Masz już prezent na Mikołajki? Wybierz kreatywny prezent dla trzylatka

2021-05-28 14:18

Zabawki dla trzylatka to często propozycje edukacyjne, które jednocześnie bawią i uczą. W tym wieku dziecko bardzo szybko chłonie wiedzę, dlatego warto to wykorzystać, wybierając prezent dla trzylatka. Sprawdźcie ciekawe propozycje zabawek i prezentów dla trzylatka!

prezent dla 3 latka
Autor: Getty Images Zobacz najfajniejsze zabawki dla 3 latka

Zabawki dla trzylatka to najczęściej zabawki edukacyjne. Zachęcają dziecko do kreatywnej zabawy, uczą nowych umiejętności, rozwijają koordynację, zdolność logicznego myślenia, mowę. Kupując zabawkę dla trzylatka nie kierujmy się ceną.

Warto sprawdzić, czy jest bezpieczna dla dziecka. Każda zabawka, a szczególnie nowa, wymaga aktywnego udziału rodzica lub opiekuna. To oni prezentują jak się bawić zabawką, odkrywają przed dzieckiem jej funkcje i możliwości, a dodatkowo ogromną frajdą jest wspólnie spędzony czas. 

Spis treści

  1. Jakie zabawki dla trzylatka?
  2. Jak wybierać zabawki dla trzylatka?
  3. Jakie zabawki dla dziewczynek, a jakie dla chłopców?
  4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki dla trzylatka? 
  5. Top 6 zabawek dla trzylatka
W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

- Walory edukacyjne są o wiele większe moim zdaniem w zwykłym pluszowym misiu (nie gadającym), klockach (dla maluszków typu Duplo) czy pudełku z powycinanymi kształtami i dopasowanymi klockami (ale też bez muzyczki). Wtedy dziecko samo zastanawia się co do czego, z czym i jak. A obcując z misiem, uczy się komunikacji i budzi się empatia - napisała nasza czytelniczka.

Jak wybierać zabawki dla trzylatka? Przygotowaliśmy dla was poradnik, w którym znajdziecie garść porad oraz zestawienie 10 zabawek dla trzylatka, na które warto zwrócić uwagę

Sprawdź również: kalendarz rozwoju dziecka 

Jakie zabawki dla trzylatka?

Na rynku jest ogromny wybór zabawek dla trzylatka. Mogą to być zabawki edukacyjne - grające, śpiewające, piszczące, które uczą dzieci nowych umiejętności. Mogą to także być zabawki, które rozwijają zdolności manualne, takie jak wszelkie tablice do rysowania, farby, kredki, kolorowanki, ciastoliny.

Rodzice mogą również wybrać zabawki, które uczą logicznego myślenia - sortery, puzzle, układanki, proste klocki czy gry. I mogą kupić pluszaki, lalki, samochody, rzeczy z absolutnego kanonu, które kochają wszystkie dzieci.

- Moim zdaniem jest bardzo ważne, aby zabawka pełniła jaką funkcję edukacyjną, ale też nie zapominajmy, że dla dzieci często ukochany pluszak albo lala to bardzo ważny przyjaciel z dzieciństwa  Ja też mam swojego uszatka wciąż w pudle, systematycznie go odkurzam ;-) - napisała nasza czytelniczka.

Czytaj też: Zabawki dla dziewczynki: co wybrać na prezent dla małej dziewczynki? [TOP 10 zabawek]

Jaki prezent dla dwulatka? Pomysły na prezent dla dwulatka

Jak wybierać zabawki dla trzylatka?

Monika Kowalczyk dotknęła sedna sprawy. Nie warto podsuwać dziecku wyłącznie zabawek edukacyjnych. Pamiętajmy, że to tylko dziecko i poza nauką przede wszystkim powinno się bawić.

Nie odbierajmy mu dzieciństwa. Jeśli maluch nie ma ochoty grać w kolejną edukacyjną grę, pozwólmy mu ułożyć z klocków wieżę albo zbudować domek dla misiów. Te kilka pierwszych lat życia szybko mu minie, jeszcze będzie miał czas na naukę. 

Nie oznacza to jednak, że należy całkiem zrezygnować z zabawek edukacyjnych. Dzieci w wieku trzech lat błyskawicznie chłoną wiedzę, są ciekawe świata i szybko nabierają nowych umiejętności. Warto wykorzystać ten fakt i dobierać zabawki tak, aby wspierać intelektualny i ruchowy rozwój dziecka.

Jakie zabawki dla dziewczynek, a jakie dla chłopców?

Zabawki dla trzylatków są często podzielone ze względu na płeć dziecka. Dotychczas zabawki miały w większości charakter uniwersalny, jednak od tego momentu zainteresowania chłopców i dziewczynek będą coraz bardziej się różniły (lalki-samochody, gotowanie-budowanie torów wyścigowych).

Trzeba uwzględnić ten fakt przy wyborze zabawki lub prezentu dla trzylatka. Nie zabraniajmy jednak dziewczynce bawić się samochodami, a chłopcu - zabawkową kuchnią.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki dla trzylatka? 

Wybierając zabawki dla trzylatka, zwróć uwagę na zainteresowania dziecka. Jeśli twój maluch lubi budować z klocków, nie broń mu tej rozrywki. Jeśli lubi bawić się lalkami, samochodzikami albo cały dzień gotuje różne potrawy - pozwól mu na to. To tylko dziecko, daj mu poczucie swobody i nie broń spędzać czasu w taki sposób, w jaki ma ochotę.

Niezależnie od tego, jaką zabawkę wybierzesz, sprawdź, czy posiada ona certyfikat CE. To certyfikat bezpieczeństwa, który muszą posiadać wszystkie zabawki trafiające na rynek europejski. Producent musi spełnić szereg wyśrubowanych norm dotyczących jakości, żeby go otrzymać. 

Zobacz także: Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?

Top 6 zabawek dla trzylatka

Przygotowaliśmy dla was zestawienie 6 zabawek dla trzylatka. Jedną z najpopularniejszych zabawek dla trzylatków niezależnie od płci dziecka jest magnetyczna tablica do rysowania.

Dziecko może rysować kredą na jednej części, a na drugiej przyklejać magnesy lub układać magnetyczne litery i cyfry. Dzięki niej wspieramy rozwój manualny dziecka i możemy wykorzystać ją do nauki liter, kolorów, cyfr, a w późniejszym etapie dodawania czy odejmowania. Tablica jest również świetnym pomysłem na prezent dla trzylatka np. na urodziny czy święta.

Dobrym wyborem są również wszelkie zabawki kreatywne, takie jak ciastolina. Dziewczynki ucieszą się z lalek z akcesoriami, małej kuchni do gotowania, domków dla lalek. Chłopcy chętnie pobawią się samochodami, wielopoziomowymi garażami, wozami strażackimi. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza