Zabawki dla rocznego dziecka. Pomysł na prezent na roczek

2016-10-26 9:33

Zabawki dla rocznego dziecka najlepiej jeśli spełniają dwie ważne funkcje: bawią i uczą. Wybór zabawki na roczek nie należy do łatwych ze względu na ogromy wybór produktów przewidzianych dla kategorii wiekowej 12+. Jeśli nie macie pomysłu na prezent dla rocznego dziecka skorzysajcie z naszych porad. Dowiecie się które zabawki na roczek są najpopularniejsze, a jakie wspierają rozwój dziecka!

Zabawki dla rocznego dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak rozwija się roczne dziecko?
  2. Najpopularniejsze zabawki dla rocznego dziecka
  3. Jeździki i pchacze dla rocznego dziecka
  4. Książka najlepszą zabawką dla rocznego dziecka!
  5. Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla małego dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to intensywny rozwój malucha, który poznaje świat, uczy się siedzieć, stawia swoje pierwsze kroki i wypowiada coraz więcej słów. W tym wieku dziecko wszystkiego się uczy i staje się coraz bardziej samodzielne. Powoli odrzuca niemowlęce zabawki, grzechotki nie są już interesujące, a na uwagę zasługują wielofunkcyjne zabawki, pchacze, jeździki, klocki i oczywiście książeczki. To za pomocą książek dziecko poznaje świat, którego nie zobaczy podczas codziennych spacerów. Ten moment życia dziecka to doskonały czas na zakup nowych zabawek. Najlepiej wybierać takie produkty, które bawią, a jednocześnie wpływają na rozwój dziecka. Skorzystajcie z naszych porad jak wybrać zabawki dla rocznego dziecka!

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Jak rozwija się roczne dziecko?

Pierwszy rok życia dziecka to czas rozwoju, wspólnego poznawania się i zabawy. Roczne dziecko obserwuje świat i wszystko pokazuje palcem. Nie umie jeszcze nazwać poszczególnych przedmiotów, ale sygnalizuje, że je zauważa. Potrafi bawić się klockami, układa pierwsze puzzle (oczywiście z pomocą rodziców). Dziecko, które skończyło pierwszy rok życia rozumie polecenia rodziców czy opiekunków, ale nie znaczy to, że chętnie je wykonuje. Może stawiać też pierwsze kroki, co prawda są dzieci, które samodzielnie chodzą w tym wieku, ale to nie jest regułą. 12-miesięczne dziecko najczęściej przechodzi etap mówienia "nie". Nie oznacza to wcale, że niczego nie chce i nie potrzebuje, ale po prostu podejmuje pierwsze próby budowania własnej tożsamości. Roczne dziecko możemy już zacząć uczyć posługiwania się dziecięcymi sztućcami, a to pierwszy krok do samodzielnego jedzenia. 

Najpopularniejsze zabawki dla rocznego dziecka

Dziecko poznaje świat przez zabawę. Dzięki niej uczy się nowych rzeczy, nabiera kolejnych umiejętności i rozwija się intelektualnie i ruchowo, dlatego dobór właściwych zabawek jest tak ważny. Największą popularnością cieszą się edukacyjne zabawki. Dziecko może je wykorzystać na wiele sposobów, a co najważniejsze długo się nimi bawi. Na uwagę zasługują wszelkiego rodzaju klocki, puzzle, memory czy gry pozwalające na dopasowywaniu kształtów. Doskonale sprawdzają się w roli prezentu na roczek, nie są drogie i mają bardzo duży walor edukacyjny. Rozwijają sprawność manualną, uczą koncentracji, logicznego myślenia, cierpliwości i rozwiązywania problemów. 

Kolejną kategorią zabawek dla rocznego dziecka są zabawki interaktywne. Są to najczęściej stoliki, klocki, jeździki czy zwierzęta, które wydają dźwięki, śpiewają piosenki i posiadają różnokolorowe migające światełka. Mają one za zadanie zachęcić dziecko do zabawy, wywołać interakcje na konkretne czynności i przede wszystkim uczyć. Nie należą one do tanich zabawek, dlatego warto przemyśleć ich zakup. Dobrze sprawdzają się w roli prezentów na roczek. Ale jeśli zabawka jest duża warto jej zakup skonsultować wcześniej z rodzicami dziecka. Dzieci lubią zabawki interaktywne, ale dosyć szybko się nimi nudzą. Trzeba też pamiętać o tym, aby dziecko nie korzystało z kilku zabawek interaktywnych na raz. Zbyt duża ilość dżwięków i świateł może sprawić, że dziecko bedzie niespokojne, a nawet płaczliwe. 

Tygrys puzzle Ecoboo 15 zł, Kolejka z klockami na sznurku Empik 49 zł, Tablica magnetyczna Janod 169 zł, Klocki Lego Duplo 99 zł, Żółw z klockami 59 zł, Drewniana zjeżdzalnia 69 zł

Jeździki i pchacze dla rocznego dziecka

Szukając prezentu dla rocznego dziecka trafimy na szeroki wybór jeździków, pchaczy i chodzików. Wiele z nich ma za zasadnie naukę samodzielnego chodzenia, a jednocześnie często zawierają panele interaktywne lub edukacyjne, co sprawia, że dzieci chętnie i często się nimi bawią. Do wyboru są różnego rodzaju samochodziki, pchacze lub wózki dla lalek. Ich ceny zaczynają się od 100 zł

Przeczytaj również: Życzenia urodzinowe dla dziewczynki

Samochód Retro 269 zł, Jeździk zebra Empok 169 zł, Jeździk Autobus 155 zł, Wózek drewniany 269 zł

Zabawki na roczek
Autor: materiały prasowe
Zabawki na roczek
Autor: materiały prasowe
Dobrze wiedzieć

Wręczając dziecku zabawkę warto poświęcić trochę czasu i zaprezentować maluchowi jak się nią bawić, pokazać wszystkie możliwości i funkcje. Będzie to miło spędzony czas, a dziecko znając możliwości nowej gry czy zabawki nie rzuci jej tak szybko w kąt!

Książka najlepszą zabawką dla rocznego dziecka!

Doskonałym pomysłem na prezent dla rocznego dziecka są książeczki. Najlepiej wybierać te z twardymi kartkami, aby szybko nie uległy zniszczeniu. Mogą to być książeczki ze zwierzętami, z rodziną, farmą czy bajkami. Ważne, aby były dostosowane do wieku. Jeśli będą dla dziecka niezrozumiałe po prostu nie będzie się nimi bawiło. Roczne dzieci uwielbiają przekładać kartki w książkach. Często nie mają jeszcze tyle cierpliwości, żeby wysłuchać całą bajkę, ale uwielbiają kiedy rodzice opowiadają im o tym co widzą na obrazkach. Książki mają niezastąpiony walor edukacyjny w rozwoju każdego malucha. Pomagają poznać świat, którego maluch nie może zobaczyć w najbliższym otoczeniu. Książeczki o zwierzętach i naśladowanie dzwięków jakie wydają to zabawa uwielbiana przez wszystkie małe dzieci. Z czasem powtarzają one dźwięki i uczą się nowych słów. Tak więc kupujmy dzieciom jak najwięcej książek! To dla nich świetna zabawa. 

Przeczytaj również: Życzenia urodzinowe dla chłopca

Książka Liczy Pieski 24 zł, Cyferki Czu Czu 29 zł, Puzzle Świnka Peppa 29 zł, Okdrywam kółko Czu Czu 16 zł, Mini puzzle Czu Czu 15 zł, Zwierzątka Trefl 35 zł

Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla małego dziecka

Zabawki na roczek
Autor: materiały prasowe