Kolędy polskie. 5 najpiękniejszych kolęd dla dzieci [PDF]

2019-12-09 11:11

Kolędowanie to najpopularniejsza tradycja świąt Bożego Narodzenia. Niestety współcześnie kolędy są coraz częściej zastępowane przez komercyjne piosenki. Warto więc kultywować zwyczaj kolędowania przy wigilijnym stole. Przeczytajcie, jaka się wiąże z nimi tradycja i pobierzcie PDF z tekstami 5 najpiękniejszych polskich kolęd!

kolędowanie
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Tradycja śpiewania kolęd
  2. Polskie kolędy
  3. Najpiękniejsze polskie kolędy

Dawniej kolędy śpiewali, jak sama nazwa wskazuje, kolędnicy. Wędrowali od domu do domu z pieśniami bożonarodzeniowymi na ustach, przebrani za różne zwierzęta, symbolizujące radość, płodność, zdrowie. Dzieci  zazwyczaj dostawały od gospodarzy pieniądze lub słodycze. Tradycja ta niestety powoli już zanika i kultywowana jest głównie na wsiach. 

Pobierz teksty najsłynniejszych polskich kolęd w wygodnym formacie PDF

Tradycja śpiewania kolęd

Zwyczaj śpiewania kolęd wywodzi się z Rzymu. Ludzie niegdyś śpiewali pochwalne pieśni każdego pierwszego dnia miesiąca. Zwyczaj ten był szczególnie pielęgnowany w styczniu, kiedy hucznie obchodzono nowy rok. Zbierano się w domach, organizowano przyjęcia z wręczaniem prezentów oraz śpiewano pieśni na cześć gospodarza.

Według tradycji autorem pierwszej bożonarodzeniowej pieśni jest św. Franciszek z Asyżu. Kolędy na święta kiedyś miały formę modlitwy i wzorowane były na hymnach kościelnych. Współcześnie śpiewamy je głównie podczas Wigilii - po kolacji, a przed rozdaniem prezentów.

Polskie kolędy

Pierwotnie kolędy śpiewano jedynie w Kościele podczas liturgii. Teksty pierwszych kolęd śpiewanych w Polsce tłumaczone były z języka łacińskiego oraz czeskiego. Dopiero w późniejszych latach zaczęły powstawać oryginalne, polskie kolędy. Część z nich była śpiewana już kilkaset lat temu przez naszych przodków.

Najstarsze polskie kolędy pochodzą z XVI i XVII wieku. Mimo ich długowiecznej tradycji, takie kolędy jak "Anioł Pasterzom mówił", "Gdy śliczna panna" czy "Lulajże Jezuniu" nadal goszczą przy wigilijnych stołach wielu Polaków.

Wspólne śpiewanie kolęd to wspaniały pomysł na uatrakcyjnienie szczególnie najmłodszym członkom rodziny wigilijnej kolacji. Jest to również bardzo dobry sposób aby obudzić w dzieciach chęć kultywowania polskich tradycji wigilijnych.

Najpiękniejsze polskie kolędy

Śpiewanie kolęd to jedna z ulubionych tradycji świąt Bożego Narodzenia każdego z nas. Nieważne czy ktoś umie śpiewać, czy nie. Najważniejsze, że wspólne celebrowanie tego zwyczaju zbliża rodzinę do siebie, a poza tym to świetna zabawa. Jednymi z najpiękniejszych i najsłynniejszych polskich kolęd są:

  • Cicha noc
  • Bóg się rodzi
  • Jezus malusieńki
  • Pójdźmy wszyscy do stajenki
  • Wśród nocnej ciszy

Wymienione kolędy pobierzesz w formacie PDF pod tym linkiem!

Czytaj:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza