Jak zrobić idealną kreskę na oku? Podpowiadamy proste triki

2021-02-01 10:33

Kreska na oku to jeden z najpopularniejszych elementów makijażu zarówno dziennego, jak i wieczornego. Zrobienie kreski na powiece nie jest jednak proste. Podpowiadamy, jak ułatwić sobie zadanie i jak zrobić idealną kreskę na oku. 

Jak zrobić idealną kreskę na oku?
Autor: Getty images Podpowiadamy proste tricki na idealną kreskę na oku

Czasem wystarczy tylko kreska na oku i wytuszowane rzęsy, żeby stworzyć perfekcyjny makijaż zarówno na dzień, jak i na wielkie wyjście. Nie da się jednak ukryć, że zrobienie kreski nie należy do prostych zadań.

Wręcz przeciwnie, a do tego jest uzależnione nie tylko od umiejętności czy praktyki, ale także produktów kosmetycznych, którymi chcemy ją wykonać. My ujawniamy najlepsze techniki, dzięki którym stworzysz idealną kreskę na oku.

Spis treści

 1. Dla kogo kreska na oku?
 2. Jakich produktów użyć, żeby zrobić kreskę na oku?
 3. Jak zrobić kreskę na oku - krok po kroku
 4. Triki, które ułatwiają zrobienie kreski na oku
 5. Najczęściej popełniane błędy podczas robienia kreski na oku

Dla kogo kreska na oku?

Decydując się na makijaż w postaci kresek na powiekach, warto wiedzieć, że jest to jeden z najbardziej klasycznych i uniwersalnych makijaży, ale rodzaj kreski należy dobrać do wielkości i kształtu oczu. Istnieje wiele rodzajów kresek, które bez problemu można dopasować do wszystkich oczu.

 • Małe oczy

Dzięki kreskom można optycznie powiększyć małe oczy. Do takich oczu najbardziej pasują kreski - skrzydła. Warto jednak wiedzieć, by nie malować ciemnych kresek na górnych liniach wodnych oczu, bo to optycznie dodatkowo je zmniejszy. Można za to użyć kredki nude, by namalować nią kreski na dolnych liniach wodnych. Taki zabieg z kolei optycznie powiększy oczy.

 • Duże oczy

Posiadaczki dużych oczu mają ten komfort, że mogą przebierać w różnych rodzajach kresek i wszystkie pasują do ich oczu. Niektóre jednak wyjątkowo podkreślają dany kształt. Idealnym wyborem dla dużych oczu będzie kształt skrzydła lub kocie oko.

 • Oczy w kształcie migdałów

W przypadku tego kształtu oczu wystarczy podkreślić ich naturalny łuk czarną kreską. Makijażyści radzą także rozpocząć rysowanie bardzo cienkiej linii od wewnętrznych kącików oczu, stopniowo ją pogrubiając przy zbliżaniu się do zewnętrznego kącika.

Posiadaczki oczu w kształcie migdałów mogą także pozwolić sobie na większe szaleństwa, np. na kreski graficzne w różnych, niekoniecznie klasycznych kształtach.

 • Oczy okrągłe

W przypadku oczu okrągłych zalecane są cienkie kreski, proste i poziome, zwężające się w kącikach. Warto także mocno wytuszować zewnętrzne kąciki oczu.

 • Oczy głęboko osadzone

Tego typu oczy wymagają pełniejszego makijażu z użyciem połyskujących cieni na powiekach. Warto wtedy zaznaczyć ciemnym kolorem zewnętrzny kąciku oczu, co dodatkowo je unosi. Najlepszą kreską dla głęboko osadzonych oczu jest kocie oko i kreska pogrubiona w zewnętrznych kącikach.

 • Oczy wypukłe

Przy oczach wypukłych makijażystki radzą, by rysować kreskę zarówno na powiece górnej, jak i dolnej. W ten sposób można uzyskać efekt optycznego zwężenia oczu. Należy jednak pamiętać, by nie rysować nigdy kresek okalających całe oczy. Wystarczy jedynie obrysowanie zewnętrznych kącików i poprowadzenie kreski dolnej oraz górnej od środka oka do zewnątrz.

 • Opadające powieki

Takie oczy charakteryzują się tym, że ruchoma część oka jest niemal niewidoczna. To oczywiście nie oznacza, że posiadaczki opadających powiek powinny zrezygnować z kresek! Makijażowe triki potrafią zdziałać cuda i optycznie odmienić wygląd oczu.

W przypadku opadających powiek warto nałożyć najpierw jasny cień - jaśniejszy na środkowej części powieki, natomiast w załamaniu ciemniejszy. To optycznie "otworzy" oczy. Do tego wystarczy dołożyć kreski na powiekach. Kreska powinna być grubsza w zewnętrznym kąciku oka, natomiast na powiece jak najcieńsza.

Jakich produktów użyć, żeby zrobić kreskę na oku?

Obecnie na rynku kosmetycznym nie brakuje produktów, dzięki którym możemy zrobić idealne kreski na oczach. Wybór jest niemal nieograniczony i warto samodzielnie przetestować różne produkty, by wybrać ten najlepszy dla siebie.

Nie ma znaczenia, który kosmetyk posłuży nam do robienia kresek na powiekach, ale trzeba wiedzieć, że efekt nie zawsze jest identyczny. Kreski na oczach możemy robić przy pomocy miękkich kredek do oczu, cieni do powiek w kremie oraz sypkich, a także eyelinerów w pisaku, żelu czy płynie.

 • Eyelinery w pisaku, żelu, płynie

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kreskami, powinny sięgnąć po eyeliner w pisaku, który zdecydowanie ułatwia rysowanie idealnych linii. Dzięki temu kosmetykowi można stworzyć precyzyjną, estetyczną i ostro zakończoną kreskę bez większego wysiłku, choć oczywiście praktyka i tak jest niezbędna.

Kobiety, które już mają wprawę w rysowaniu kresek na oczach na pewno będą zadowolone z eyelinerów w żelu czy w płynie. Oczywiście w tym przypadku niezbędny jest specjalny cienki pędzelek, którym nakłada się kosmetyk na powieki.

 • Miękkie kredki do oczu

Tego typu kredki są również polecane osobom, które dopiero uczą się wykonywać linie na powiekach. Miękką kredkę już nałożoną na powiekę w szybki sposób można rozetrzeć, jeśli coś pójdzie nie tak. Dzięki temu można uzyskać naturalny efekt i nie widać błędów w makijażu. Przed użyciem kredki zawsze należy ją dobrze naostrzyć.

 • Cienie do powiek w kremie oraz sypkie

Kreski na oczach można także stworzyć przy pomocy cieni do powiek. Do nałożenia sypkich cieni warto użyć cienkiego i skośnego pędzelka z naturalnego włosia. Natomiast do nałożenia cienia w kremie warto wykorzystać pędzelek ze sztucznego włosia. Cienie sprawdzą się zarówno w przypadku osób początkujących, jak i już wprawionych w makijażu.

Czytaj również: Smokey eyes: jak zrobić idealne przydymione oko? Krok po kroku

Piękna w ciąży: makijaż krok po kroku [PORADY]

Jak zrobić kreskę na oku - krok po kroku

Przedstawiamy prosty sposób na stworzenie idealnej kreski na oku. Metoda trzech odcinków jest doskonała dla początkujących i znacznie ułatwia rysowanie kresek. Nie warto pomijać żadnego z kroków, bo każdy z nich przekłada się na końcowy efekt.

 1. krok. Najpierw trzeba przygotować powiekę. W tym celu warto nałożyć utrwalającą bazę pod makijaż. Można także dodać cień do powiek - błyszczący lub o jasnym odcieniu.
 2. krok. Narysuj linię od zewnętrznego kącika oka, kierując się ku górze (ku brwi). Linia może być prosta lub lekko skośna, w zależności od efektu, który chcesz uzyskać. Powinna być także dopasowana do kształtu oraz wielkości oka.
 3. krok. Następnie narysuj linię od środka źrenicy, kierując się w stronę poprzedniej kreski w taki sposób, by obydwie linie połączyć.
 4. krok. Kolejnym krokiem jest dorysowanie fragmentu od wewnętrznego kącika oka aż do końca kreski. W tym przypadku również należy mieć na uwadze kształt oraz wielkość oka. Można narysować jedynie cienką linię, która zacznie się rozszerzać i połączy ze środkowym fragmentem kreski lub od razu rysować linię nieco grubszą.
 5. krok. Na koniec całość należy wypełnić kolorem.

Triki, które ułatwiają zrobienie kreski na oku

Rysowanie idealnej kreski można sobie nieco ułatwić, korzystając z kilku trików lub wybrać jeden z nich. Warto jednak najpierw przetestować wszystkie, by wiedzieć, który najbardziej pasuje do naszej techniki. Jednym z trików, ułatwiających rysowanie kreski, jest lekkie unoszenie powieki palcem. Dzięki temu można narysować linię precyzyjnie i jak najbliższej linii rzęs.

Innym trikiem wartym uwagi jest rysowanie kropek tuż nad rzęsami, a następnie łączenie ich w jedną linię. Doświadczonym makijażystkom może to się wydawać oczywiste, ale zawsze należy zadbać o to, by ręka, którą rysujemy kreskę, była stabilnie oparta. Dzięki temu unikniemy drgań, a tym samym wszelkich niedociągnięć w make-upie.

Najczęściej popełniane błędy podczas robienia kreski na oku

Zanim zabierzemy się za rysowanie kreski na oku, warto poznać najczęściej popełniane błędy, aby ich uniknąć i zwiększyć swoje szanse na stworzenie idealnej linii.

 • Brak symetrii - uzyskanie symetrycznych linii to zdecydowanie najtrudniejszy element w makijażu kresek. Często jednak zdarza się początkującym, że jedna kreska jest grubsza od drugiej, inne są również zakończenia. W tym przypadku pomóc może jedynie praktyka i uważne odwzorowywanie kreski na drugiej powiece.
 • Zbyt grube kreski - na to należy uważać, zwłaszcza gdy używa się eyelinera, który tworzy bardzo wyraziste kreski. Nie da się ich rozetrzeć, by naprawić błąd, dlatego lepiej rysować eyelinerem cienkie linie. Zbyt grube kreski nie wyglądają estetycznie.
 • Niewłaściwy pędzelek - to wybór bardzo indywidualny. Może się zdarzyć, że już na początku swojej makijażowej przygody z kreskami uda ci się dobrać odpowiedni pędzelek, którym bez problemu będziesz operować. Czasem jednak trzeba przetestować wiele produktów, zanim trafi się na ten najlepszy. Warto jednak szukać i sprawdzać na sobie, bo będzie to miało przełożenie na efekt końcowy.

Na koniec musimy wspomnieć, że pierwsze kroki zawsze są trudne i rzadko się zdarza, by za pierwszym razem narysować perfekcyjną kreskę. W końcu jednak "trening czyni mistrza", dlatego nie należy się poddawać, a za to trzeba codziennie praktykować i szlifować nową umiejętność.

Czytaj również: Lifting rzęs - co to za zabieg i jakie przynosi efekty?

Przedłużanie rzęs w ciąży: czy jest bezpieczne?