Prima Aprilis: co to znaczy i skąd pochodzi zwyczaj? Żarty i psikusy dla dzieci

2023-03-10 10:57

Prima aprilis obchodzony 1 kwietnia to święto wszystkich żartownisiów. Jakie dowcipy i figle można spłatać dziecku i domownikom na prima aprilis?

Prima aprilis
Autor: Getty Images Prima aprilis to dzień żartów obchodzony 1 kwietnia.

Prima Aprilis to zabawne święto obchodzone 1 kwietnia. Jest to dzień dobrego humoru, w którym tradycyjnie robimy sobie zabawne psikusy. Skąd się wzięło prima aprilis i w jaki sposób można spędzić ten dzień z dzieckiem?

Spis treści

 1. Co to jest prima aprilis?
 2. Skąd się wziął prima aprilis?
 3. Historia prima aprilis
 4. Prima aprilis na świecie
 5. Prima aprilis w Polsce
 6. Psikusy i kawały dla dzieci
 7. Jakie żarty warto robić dzieciom na prima aprilis pierwszego kwietnia?

Co to jest prima aprilis?

Prima aprilis pierwszego kwietnia jest jednym z bardziej radosnych świąt w kalendarzu. To dzień wszystkich żartownisiów. Jego nazwa pochodzi z języka łacińskiego — po łacinie słowa prima aprilis (konkretnie "prima dies aprilis") oznaczają dosłownie "pierwszy kwietnia". Prima aprilis obchodzimy właśnie w pierwszym dniu tego miesiąca i jest to doskonała okazja, by poprawić domownikom czy przyjaciołom humor, robiąc im zabawne żarty. Przez wieki dzień pierwszego kwietnia traktowano jako dzień figli i psikusów, mimo że w różnych krajach nosi on różne nazwy: w Rosji nosi nazwę dnia śmiechu, we Francji święto żartów nazywa się dniem ryby. Robienie sobie żartów pierwszego kwietnia jest popularne niemal na całym świecie.

Skąd się wziął prima aprilis?

Jest wiele teorii dotyczących genezy prima aprilis, ale wiele wskazuje na to, że zwyczaj robienia żartów na pierwszego kwietnia prawdopodobnie wywodzi się jeszcze ze starożytnego Rzymu. Współcześnie świętowane prima aprilis powiązane jest z rzymskimi Veneraliami, które łączono ze świętem fortuny.

Inna teoria dotycząca prima aprilis wskazuje, że dzień żartów pochodzi od Cerlialów, obchodzonych na cześć bogini Ceres. Istnieją również koncepcje, które mówią, że świętowanie tego dnia na początku kwietnia odnosi się do greckiej bogini Demeter. W "Staropolskiej Encyklopedii" Zygmunta Glogera pojawiły się natomiast informacje, że powstanie prima aprilis wywodzi się z tradycji żydowskich.

Co ciekawe, swoją teorię dotyczącą historii prima aprilis mają również chrześcijanie. W Kościele katolickim z 1 kwietnia wiązano datę narodzin Judasza i uznawano ten dzień za dzień kłamstwa.

Historia prima aprilis

Początkowo prima aprilis był obchodzony we Francji. Historię prima aprilis w Europie odnosi się głównie do zmiany kalendarza w 1564 roku przeprowadzonej we Francji, kiedy to król Karol IX zmienił datę rozpoczęcia roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Nie wszyscy uwierzyli, że pierwszy dzień kwietnia to nie jest już pierwszy dzień nowego roku i nadal zamierzali obchodzić Nowy Rok. Inni zaczęli w tym czasie robić im zabawne psikusy i nazywać ten dzień "dniem głupców". Żarty primaaprilisowe były radosne i miały innym sprawiać radość. Współczesne prima aprilis ma podobny charakter.

Historia prima aprilis więc jest dość zawiła, a jedyną pewną rzeczą jest charakter tego święta. Robienie sobie żartów pierwszego kwietnia jest niezmienne od stuleci i niemal zawsze wyglądało tak jak obecnie. Prima aprilis zaczął być popularny w średniowieczu, w Europie na dobre prima aprilis dzień zabawnych żartów upowszechnił się w XV i XVI wieku. Do Polski prima aprilis dotarł już w XVI wieku i już wtedy świętowano go w sposób podobny do współczesnego.

Prima aprilis na świecie

Dzień śmiechu czy dzień żartów obchodzony jest niemal na całym świecie. Jak się go świętuje w poszczególnych krajach?

 • we Francji prima aprilis określany jest jako "dzień kwietniowej ryby". Nawiązuje to do zwyczaju przypinania na plecach kartki papieru z rysunkiem ryby, gdy uda się kogoś nabrać
 • w Wielkiej Brytanii i krajach anglojęzycznych dzień pierwszego kwietnia nazywany jest inaczej niż u nas. Prima aprilis obchodzi się pod nazwą Dnia Głupca. W tych krajach robienie żartów i psikusów jest dozwolone do południa
 • Szkoci obchodzą prima aprilis jako "polowanie na głupca". Dzień ten jest pełen dowcipów, żartów i śmiechu, a wielką popularnością cieszy się wysyłanie liścików do różnych osób z napisem "prima aprilis"
 • w Hiszpanii prima aprilis nie jest obchodzony pierwszego dnia kwietnia. Nie oznacza to, że Hiszpanie nie mają własnego dnia żartów — obchodzą go 28 grudnia i jest to święto dzień niewiniątek. W dniu świętych niewiniątek, bo tak jest nazywane to święto, można płatać bliskim figle lub kupować na jarmarkach śmieszne gadżety. Tego dnia popularne jest przyklejanie na plecach postaci wyciętych z gazet.
 • Rosjanie nazywają pierwszego kwietnia dniem śmiechu. Historia prima aprilis w Rosji sięga XVI wieku, kiedy to car rozesłał herodów po Moskwie, by ogłosili, że tego dnia odbędzie się w mieście wspaniałe przedstawienie. Gdy ludzie przybyli na miejsce, podniosła się kurtyna i odsłoniła napis "Pierwszy kwietnia — nie wierz nikomu", po czym opadła. To był koniec przedstawienia. Dziś Rosjanie dzień śmiechu obchodzą, robiąc różne żarty
 • prima aprilis święto żartów jest również popularne za oceanem. W Stanach Zjednoczonych dzień pierwszego kwietnia obchodzi się w sposób wyważony, płatając bliskim drobne psikusy. W mediach podejmuje się lekkie tematy, zwracając uwagę na to, by nie stosować tzw. "żartów grubego kalibru", które mogłyby zasiać chaos i dezinformację
 • święto prima aprilis obchodzi się również w Ameryce Południowej. Co ciekawe, w tym kraju data prima aprilis jest inna. Prima aprilis dzień żartów obchodzi się nie 1 kwietnia, ale 28 grudnia. Odpowiednik prima aprilis ma jednak inny charakter, ostatecznie prima aprilis ma tam bardziej religijny charakter. Tego dnia wierni ściągają tłumnie do kościołów, gdzie sprawowane są msze za męczeństwo młodych ludzi

Prima aprilis w Polsce

W naszym kraju dzień pierwszego kwietnia to dzień figli i zabawnych pomyłek. Prima aprilis dzień żartów i dowcipów świętuje się w domu, w pracy i w przestrzeni publicznej. Pierwszy dzień kwietnia obchodzimy na wesoło, płatając domownikom psikusy lub podając im mylne informacje. Tego dnia również w mediach pojawiają się zabawne żarty, które mają wprowadzać ludzi w błąd. W dobie fake newsów szybko są prostowane, by nikt nie miał wątpliwości, że są one częścią primaaprilisowych żartów.

Psikusy i kawały dla dzieci

Prima aprilis ma radosny charakter, dlatego warto tego dnia pozwolić sobie na trochę luzu i spędzić czas w sposób radosny. Nie bez powodu 1 kwietnia to dzień żartów nazywany tak od wieków. Prima aprilis funkcjonuje w powszechnej świadomości jako dzień rozmaitych dowcipów, psikusów i figli, dlatego warto spłatać swoim maluchom zabawne figle, skłaniając je do śmiechu i poprawiając im nastrój.

Jakie żarty warto robić dzieciom na prima aprilis pierwszego kwietnia?

 • Zabawnym pomysłem jest włożenie dziecku waty do kapci czy butów i głośne zastanawianie się, jak to możliwe, że w nocy tak bardzo urosły mu stopy, że nie mieszczą się w butach.
 • Innym pomysłem na pierwszy primaaprilisowy żart jest oznajmienie dziecku, że dziś na śniadanie będą czekoladowe lizaki. Dzień wcześniej należy przygotować brokuły albo pomidorki koktajlowe i zanurzyć je w rozpuszczonej czekoladzie. Gdy dziecko ugryzie lizaka, przekona się, że pod czekoladą jest... warzywo. To śmieszny sposób, by stroić sobie żarty nieco bardziej fantazyjne
 • primaaprilisowe żarty mogą dotyczyć również innych produktów spożywczych. Można zrobić dziecku na śniadanie zielone mleko (wystarczy dodać do niego barwnik spożywczy) i zaprzeczać, jakoby miało zielony kolor lub ze zdziwieniem krzyczeć, że w nocy ufoludki podmieniły nam kartonik w lodówce
 • na dzień kłamcy można także... przestawić zegarki w całym domu. Trzeba jednak uważać, by samemu nie stać się ofiarą własnego żartu!

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy sposób na prima aprilis, warto pozwolić sobie na primaaprilisowe żarty i spędzić ten dzień w sposób radosny. Każdy może wymyślić inny sposób na swój prima aprilis!

Czytaj: Pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza