Kolędy dla dzieci. Proste kolędy świąteczne dla maluchów [TEKSTY]

2023-12-14 10:12

Kolędowanie to najpopularniejsza tradycja świąt Bożego Narodzenia. Niestety współcześnie kolędy są coraz częściej zastępowane przez komercyjne piosenki. Warto więc kultywować zwyczaj kolędowania przy wigilijnym stole. Przeczytajcie, jaka się wiąże z nimi tradycja i pobierzcie PDF z tekstami 5 najpiękniejszych polskich kolęd!

kolędowanie
Autor: Getty images

Dawniej kolędy śpiewali, jak sama nazwa wskazuje, kolędnicy. Wędrowali od domu do domu z pieśniami bożonarodzeniowymi na ustach, przebrani za różne zwierzęta, symbolizujące radość, płodność, zdrowie. Dzieci zazwyczaj dostawały od gospodarzy pieniądze lub słodycze. Tradycja ta niestety powoli już zanika i kultywowana jest głównie na wsiach. 

Wspólne słuchanie kolęd i nauka ich tekstów to doskonały sposób przekazania wiedzy, gdy nie wiesz jak wytłumaczyć dziecku Boże Narodzenie.

Spis treści

 1. Kolędy dla dzieci - kiedy je śpiewamy?
 2. Najpiękniejsze polskie kolędy
 3. Wesołe kolędy dla dzieci
 4. Proste kolędy dla dzieci
 5. Kolędy dla dzieci - teksty do wspólnego śpiewania
Filmy świąteczne dla dzieci. Zobaczcie najlepsze zestawienie!

Kolędy dla dzieci - kiedy je śpiewamy?

Zwyczaj śpiewania kolęd wywodzi się z Rzymu. Ludzie niegdyś śpiewali pochwalne pieśni każdego pierwszego dnia miesiąca. Zwyczaj ten był szczególnie pielęgnowany w styczniu, kiedy hucznie obchodzono nowy rok. Zbierano się w domach, organizowano przyjęcia z wręczaniem prezentów oraz śpiewano pieśni na cześć gospodarza.

Według tradycji autorem pierwszej bożonarodzeniowej pieśni jest św. Franciszek z Asyżu. Kolędy na święta kiedyś miały formę modlitwy i wzorowane były na hymnach kościelnych. Współcześnie śpiewamy je głównie podczas Wigilii - po kolacji, a przed rozdaniem prezentów.

Pierwotnie kolędy śpiewano jedynie w Kościele podczas liturgii. Teksty pierwszych kolęd śpiewanych w Polsce tłumaczone były z języka łacińskiego oraz czeskiego. Dopiero w późniejszych latach zaczęły powstawać oryginalne, polskie kolędy. Część z nich była śpiewana już kilkaset lat temu przez naszych przodków.

Najstarsze polskie kolędy pochodzą z XVI i XVII wieku. Mimo ich długowiecznej tradycji, takie kolędy jak "Anioł Pasterzom mówił", "Gdy śliczna panna" czy "Lulajże Jezuniu" nadal goszczą przy wigilijnych stołach wielu Polaków.

Wspólne śpiewanie kolęd to wspaniały pomysł na uatrakcyjnienie szczególnie najmłodszym członkom rodziny wigilijnej kolacji. Jest to również bardzo dobry sposób aby obudzić w dzieciach chęć kultywowania polskich tradycji wigilijnych. Nieco inną formę mają pastorałki dla dzieci. Ich treść i melodyjność z pewnością spodobają się maluchom.

Najpiękniejsze polskie kolędy

Śpiewanie kolęd to jedna z ulubionych tradycji świąt Bożego Narodzenia każdego z nas. Nieważne czy ktoś umie śpiewać, czy nie. Najważniejsze, że wspólne celebrowanie tego zwyczaju zbliża rodzinę do siebie, a poza tym to świetna zabawa. Jednymi z najpiękniejszych i najsłynniejszych polskich kolęd są:

 • Cicha noc,
 • Nie było miejsca dla Ciebie,
 • Mizerna cicha, stajenka licha,
 • Bóg się rodzi,
 • Jezus malusieńki,
 • Lulaj Go, Matko lulaj,
 • W żłobie leży,
 • Anioł pasterzom mówił,
 • Gdy się Chrystus rodzi.

Wesołe kolędy dla dzieci

 • Przybieżeli do Betlejem,
 • Do szopy, hej pasterze,
 • Mędrcy świata, monarchowie,
 • Dzisiaj w Betlejem.

Proste kolędy dla dzieci

 • Wśród nocnej ciszy,
 • Gdy Śliczna Panna,
 • Pójdźmy wszyscy do stajenki.

Kolędy dla dzieci - teksty do wspólnego śpiewania

Kolędy dla dzieci - teksty w PDF

QUIZ: Czy znasz się na polskich świętach i zwyczajach?

Pytanie 1 z 11
Drugiego dnia Wielkanocy obchodzimy tradycję polewania się wodą. Jak się ona nazywa?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza