Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci? Pomysły na kalendarz DIY!

2023-11-24 13:39

Kalendarz adwentowy to doskonały pomysł na wprowadzenie do domu świątecznej atmosfery i umilenie czasu dzieciom. Mamy dla Was ciekawe pomysły na kalendarz adwentowy DIY. Zobaczcie, jak zrobić kalendarze adwentowe dla dzieci!

Dziecko otwierające kalendarz adwentowy
Autor: Getty images Kalendarz adwentowy dla dzieci. Pomysły na domowe kalendarze adwentowe!

Kalendarz adwentowy to doskonała zabawa, przygotowująca dzieci do nadchodzących świąt. Dzięki kalendarzowi adwentowemu odliczamy kolejno dni do Świąt Bożego Narodzenia zaczynając od 1 do 24 grudnia.

Zamiast kupować kalendarze z czekoladkami, możesz wykonać go samodzielnie i powiesić w pokoju dziecka lub w salonie, aby maluch każdego dnia będzie odkrywał w nim nową niespodziankę!

Spis treści

 1. Skąd pochodzi pomysł na kalendarz adwentowy dla dzieci?
 2. Rodzaje kalendarzy adwentowych dla dzieci
 3. Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci? Te pomysły DIY ułatwią ci pracę
 4. Kalendarze adwentowe w formie girlandy
 5. Kalendarz adwentowy do zrobienia z białych kopert na planszy
 6. Kalendarz adwentowy z materiału
 7. Jak zrobić samemu kalendarz adwentowy? Skorzystaj ze skarpet
 8. Kalendarz adwentowy zawieszony na drzewie
 9. Rama z klamerkami w roli kalendarza
 10. Pomysł na kalendarz adwentowy z rolek
 11. Kalendarz adwentowy DIY z pudełek
 12. Gotowe kalendarze adwentowe dla dzieci
Pomysły na kalendarz adwentowy dla dziecka – Królowe Matki odc. 3

Skąd pochodzi pomysł na kalendarz adwentowy dla dzieci?

Kalendarze adwentowe mają za zadanie umilić dzieciom czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, a jednocześnie stanowią formę dekoracji. Zwyczaj ten pochodzi z Niemiec i jest znany od XIX wieku.

To wtedy po raz pierwszy pojawiły się dekoracje adwentowe, które przybierały postać wiązanek ze świecami. Każda ze świec symbolizowała kolejny tydzień okresu, jakim jest adwent. Z czasem wiązanki zmieniły się w kalendarze z postaciami świętych, które wręczano dzieciom.

Rodzaje kalendarzy adwentowych dla dzieci

Początkowo kalendarze adwentowe miały charakter planszy z czekoladkami ukrytymi w okienkach z kolejnymi datami, aktualnie najpopularniejsze są dekoracje adwentowe wykonane samodzielnie.

Można je przygotować wspólnie z dzieckiem, co będzie dodatkową frajdą lub zrobić maluchowi niespodziankę i powiesić gotowy kalendarz adwentowy w jego pokoju. Pomysłów na tego typu świąteczną dekorację jest bardzo dużo, dla starszych dzieci idealnie sprawdzą się kalendarze adwentowe DIY w których chowa się małe drobiazgi.

Możemy też zrobić kalendarz tematyczny, z ulubionym motywem z bajki czy filmu, lub edukacyjny z zagadkami na każdy dzień.

Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci? Te pomysły DIY ułatwią ci pracę

Przygotowując kalendarz adwentowy dla dzieci DIY warto wykorzystać pomysły, dzięki którym całość będzie wyglądać efektownie, za to na jego przygotowanie nie wydasz połowy pensji. Drobiazgi do kalendarza adwentowego dla dzieci kupisz już za kilka złotych każdy, ale możesz też wykonać je samodzielnie.

 • najpierw przygotuj pudełeczka, woreczki czy skrytki pełniące funkcję okienek. Znając dokładny ich rozmiar nie będziesz mieć problemu, by do środka "wcisnąć" prezent,
 • używając kleju na gorąco od razu przygotuj sobie więcej przedmiotów, które wymagają klejenia. Pamiętaj o przygotowaniu miejsca, na które będziesz odkładać nagrzany pistolet,
 • planując zawartość kalendarza postaraj się, by najciekawszy drobiazg lub zadanie ukryć w ostatnim, 24. okienku.

Kalendarze adwentowe w formie girlandy

Kalendarz adwentowy dla dzieci wykonany w formie girlandy jest jedną z najprostszych propozycji. Oczywiście mamy różne możliwości, ale pomysł polega na rozwieszeniu sznurka w pokoju dziecka i przywiązaniu do niego kopert lub materiałowych woreczków, do których możemy włożyć drobne upominki lub słodycze.

Jeśli nie mamy miejsca na jeden, długi sznurek zastąpmy go dwoma o takiej samej długości, powieszonymi jeden pod drugim. Na każdym z nich przypinamy małe kolorowe koperty z numerami oznaczającymi poszczególne dni grudnia.

Koperty możemy przypiąć ozdobnymi klamerkami lub przywiązać tasiemkami. Decydując się na ten rodzaj kalendarza adwentowego DIY trzeba pamiętać, że drobiazgi, które umieścimy w kopertach muszą być lekkie. Do najpopularniejszych upominków należą słodycze, naklejki, małe samochody, mini lalki. Możesz też przygotować kalendarz adwentowy bez słodyczy - wówczas w całości należy wypełnić go karteczkami lub drobiazgami.

Kalendarz adwentowy do zrobienia z białych kopert na planszy

Do wykonania prostego i minimalistycznego kalendarza adwentowego potrzebne będą 24 białe koperty oraz pomalowany karton do którego będziemy mogli przykleić w rządkach koperty.

Do każdej z kopert możemy włożyć jakiś drobiazg lub karteczki z zagadkami. Następnie zaklejamy je za pomocą naklejek z numerami, a jeśli ich nie posiadamy - na każdej kopercie możemy napisać numer kolorowym flamastrem.

Kalendarz adwentowy z materiału

Wykonanie tego typu kalendarza adwentowego dla dzieci jest dosyć czasochłonne i wymaga minimalnych zdolności krawieckich. Na prostokątnym kawałku materiału, może być w kolorze zielonym lub bordowym, naszywamy 24 kieszonki z materiału.

Zobacz, jak zrobić samemu kalendarz adwentowy - inspiruj się zdjęciami z instagrama!

Wybór kolorystyki kalendarza należy do nas. Na poszczególnych kieszonkach możemy naszyć cyfry lub namalować je specjalnym flamastrem do ubrań. Tak wykonany kalendarz będzie służył nam przez kilka lat.

Do kieszonek w kalendarzu możemy włożyć drobiazgi, słodycze, karteczki z zagadkami lub pojedyncze klocki, które na koniec pozwolą dziecku na złożenie konkretnej zabawki. Takie adwentowe zestawy klocków ma w swojej ofercie LEGO.

Czytaj: Przepisy na Boże Narodzenie - poznaj 5 pomysłów na słodkie święta

Jak zrobić samemu kalendarz adwentowy? Skorzystaj ze skarpet

Na sznurku fantazyjnie poprowadzonym na ścianie przypinamy za pomocą ozdobnych klamerek różnokolorowe skarpetki. Do każdej z nich możemy włożyć mały upominek. A po zdjęciu kalendarza skarpetki oczywiście wykorzystamy do codziennego użytku. Prosty i praktyczny pomysł na kalendarz adwentowy DIY.

Kalendarz adwentowy zawieszony na drzewie

Kalendarz adwentowy wcale nie musi być ułożony w kolejności. Poszczególne woreczki czy koperty z datami mogą zostać powieszone np. na gałązce pomalowanej na biało.

Jest to ciekawa dekoracja w stylu skandynawskim, a jednocześnie fajny pomysł na niekonwencjonalny kalendarz adwentowy dla dzieci. Każdego dnia maluch zdejmuje woreczek z odpowiednią datą i oczywiście upominkiem w środku.

Rama z klamerkami w roli kalendarza

W dekoracyjnej ramie na tekturę powleczoną materiałem lub płótnem przyklejamy równo w rzędach ozdobne klamerki. Nad każdą z nich wpisujemy datę lub przyklejamy kolorowe naklejki z cyframi od 1 do 24.

Do każdej klamerki możemy przypiąć karteczkę z zadaniem, opisem historii świątecznej lub kopertę z małym upominkiem.

Sprawdź: Zadania do kalendarza adwentowego - 24 propozycje

Pomysł na kalendarz adwentowy z rolek

Rolki po papierze toaletowym mają mnóstwo zastosowań. Możemy z nich budować domki dla lalek, przygotować zwierzaki, wykonać Mikołaja na choinkę i oczywiście przygotować kalendarz adwentowy dla dzieci.

Do przygotowania potrzebne nam będą 24 rolki po papierze. Każdą z nich zaklejamy z jednej strony papierem w wybranym przez nas kolorze i numerujemy za pomocą mazaka lub stempla. Sklejamy ze sobą poszczególne rolki tak, aby nam wyszedł kwadrat lub prostokąt.

Do każdej rolki wkładamy drobiazg lub małe słodkości. Następnie przyklejamy je do tektury. Dziecko każdego dnia rozrywa papier na jednej rolce i wyciąga z niej upominek. Tak odliczamy czas do Świąt Bożego Narodzenia.

Kalendarz adwentowy DIY z pudełek

 Ciekawą formą kalendarza adwentowego dla dzieci będzie przygotowanie go w formie pudełek z upominkami. Każde pudełko numerujemy własnoręcznie lub przyklejamy karteczkę z kolejną datą, a do środka wkładamy drobne prezenty.

Gotowe kalendarze adwentowe dla dzieci

Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie kalendarza adwentowego w domu możemy zdecydować się na gotową propozycję. W sklepach czeka na nas ogromny wybór, a ceny zaczynają się już od 30 zł.

Kalendarz adwentowy BIC, cena: 129 zł
Autor: materiały prasowe Kalendarz adwentowy BIC, cena: 129 zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza