12-miesięczne dziecko (roczne dziecko)

2018-08-31 13:50

Kalendarz rozwoju dziecka: 12 miesiąc życia dziecka. Roczne dziecko zaczyna pokazywać wszystko palcem i bawi się rozwijając myślenie przyczynowo-skutkowe. Zaczyna rozumieć proste polecenia, ale nie zawsze je wykonuje. Umie chodzić trzymane za rączkę, możliwe, że weszłoby i po schodach, ale zejście stanowi już trudniejszą dyscyplinę, więc musisz uważać. Jeżeli wcześniej nauczysz dziecko trzymania łyżeczki to możliwe jest, że w 12 miesiącu życia zacznie samodzielnie jeść.

12 miesiąc
Autor: _photos.com|photos.com Roczne dziecko waży trzy razy więcej niż noworodek.

Kalendarz rozwoju dziecka: 12 miesiąc życia dziecka.

Roczne dziecko waży przeciętnie 11 kg i mierzy 75 cm. Oznacza to, że potroiła się jego masa urodzeniowa, a dziecko rosło ponad 2 centymetry na miesiąc. Teraz rośnie już wolniej, ma też mniejszy apetyt, jeśli wcześniej dostało łyżeczkę do ręki, to możliwe, że już potrafi samodzielnie jeść. Jest coraz sprawniejsze, wypowiada kilka słów i coraz więcej rozumie. Sprawdź, co jeszcze potrafi dziecko tuż przed pierwszymi urodzinami.

Rozwój fizyczny rocznego dziecka

Większość rocznych dzieci potrafi stać na nóżkach i przesuwać się przy meblach. Niektóre smyki mogą też przejść kilka metrów na własnych nóżkach. Żaden jednak nie potrafi usiedzieć spokojnie na miejscu. Dzieci wstają, siadają, przemieszczają się z miejsca na miejsce, otwierają szafkę, zamykają, rzucają zabawką... Aby nakarmić lub ubrać maluszka, trzeba się wykazać nie lada pomysłowością. Warto wykorzystać tę aktywność do nauki samodzielności i trenowania koordynacji ruchowej, podsuwając mu drugą łyżeczkę, klocki do układania lub inne przedmioty pomagające w treningu małych rączek.

Zobacz:

Dlaczego należy pozwolic dziecku rozwijać się we własnym tempie

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Rozwój emocjonalny dziecka w 12 miesiącu życia

Roczne dziecko jest coraz bardziej śmiałe, także w stosunku do obcych. Najpewniej oczywiście czuje się wśród bliskich mu osób, przed którymi uwielbia się popisywać. Granie w „Koci, koci, łapci”, robienie śmiesznych minek, które budzą zachwyt rodziców, może stać się zabawą niemającą końca. Dziecko lubi też demonstrować swoje umiejętności – chętnie pokazuje, gdzie ma oczko, robi „pa, pa”, daje buzi itd. Roczniak interesuje się innymi dziećmi, ale nie potrafi się z nimi bawić – ma silne poczucie własności, więc wspólna zabawa jedną zabawką to dla niego coś nieosiągalnego.

Rozwój dziecka w 1. roku życia
Dobrze wiedzieć

Wspieraj dziecko w rozwoju umiejętności:

 • poznawczych: pozwalaj mu eksplorować mieszkanie, czuwając oczywiście nad jego bezpieczeństwem – niech otwiera szafki, stuka w kaloryfer, chlapie wodą w wannie, bawi się zmiętym papierem;
 • motorycznych: spaceruj, trzymając go za rączkę – zobaczysz, że za jakiś czas jego uścisk osłabnie i dziecko zacznie kroczyć samodzielnie;
 • komunikacyjnych: rozmawiaj z maluchem – im więcej do niego mówisz, tym większy będzie jego zasób słów; śpiewaj mu piosenki, recytuj wierszyki – rymowanki sprzyjają nauce mowy, bo są rytmiczne i łatwe do zapamiętania;
 • społecznych: zachęcaj do zabawy w piaskownicy z innymi dziećmi – to nauczy smyka, że nie wszystkie zabawki należą do niego i że czasem trzeba poczekać na swoją kolej.

Dziecko 12-miesięczne uwielbia się bawić, ale oczekuje, że będziesz mu w tym towarzyszyć. Samo potrafi się zająć jakąś zabawką najwyżej przez kilka minut. Chętnie ogląda książeczki, wyjmuje rzeczy z szuflady, potrafi wrzucać klocki do pudełka. Gdy jednak coś mu się nie udaje, wścieka się i denerwuje – potrafi rozsypać zabawki, rzucić lalką lub przewrócić pudełko, do którego nie chce się zmieścić jego samochodzik. Malec nie panuje nad swoimi emocjami, dlatego łatwo wpada w złość, gdy przerywasz mu zabawę, by zmienić pieluszkę, lub ściągasz ze stopni schodów, na które próbował się wspiąć.

Rozwój intelektualny 12-miesięcznego dziecka

Specjaliści twierdzą, że dziecko w tym wieku rozumie kilkadziesiąt wyrazów poleceń, rozumie nawet pojęcia abstrakcyjne, takie jak „uważaj” czy „szybko”. Oznacza to, że twój malec dobrze wie, czego od niego oczekujesz, choć nie zawsze ma ochotę zrobić to, o co go prosisz. Odkąd dziecko zauważyło, że może zaprotestować, często wykorzystuje siłę ucieczki lub kręcenia główką na znak niezgody. Roczny maluch potrafi wypowiedzieć już proste wyrazy typu „mama” „baba”, „daj”, naśladuje też zwierzątka oraz inne odgłosy: „hau-hau”, „brum-brum”. Stosuje je prawidłowo i coraz częściej używa ich celowo, by się z tobą porozumieć. Jeśli go nie zrozumiesz, pokaże paluszkiem, o co mu chodzi – jego gesty są już precyzyjne, a pamięć i stopień rozumienia wystarczające do takiego sposobu komunikowania się z otoczeniem.

Dobrze wiedzieć

12-miesięczne niemowlę: rozwijanie umiejętności

Niemowlęta mają zwyczaj skupiania się na rozwijaniu konkretnej umiejętności. Gdy uczą się czegoś nowego, tracą zainteresowanie innymi czynnościami. Gdy np. zaczynają raczkować czy chodzić, nie zwracają uwagi na samodzielne jedzenie. To normalne i nie powinno budzić waszego niepokoju.

Oto 10 skoków rozwojowych w życiu niemowlaka:

12-miesięczne niemowlę: rozwój dziecka

 • Ulubionym zajęciem dziecka jest w 12 miesiącu życia pokazywanie wszystkiego palcem.
 • Roczne dziecko zaczyna bawić się klockami i prostymi układankami, przekłada strony w książeczkach, dzięki czemu rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe.
 • Powoli też zaczyna interesować się innymi dziećmi, ale do wspólnej zabawy jeszcze nie dorósł, nie tylko dlatego, że nie lubi się dzielić zabawkami. Na szczęście większość rocznych dzieci już powoli wyrasta z lęku przed obcymi i coraz śmielej nawiązuje nowe kontakty.

Jak zachęcić dziecko do zabawy z rówieśnikami

 • Dziecko rozumie proste polecenia, choć nie zawsze je wykonuje.
 • Wypowiada coraz więcej słów, choć zdarza się, że nie ma ich w żadnym słowniku. Całe szczęście, że wy je znacie.
 • Niemowlak w 12 miesiącu życia dużo częściej mówi „nie”. To nie tylko sposób na wyrażenie własnego zdania, ale też element budowania własnej odrębności i tożsamości. Bo dziecko ma już swoje zabawki, ubranka i odbicie w lustrze.
 • 12-miesięczne dziecko umie już chodzić trzymany za rączkę, choć są też dzieci, które radzą sobie już same. Uważaj na schody – budzą one duże zainteresowanie dziecka, najprawdopodobniej nawet dałoby radę wejść na nie samo, ale bezpieczne zejście przerasta jego możliwości.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza