Porowatość włosów - jak ją określić?

2020-03-18 9:55

Porowatość włosów może dla niektórych brzmieć dość obco i tajemniczo. Nie jest to jednak nic groźnego i dotyczy każdego rodzaju włosów. Warto poznać porowatość swoich włosów, żeby wiedzieć, w jaki sposób je pielęgnować. Tylko dzięki temu można cieszyć się pięknymi włosami.

Porowatość włosów - jak ją określić?
Autor: Getty images

Porowatość włosów zależy od ułożenia łusek włosowych. To właśnie dzięki porowatości mamy różne rodzaje włosów - od gładkich i lśniących, po kręcone i matowe. Jak ocenić porowatość swoich włosów i jak pielęgnować rożne ich rodzaje?

Spis treści:

  1. Czym jest porowatość włosów?
  2. Jak określić porowatość włosów?
  3. Czym charakteryzują się włosy o niskiej porowatości?
  4. Czym charakteryzują się włosy o średniej porowatości?
  5. Czym charakteryzują się włosy o wysokiej porowatości?
  6. Włosy o mieszanej porowatości
  7. Pielęgnacja dla różnych typów porowatości

Czym jest porowatość włosów?

Wszystkie włosy mają określoną porowatość, która zależy od budowy włosa, a dokładnie od ułożenia łusek włosowych. Porowatość włosów w wielu wypadkach można określić w prosty sposób, choć są wyjątki. Mowa tu o przypadkach, w których występuje inna porowatość w różnych partiach włosów.

Porowatość może się też zmieniać w zależności od stopnia pielęgnacji czy zniszczenia włosów. Wyróżniamy trzy rodzaj porowatości włosów - niską, średnią i wysoką. 

Jak określić porowatość włosów?

Określenie porowatości włosów nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Nie trzeba oczywiście oglądać włosów pod mikroskopem, żeby zobaczyć, jak układają się łuski. To widać od razu, niemal na pierwszy rzut oka.

Gdy mamy do czynienia z gładkimi, lśniącymi włosami, wtedy mówimy o porowatości niskiej. Takie włosy bardzo trudno ułożyć w jakąkolwiek fryzurę. Natomiast gdy włosy przybierają różne kształty bez większych problemów i można je np. zakręcić, ale wciąż są gładkie, to mówimy o porowatości średniej.

Włosy puszące się, często kręcone lub falujące się to włosy o wysokiej porowatości. Warto poznać więcej cech charakterystycznych każdego z rodzajów porowatości. 

Czym charakteryzują się włosy o niskiej porowatości?

Oprócz tego, że włosy o niskiej porowatości są gładkie i lśniące, to przy okazji bardzo trudne w jakiejkolwiek stylizacji. Nie ma tu mowy o pokręceniu ich na wałkach, a zakręcone lokówką błyskawicznie wracają do swojego pierwotnego kształtu.

To jednak nie wszystko, ponieważ włosy o niskiej porowatości często ciężko zafarbować, ponieważ barwniki nie są w stanie wniknąć do wnętrza włosa, który ma gładko i ściśle ułożone łuski. Co ciekawe, ten typ włosów również bardzo długo schnie. Włosy umyte wieczorem wciąż mogą być wilgotne rano.

Czytaj: Polerowanie włosów: co to za zabieg? Cena, opinie, efekty

Włosy ombre i sombre. Czym się różnią i komu pasują?

Czym charakteryzują się włosy o średniej porowatości?

Włosy o średniej porowatości są włosami, których łuski już lekko odstają, nie są tak ściśle ze sobą połączone. Dzięki temu takie włosy wciąż wyglądają zdrowo, są gładkie i lśniące, ale znacznie łatwiej je stylizować czy farbować.

Ich pielęgnacja również jest łatwiejsza niż w przypadku włosów o niskiej lub wysokiej porowatości. Pozytywnie reagują na większość składników odżywczych w kosmetykach.

Czytaj: Makijaż i fryzura w 10 minut - co musisz zrobić przed wyjściem z domu, by wyglądać promiennie

Czym charakteryzują się włosy o wysokiej porowatości?

Włosy o wysokiej porowatości mogą mieć taką strukturę naturalnie lub w wyniku mechanicznego uszkodzenia przez długotrwałe używanie prostownicy lub suszarki, a także po rozjaśnianiu włosów. Przy wysokiej porowatości łuski włosów są rozchylone i zaczepiają o siebie, co powoduje duże trudności przy rozczesywaniu włosów.

Takie włosy mogą się plątać, puszyć i elektryzować. Szybko schną, a  także w prosty sposób można je stylizować, a one długo będą utrzymywać nadaną im formę.

Oprócz tego włosy o wysokiej porowatości można bez problemu zafarbować na różne kolory, nie mają bowiem problemów z przyjmowaniem barwnika. Nie da się jednak ukryć, że włosy o wysokiej porowatości są dość trudne w pielęgnacji.

Włosy o mieszanej porowatości

Zdarza się, że w wyniku niewłaściwej pielęgnacji lub stylizacji (używania prostownicy, lokówki, czy częstego i nieumiejętnego rozjaśniania), część włosów zmienia swoją porowatość.

Może być tak, że u nasady włosy mają niską porowatość, natomiast przy końcach wysoką. Takie włosy wyjątkowo trudno pielęgnować, ponieważ wtedy zarówno nasada, jak i końce potrzebują innych produktów.

Niestosowanie zaleceń może skończyć się tym, że włosy u nasady będą obciążone lub końce jeszcze bardziej zniszczone.

Pielęgnacja dla różnych typów porowatości

Każdy typ porowatości potrzebuje zupełnie innej pielęgnacji. Dobierając odpowiednie produkty zapewniamy włosom odpowiednie nawilżenie, dociążenie, odżywienie. Jeśli często zastanawiasz się, dlaczego po użyciu kultowej odżywki, twoje włosy wyglądają okropnie i przeżywają prawdziwy "bad hair day", to już wiesz dlaczego.

Chodzi o niedopasowanie produktu do porowatości włosów. Właśnie dlatego tak istotna jest wiedza na ten temat, jeśli chce się mieć piękne i zadbane włosy.

  • Włosy o niskiej porowatości nie przepadają za proteinami, czyli cząstkami białka, które wypełniają ubytki we włosie i otaczają go ochronną warstwą. Proteiny nawilżają włosy i odżywiają je, jednak w przypadku włosów o niskiej porowatości, a tym samym ściśle przylegających do siebie łuskach, stają się zbyt obciążone i mogą wyglądać na "przyklapnięte".

    Włosy mogą również zareagować wręcz przeciwnie i przez proteiny zacząć się puszyć lub wyglądać na przesuszone. Czego więc należy unikać w kosmetykach? Proteiny to jedwab, kreatyna, elastyna, kolagen, proteiny mleka, proteiny sojowe, proteiny pszeniczne.

    Warto również wiedzieć, że włosy o niskiej porowatości nie wymagają specjalnej pielęgnacji, bo z natury wyglądają zdrowo i pięknie. Warto więc ich nie przeciążać, a za to stosować kosmetyki o lekkich konsystencjach. Włosy o niskiej porowatości lubią oleje i masła, takie jak: olej kokosowy, palmowy, arganowy, masło shea czy masło kakaowe. 
  • Włosy o średniej porowatości są dość łatwe w pielęgnacji. Nie reagują tak negatywnie ja niektóre składniki jak włosy o niskiej porowatości. Często jednak trzeba dojść samodzielnie, metodą prób i błędów, do właściwej pielęgnacji, przy której włosy odzyskają blask, a często jest to kwestią bardzo indywidualną.

    Ten rodzaj włosów może dobrze przyjmować produkty, które sprawdzają się zarówno w przypadku włosów o niskiej porowatości, jak i wysokiej, dlatego warto przetestować na swoich włosach olej kokosowy, arganowy, słonecznikowy, jojoba, z kiełków pszenicy, masło shea czy oliwę z oliwek. 
  • Włosy o wysokiej porowatości wręcz uwielbiają bogate i treściwe konsystencje masek i odżywek. W ich przypadku najlepiej sprawdzają się emolienty, czyli oleje roślinne, woski, alkohole tłuszczowe i substancje filmotwórcze.

    Emolienty tworzą warstwę ochronną na włosach, która zabezpiecza je przed utratą wody. Przy okazji wygładzają włosy, nadają im gładkość, a także ułatwiają rozczesywanie. Warto więc olejować włosy o wysokiej porowatości, ale nie należy robić tego np. na noc.

    W przypadku tego rodzaju włosów wystarczą 2-3 godziny, by olej przeniknął do wnętrza włosa. W kosmetykach warto szukać takich składników, jak: lecytyna, miód, lanolina. Posiadając włosy o wysokiej porowatości, nie należy bać się protein.

    Świetnie sprawdzą się bowiem proteiny mleczne, keratyna oraz jedwab. Warto również sięgnąć po oliwę z oliwek, olej awokado, olej z pestek winogron, orzechów laskowych, słodkich migdałów. Dobry będzie również olej makadamia i olej lniany
  • Włosy z mieszaną porowatością wymagają wyjątkowej pielęgnacji: należy ją odpowiednio dopasować. Oznacza to osobne pielęgnowanie np. nasady i końców włosów. Może to być nie tylko czasochłonny, ale i dość kosztowny proces pielęgnacji, za to włosy odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza