Pierwsza komunia święta - jak zorganizować przyjęcie komunijne dla dziecka?

2023-04-13 13:48

Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie nie tylko w życiu każdego dziecka, ale i całej rodziny. Warto się do niego odpowiednio przygotować i z wyprzedzeniem zaplanować przyjęcie komunijne. O czym trzeba pamiętać urządzając przyjęcie komunijne? Sprawdź, jak krok po kroku zorganizować przyjęcie komunijne.

Pierwsza komunia święta
Autor: Getty images

Organizacja przyjęcia komunijnego to spore przedsięwzięcie, również pod względem finansowym. Dlatego zanim zaczniemy planować komunijny obiad, ustalmy kwotę, którą możemy przeznaczyć na zorganizowanie przyjęcia komunijnego dla dziecka. Potem przejdźmy do szczegółów organizacji przyjęcia z okazji pierwszej komunii świętej.

Spis treści

  1. Przyjęcie komunijne to duży wydatek
  2. Jedna restauracja, a kilka przyjęć komunijnych
  3. Gdzie urządzić przyjęcie komunijne?
  4. Zaproszenia na przyjęcie komunijne
  5. Dekorację komunijne na stół 
  6. Menu na przyjęcie komunijne

Przyjęcie komunijne to duży wydatek

Organizując przyjęcie komunijne, musimy podliczyć, ile mamy na nie pieniędzy. Do kosztów uroczystości zaliczamy nie tylko obiad dla gości (trzeba wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie się odbywała uroczystość - może być w domu lub w restauracji), ale i zaproszenia komunijne, dekoracje, zakup alby lub sukienki oraz różnego rodzaju dodatki komunijne, jak: buty czy wianek komunijny. Dziś, gdy wszystko jest drogie, organizacja niewielkiego przyjęcia komunijnego może pochłonąć powyżej 5 tysięcy złotych. W przypadku dużej rodziny lub dodatkowych atrakcji kwota ta znacznie wzrośnie. Jeśli zamierzamy zaprosić na komunię dziecka kilkadziesiąt osób, a obiad planujemy w restauracji lub sali bankietowej, koszt komunii może przekroczyć 10 tysięcy złotych.

Organizując przyjęcie komunijne, warto sobie zdawać sprawę z tego, że drogie przyjęcie wcale nie musi być bardziej udane od tego urządzonego w wersji ekonomicznej. Najważniejsza jest dobra atmosfera i odpowiednia organizacja! W ten sposób sprawimy, że ten dzień będzie wyjątkowy zarówno dla dziecka, jak i dla zaproszonych gości. 

Jedna restauracja, a kilka przyjęć komunijnych

Dziś bardzo często przyjęcia komunijne wyprawiane są w salach bankietowych lub restauracjach. Czasem w jednej sali weselnej odbywa się kilka komunii jednocześnie, a kolejne rodziny poodzielane są od siebie parawanami, dzięki czemu mają zapewnioną swobodę wypowiedzi. Zaletą takich przyjęć jest ich cena, ponieważ zwykle są trochę tańsze niż te, które organizuje się indywidualnie. Goście otrzymują smaczne posiłki, przystawki, ciasta czy napoje zupełnie tak samo jak w specjalnie wynajętej sali.

Oprócz tego często rodzice dzieci komunijnych, których przyjęcia są organizowane w tym samym czasie, mogą złożyć się na dodatkowe atrakcje, np. animacje dla młodszych dzieci czy fontanny z czekolady, dzięki czemu za niewielką kwotę mogą urozmaicić przyjęcie komunijne. To dobre i ekonomiczne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zorganizować obiad w restauracji, a nie mają dużych środków pieniężnych na wynajęcie całego lokalu.

Czytaj: Ile pieniędzy dać dziecku na komunię?

Gdzie urządzić przyjęcie komunijne?

Zanim wybierzemy miejsce, w którym odbędzie się uroczysty obiad komunijny, najpierw sporządźmy listę gości. Pozwoli nam ona zdecydować czy możliwe będzie zorganizowanie uroczystości w mieszkaniu lub domu, czy konieczne będzie wynajęcie lokalu.

Jeśli planujemy na pierwszą komunię świętą zaprosić jedynie najbliższą rodzinę możliwe, że uda się urządzić obiad w domu. Rozwiązanie to jest tańsze niż przyjęcie w restauracji, ale wiąże się z większą ilością obowiązków.

To rodzice są odpowiedzialni za zakupy, przygotowanie obiadu i menu na komunię, dekoracje stołu i porządki po uroczystości. Oczywiście, urządzając przyjęcie komunijne w domu, można skorzystać z cateringu. Co prawda, koszty wtedy wzrosną, ale i tak będą niższe niż urządzenie obiadu w restauracji. Ceny cateringu to koszt od 50 do 150 zł.

Z kolei przyjęcie komunijne w restauracji to idealne rozwiązanie dla osób, które planują dużą uroczystość lub nie mają wystarczająco dużego pomieszczenia, aby urządzić komunię w domu. Rozwiązanie to ma wiele plusów.

Rodzice mogą poświęcić więcej czasu zaproszonym gościom i oczywiście dziecku, nie muszą martwić się o ugotowanie i podanie obiadu, a dekoracje komunijne zazwyczaj są już wliczone w cenę. Niewątpliwie minusem takiego rozwiązania jest cena, które będzie zdecydowanie wyższa niż przy urządzaniu obiadu w domu. Ceny za zorganizowanie przyjęcia komunijnego w restauracji lub w domu weselnym wahają się od 150 do nawet 300 zł za osobę. Małe dzieci w wieku do lat 3 zazwyczaj są za darmo, natomiast dzieci powyżej 3. roku życia za połowę talerzyka osoby dorosłej.

Dodatkowym kosztem może być nocleg, który będziemy musieli zapewnić przyjezdnym gościom. O tym też trzeba pomyśleć wcześniej, jeśli nie mamy miejsca w mieszkaniu, konieczne będzie wynajęcie miejsc w hotelu, a te warto mieć zarezerwowane z wyprzedzeniem. Tu już koszta znacznie rosną, a przyjęcie komunijne zamienia się w małe wesele.

Zobacz również: Gotowe życzenia na Pierwszą Komunię Świętą

Tradycyjne prezenty na komunię. Wybieramy ponadczasowy prezent komunijny

Zaproszenia na przyjęcie komunijne

Zaproszenia komunijne warto kupić 2 miesiące przed planowaną Pierwszą Komunią Świętą. Po sporządzeniu listy gości znamy już liczbę zaproszeń — teraz pozostaje nam ich zakup. Zaproszenia na komunię możemy kupić w sklepie papierniczym, zrobić na zamówienie, kupić online lub wykonać samodzielnie.

Ta ostatnia propozycja może być świetną zabawą, jeśli do współpracy zaangażujemy dziecko i pozwolimy mu wziąć udział w projektowaniu zaproszenia. Z pewnością poczuje się docenione i będzie wdzięczne, że mogło pomóc w organizacji przyjęcia. Ceny zaproszeń komunijnych wahają się średnio od 1 zł do 20 zł. 

Dekorację komunijne na stół 

Dekoracje na komunię powinny być przede wszystkim delikatne i subtelne, tak aby pasowały do charakteru uroczystości. Kolorami, które królują wśród trendów komunijnych jest oczywiście biel najczęściej połączona z zielenią, pudrowy róż, mięta i inne odcienie pastelowych barw.

Najważniejszym elementem do dekoracji na komunię będzie oczywiście stół, przy którym zasiądą goście do uroczystego obiadu po mszy świętej. Warto zadbać, aby na stole pojawił się biały obrus, jednolita zastawa i elementy dekoracyjne w postaci małych bukietów ze świeżych kwiatów.

Na każdym talerzyku powinna pojawić się serwetka, aby prezentowała się elegancko możemy ją ozdobić białą tasiemką. Ciekawym elementem ozdabiającym będą małe świeczki. Tworzą one nastrojowy klimat i ładnie wyglądają na zdjęciach. 

Oprócz dekoracji stołu warto ozdobić pokój, w którym będą bawiły się dzieci. Najprostszym sposobem będzie zakup balonów w białym kolorze. Dzieci je uwielbiają, a dzięki niskiej cenie możemy w szybki i prosty sposób samodzielnie zrobić ciekawe ozdoby na komunię.

Dodatkowo do każdego balona możemy zawiązać kolorową tasiemkę, w ten sposób ożywimy białe lub pastelowe dekoracje. Na ścianie można też zawiesić papierową girlandę z napisem Pierwsza Komunia Święta i imieniem dziecka. 

Zobacz również: Prezenty na komunię dla chłopca: TOP 10 prezentów komunijnych

Prezenty na komunię dla dziewczynki: top 10 prezentów komunijnych

Wybór menu na komunię wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem. Najczęściej jest to dwudaniowy obiad zakończony deserem. Oprócz tego obowiązkowo muszą pojawić się przystawki, napoje zimne i ciepłe oraz tort komunijny.

Tradycyjne potrawy zdecydowanie królują na przyjęciach komunijnych, co prawda niektórzy rodzice wolą nowoczesne i bardziej urozmaicone dania, ale klasyka nadal dominuje.

Dlatego najpopularniejszą zupą jest rosół, a na drugie danie pojawiają się ziemniaki, surówka ze świeżych warzyw oraz kotlet schabowy lub de volaille. W roli deseru idealnie sprawdzają się lody lub mus z owoców np. ze świeżych truskawek

Wśród przystawek do najpopularniejszych należą: rolada szpinakowa z łososiem, sałatka grecka, jajka faszerowane, nuggetsy z kurczaka. Oczywiście, na przyjęciu komunijnym nie może zabraknąć owoców i słodkości, najczęściej są to ciasta i babeczki.

Ich wybór zależy od upodobań smakowych. Jeśli wybieramy obiad w restauracji, możemy się zdecydować na większą ilość dań gorących, jednak warto pamiętać, że komunia nie jest weselem i nie trwa całą noc. Dlatego menu warto wybierać rozsądnie. 

Zobacz galerię najpiękniejszych tortów komunijnych