Zaproszenia na komunię. Skorzystaj z gotowych wzorów do wydrukowania

2022-04-26 15:27

Zaproszenia na komunię to ważny element przygotowań do uroczystości przyjęcia tego sakramentu przez dziecko. Jaki wybrać wzór? Czy powinno się wyróżniać zaproszenia dla chłopca i zaproszenia na komunię dla dziewczynki? No i kiedy najlepiej wręczyć zaproszenia na komunię?

Zaproszenia na komunię.
Autor: Getty images Skorzystaj z gotowych wzorów do wydrukowania

Czy na pierwszą komunię świętą trzeba przygotowywać zaproszenia na komunię? Od niedawna przyjęło się, że tak. Wręczenie zaproszenia na komunię jest oficjalnym potwierdzeniem tego, że zależy nam na obecności bliskich osób. Poza ustaleniem miejsca, w którym odbędzie się ta nieformalna część komunii, czeka nas jeszcze przygotowanie zaproszeń na komunię.

Spis treści

  1. Zaproszenia na komunię – zrób listę gości
  2. Jak powinno wyglądać zaproszenie na komunię?
  3. Czy rozróżniać zaproszenia na komunię chłopców i dziewczynek? 
  4. Kiedy wręczać zaproszenia na komunię?
  5. Gdzie zamawiać zaproszenia na komunię?
  6. Zaproszenie na komunię – pobierz zaproszenia do druku

Zaproszenia na komunię – zrób listę gości

Komunia Święta to ważne wydarzenie w rodzinie. Zwykle przygotowania do tej uroczystości zaczynają się już rok wcześniej. Z uwagi na coraz popularniejsze przyjęcia komunijne w restauracjach, rezerwacje lokali muszą być robione z dużym wyprzedzeniem.

Uroczystość komunijna wiąże się z zaproszeniem gości. Najczęściej są to osoby z najbliższej rodziny, w tym obowiązkowo – rodzice chrzestni dziecka. Nie bez powodu dziś mówi się, że I Komunia Święta to takie małe wesele.

Uroczystość jest obchodzona coraz huczniej, a zaproszonych gości coraz więcej. Bez względu na to, czy spodziewamy się na komunii wielu osób czy nie, zasady dobrego wychowania nakazują, by gości oficjalnie zaprosić. Najlepiej zrobić to osobiście, wręczając bliskim papierowe zaproszenia na komunię.

Zobacz także: Torty komunijne - galeria z Instagrama

Gotowe życzenia na komunię

Podziękowania dla gości - wesele, chrzest, komunia

Jak powinno wyglądać zaproszenie na komunię?

Zaproszenia na komunię powinny mieć papierową formę. Eleganckie drukowane zaproszenie powinniśmy wręczać osobiście. Na zaproszeniu komunijnym powinna być informacja, czyją komunię świętą będziemy obchodzić.

Poza tym ważne są wszystkie istotne szczegóły – miejsce uroczystości wraz z godziną oraz miejsce, w którym odbędzie się mniej oficjalna część tego święta, czyli przyjęcie komunijne. Czy będzie to restauracja czy też dom rodzinny – ważne, by poinformować o tym wszystkich gości.

Jeżeli na przyjęcie rezerwujemy restaurację bądź salę weselną, możemy w zaproszeniu poprosić zaproszoną osobę o potwierdzenie swojej obecności. To pozwoli nam ustalić z właścicielem lokalu ostateczną liczbę gości i przygotować odpowiednią liczbę nakryć stołu.

Czy rozróżniać zaproszenia na komunię chłopców i dziewczynek? 

Coraz rzadziej stosuje się taką praktykę. Warto postawić na uniwersalne wzory nawiązujące do samej uroczystości niż sugerować się płcią dziecka. Warto, żeby na zaproszeniu znalazł się motyw Eucharystii, krzyża... Bardzo modny w ostatnim czasie jest motyw wianka na komunię. Taka grafika sprawdzi się zarówno w przypadku dziewczynek, jak i chłopców.  

Kiedy wręczać zaproszenia na komunię?

Nie należy wręczać zaproszeń komunijnych tuż przed uroczystością. Goście chcą się przygotować na ten dzień, dlatego należy dać im na to więcej czasu.

Optymalnie jest przekazać zaproszenie na komunię dwa-trzy miesiące przed ważną datą, najpóźniej powinno się to odbyć miesiąc przed uroczystością. Dzięki temu goście będziemy mieć pewność, że goście nie będą planować w tym dniu innych wydarzeń, które kolidowałyby z uroczystościami komunijnymi.

Zobacz także: Menu na komunię. Co podać na pierwszą Komunię Świętą?

Gdzie zamawiać zaproszenia na komunię?

Zaproszenia na komunię możemy zrobić samodzielnie, kupić lub zamówić. W wielu sklepach np. papierniczych czy księgarniach możemy dostać gotowe do wypełnienia, uniwersalne druki zaproszeń komunijnych.

Wystarczy więc uzupełnić takie zaproszenia szczegółowymi informacjami. Bardziej estetyczne są zaproszeni robione na zamówienie. Zlecamy ich wykonanie zwykle drukarniom.

W sieci możemy znaleźć wiele firm specjalizujących się w przygotowaniu zaproszeń komunijnych. Możemy wybrać dowolny szablon, a drukarnia naniesie na niego spersonalizowane informacje i w takiej postaci je wydrukuje. Nam pozostanie tylko przekazać zaproszenia komunijne gościom.

Można też zamówić specjalne kartki na komunię, na których goście mogą wypisać życzenia na komunię dla dziecka. 

Najtańszą możliwością jest samodzielne przygotowanie zaproszenia np. na podstawie szablonów dostępnych w internecie. Można je wydrukować na specjalnym papierze i uzupełnić lub po prostu stworzyć od podstaw całą graficzną oprawę.

Zobacz także: Prezenty na komunię dla dziewczynki 

Prezenty na komunię dla chłopca 

Komunia w domu czy w restauracji? Plusy i minusy organizowania przyjęcia komunijnego

Zaproszenie na komunię – pobierz zaproszenia do druku

Poniżej prezentujemy przykładowe, gotowe do wydruku zaproszenia komunijne. Wystarczy je wydrukować uzupełnić odpowiednimi informacjami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza