostaje od mamy i taty chrzestnego po 500-1000 zł. 

Wszystko zależy od zamożności chrzestnych, tego, czy koperta jest jedyny prezentem, a także od tego, jak bardzo uczestniczą oni w życiu dziecka. Rodzice chrzestni, którzy ostatni raz widzieli swojego chrześniaka w dniu, gdy ksiądz polewał jego główkę wodą święconą, będą czuli się w obowiązku "nadrobić" stracony czas i dadzą bohaterowi uroczystości większą kwotę (kolejną dostanie na 18. urodziny lub na swoim ślubie). 

Ile dać dziecku na komunię, gdy jesteś ciocią, wujkiem, dalszym krewnym?

W takiej sytuacji nie musisz przeznaczyć na prezent wielkiej sumy, chyba że cię na to stać lub gdy jesteś bardzo związany z rodziną dziecka i samym maluchem przystępującym do komunii świętej. 

Jeśli przyjęcie urządzane jest w restauracji, za właściwe uznaje się włożenie do koperty kwoty, która przynajmniej pokrywa koszt opłaty za ilość gości, od których wręczamy prezent — czyli np. od jednego małżeństwa, czy małżeństwa z dziećmi. Zazwyczaj są to kwoty od 200 do 400 zł za rodzinę.

Tysiąc złotych od rodziny

Warto również dowiedzieć się, ile kosztuje talerzyk w restauracji i postarać się przynajmniej oddać tę kwotę. Jeśli przyjęcie jest dość duże, a rodzice dziecka komunijnego, płacą od osoby 200 złotych, to warto byłoby to zwrócić. Nie zawsze jednak jest to możliwe — przy obecnych cenach czteroosobowa rodzina powinna dać w kopertę przynajmniej 700 zł (jeśli mają małe dzieci, które są liczone taniej), a to już pokaźny wydatek. Niektórzy jeszcze czują się w obowiązku kupić jakąś drobną pamiątkę lub czekoladki. Gdy dodamy do tego inne wydatki (np. zakup sukienki czy nowej koszuli), okazuje się, że wyjście na komunię kosztuje nas ponad tysiąc złotych.

Jeśli nie stać nas na taka kwotę, lepiej postawić na kupno prezentu w postaci dobrej jakości długopisu, pióra wiecznego czy srebrnych kolczyków, na które bez problemu wydasz poniżej 150 zł. Pamiętajmy, że na komunię daje się to, na co nas stać. Jeśli więc nie mamy pieniędzy na kopertę, kupmy prezent, który będzie stanowił piękną pamiątkę tego dnia. W przyszłości dziecko to doceni.

Czytaj również: Życzenia komunijne - zobacz gotowe życzenia na komunię!

Fryzury komunijne: inspiracje na długie włosy

Komunia święta: posłać dziecko do pierwszej komunii czy nie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza