Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2023?

2023-01-11 10:02

Dzień Babci i Dzień Dziadka to ważne święta, dlatego nie można o nich zapomnieć! Zastanawiasz się, kiedy wypada Dzień Babci i Dzień Dziadka w 2023 roku, bo chcesz sprawić dziadkom niespodziankę? Podpowiadamy.

Dziadkowie z wnuczką
Autor: Getty images Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy jak co roku w styczniu. To bardzo istotne, żeby pokazać dziecku jak ważne jest celebrowanie tego święta. Dziecko powinno się uczyć szacunku dla osób starszych. Warto też pokazywać najmłodszym jak ważna jest tradycja w życiu każdego z nas. Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka ta nauka staje się łatwiejsza - mamy pretekst, by zachęcić dziecko do wspólnego odkrywania przeszłości i własnej tożsamości.

Wbrew pozorom, tradycja celebrowania Dnia Babci i Dziadka nie jest bardzo długa. Nasi dziadkowie nie mieli okazji obchodzić tego święta, dlatego nasi rodzice tym bardziej będą czuć się wyróżnieni i szczególnie potraktowani tego dnia. 

Przeczytaj: Babcia i dziadek - ich rola w życiu naszym i dziecka. Dlaczego są tak ważni w rodzinie?

Spis treści

  1. Skąd się wziął Dzień Babci i Dziadka? Historia święta Babci i Dziadka
  2. Kiedy jest Dzień Babci 2023?
  3. Kiedy jest Dzień Dziadka 2023?
M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Skąd się wziął Dzień Babci i Dziadka? Historia święta Babci i Dziadka

Dzień Babci wywodzi się z Poznania. To tam zapoczątkowano tradycję doceniania osób starszych i okazywania im odpowiedniego szacunku. Od kiedy obchodzimy dzień babci? 21 stycznia 1965 r. miała wystąpić tam Mieczysława Ćwiklińska, znana sława polskiego teatru i kina. Tego dnia akurat przypadały jej 85. urodziny, a w spektaklu grała rolę babci. Redakcja "Expressu Poznańskiego" postanowiła przygotować dla artystki tort i tym samym ustanowiła nowe święto - Dzień Babci.

Dzień Dziadka powstał później, bo w latach 70. Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie daty tego święta. Na początku miał być to 30 maja, czyli urodziny Mieczysława Fogga. Data ta jednak nie przyjęła się i wszyscy zaczęli obchodzić to wydarzenie po prostu 22 stycznia, dzień po Dniu Babci. W innych krajach święto babci i dziadka obchodzone jest w jednym dniu lub rodziny skupiają się wyłącznie na babciach. W Polsce jednak doceniamy i babcię, i dziadka!

Czytaj także: Życzenia dla babci i dziadka - 22 wierszyki, które wzruszą babcię i dziadka!

Dziadkowie: ich prawo względem naszych dzieci [OPINIA PRAWNIKA]

Kiedy jest Dzień Babci 2023?

Kiedy jest Dzień Babci? W 2023 roku Dzień Babci wypada w sobotę 21 stycznia.

Babcie można odwiedzić więc w weekend poprzedzający święto lub w następny. Wiele babć mieszka przecież daleko od swoich wnuków, a Dzień Babci to doskonała okazja, żeby się spotkać, porozmawiać, powspominać dawne czasy.

Dla dzieciaków opowieści o tym jak ich rodzice sami byli dziećmi to fantastyczna sprawa! Czasem i sami rodzice mogą sobie przypomnieć jakie to błędy popełniali w dzieciństwie i zweryfikować je z zachowaniem swoich pociech.

Czytaj także: Prezent na Dzień Babci: co warto kupić?

Kiedy jest Dzień Dziadka 2023?

A kiedy jest Dzień Dziadka? W 2023 roku Dzień Dziadka wypada w niedzielę 22 stycznia.

Dziadka można odwiedzić osobiście wtedy, kiedy babcię - jeśli oboje żyją i mieszkają razem. Dziadek ucieszy się z każdej formy składania życzeń - także przez internet lub telefon. Liczy się pamięć! Ciekawym dodatkiem będzie także laurka dla dziadka, przesłana pocztą lub wręczona osobiście.

Czytaj także: Prezent na Dzień Dziadka - jaki wybrać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza