Olej kokosowy - dobroczynne właściwości oleju kokosowego

2016-12-30 9:07

Właściwości oleju kokosowego nie są wszystkim znane, dlatego warto wiedzieć, że olej ten służy nie tylko do jedzenia. Ma on wiele zastosowań kosmetyce i doskonale sprawdza się do pielęgnacji skóry mamy i dziecka. Jest przede wszystkim naturalnym kosmetykiem, dlatego olej kokosowy możemy bezpiecznie używać na włosy, twarz i skórę calego ciała. Zobacz, jakie właściwości ma olej kokosowy i jakie są możliwości zastosowania oleju kokosowego!

Olej kokosowy
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Najważniejsze właściwości oleju kokosowego
  2. Zobacz, jak pozbyć się cellulitu!
  3. Dlaczego warto używać oleju kokosowego?
  4. Zastosowanie oleju kokosowego
  5. Polecamy wideo: Alergie pokarmowe u dzieci 

Zgodnie z filozofią ajurwedy najlepsze kosmetyki dla naszego ciała to te, które pochodzą z natury i można jest zjeść bez obawy o niestrawność. Odpowiednio wybrany olej kokosowy jest stuprocentowo naturalny, a co za tym idzie – bezpieczny  nawet dla kobiet w ciąży i dzieci. Dzięki swoim szerokim dobroczynnym właściwościom może mieć bardzo wiele  zastosowań. Nakładanie oleju kokosowego na włosy i na twarz nawilża skórę, zapobiega wypadaniu włosów i spowalnia procesy starzenia, a to tylko niektóre z własciwości tego cennego produktu.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Najważniejsze właściwości oleju kokosowego

W temperaturze pokojowej olej kokosowy ma biały kolor i konsystencję smalcu. Nie sposób go jednak pomylić dzięki przyjemnemu kokosowemu zapachowi. Nadaje się do wypieków i smażenia w wysokiej temperaturze, można nim również smarować pieczywo oraz dodawać go do owocowo-warzywnych koktajli. Warto to robić, ponieważ olej ten dostarcza wielu minerałów, pokaźnej ilości witaminy E, a przede wszystkim wyjątkowych kwasów tłuszczowych, które przyspieszają metabolizm i korzystnie wpływają na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Jak to możliwe? Cząsteczki oleju kokosowego po spożyciu nie zamieniają się w tkankę tłuszczową, ale są od razu przetwarzane na energię. Poza tym to jeden z niewielu olejów, który przyczynia się do podwyższenia poziomu dobrego cholesterolu i jednocześnie obniżenia złego. Przywracając prawidłową florę bakteryjną układu pokarmowego, łagodzi też takie ciążowe dolegliwości jak zgaga czy zaparcia.  Jakby tego było mało, olej z kokosa zaliczany jest do naturalnych antybiotyków – zawarty w nim kwas laurynowy pomaga zwalczać wiele bakterii, wirusów i grzybów.  Dzięki tym właściwościom olej kokosowy idealnie sprawdza się jako kosmetyk. Stosowanie oleju kokosowego do twarzy nie podrażnia, za to głęboko odżywia skórę i włosy, nawilża je oraz wygładza – szczególnie zadowolone będą z niego panie mające suchą cerę i przesuszone, puszące się włosy. Nakładanie oleju kokosowego na włosy sprawi, że będą lśniące i odzyskają blask. 

Olej kokosowy dla dzieci. Jakie znajduje zastosowanie? 

Zobacz, jak pozbyć się cellulitu!

Jak pozbyć się cellulitu?

Dlaczego warto używać oleju kokosowego?

Olej z kokosa stanowi bazę wielu sklepowych kosmetyków, jednak warto wypróbować go przede wszystkim w naturalnej postaci, jeśli wybierzesz produkt wysokiej jakości, będziesz miała pewność, że jest zdrowy i bezpieczny. O jakość produktu szczególnie trzeba zadbać, jeśli będzie wykorzystany również do pielęgnacji skóry dziecka. Olej kokosowy dla dzieci ma mnóstwo właściwości i może być stosowany jako preparat na ciemieniuchę czy krem na odparzenia. Do najważniejszych właściwości oleju kokosowego należą: wzmacnianie bariery lipidowej skóry, spowalnia procesy starzenia, nawilża i odżywia skórę, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie ran, zapobiega wypadaniu włosów, powstawaniu łupieżu i nie uczula.

Olej z wiesiołka wspomaga płodność. Zobacz, dlaczego warto go stosować? >>

Zastosowanie oleju kokosowego

  • Krem do rąk – przydatny szczególnie zimą, natłuszcza skórę dłoni i wzmacnia jej barierę lipidową, zapobiegając szybkiemu wysychaniu.
  • Produkt do demakijażu – potrafi usunąć nawet tusz  do rzęs, a przy tym nie szczypie w oczy i pielęgnuje delikatną skórę wokół nich. Jednak do codziennego demakijażu całej twarzy zalecany jest głównie osobom o cerze suchej, ponieważ w tłustej może zapychać pory.
  • Serum pod oczy – zawarte w oleju przeciwutleniacze  spowalniają proces starzenia się skóry. Maska do twarzy – olej nakładany na cały dzień jako krem mógłby zatykać pory, jednak nałożony na 30 minut jako maska, działa korzystnie – odżywia, nawilża i przywraca równowagę flory bakteryjnej skóry.
  • Ochronna pomadka do ust – uwaga: olej kokosowy pięknie pachnie i jest całkiem smaczny, dlatego istnieje ryzyko, że zliżesz go tak samo szybko jak go nałożyłaś.
  • Produkt do pielęgnacji paznokci – odżywia i zmiękcza skórki wokół nich, dzięki czemu łatwiej je odsunąć. Stosowany regularnie zapobiega powstawaniu zadziorów.
  • Balsam do ciała – ma tłustą konsystencję, więc nie każda mama polubi go w tej formie, jednak zapach rekompensuje tę niedogodność. Stosowany od czasu do czasu będzie świetną kuracją odżywiającą dla skóry. Szczególnie polecany  na najbardziej newralgiczne miejsca – łokcie, pięty i kolana.
  • Środek antyseptyczny – łagodzi stany zapalne, podrażnienia i lekkie odparzenia, przyspiesza gojenie się ran.
  • Zamiennik emulsji emolientowej do skóry atopowej i łuszczącej się, odpowiedni dla dzieci i dorosłych
  • Oliwka do masażu – przyda się w trakcie i po ciąży, gdy tak ważny jest masaż partii ciała szczególnie narażonych na rozstępy oraz cellulit. Może być stosowany także do  masowania skóry niemowląt – pod wpływem ciepła dłoni rozpuszcza się i wydziela piękny zapach.
  • Kosmetyk do olejowania włosów – zapobiega ich puszeniu i elektryzowaniu się, odżywia je i sprawia, że są lśniące. Można nakładać go na noc na same końcówki (rano wystarczy normalnie umyć włosy) lub na całą ich długość,  na godzinę czy dwie; jeśli zauważysz, że po umyciu włosy są nadal nieco tłuste, używaj szamponu dwukrotnie.
  • Maska do skóry głowy – wzmacnia cebulki, zapobiega wypadaniu włosów i powstawaniu łupieżu.
  • Produkt do pielęgnacji wypadających rzęs i brwi – nie jest szkodliwy dla oczu, działa podobnie jak na włosy.
  • Zamiennik pianki czy żelu do golenia – trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zwykła maszynka będzie po jednym  takim zabiegu do wyrzucenia. Warto stosować go także  na skórę podrażnioną po goleniu.
  • Baza do peelingu – jeśli cenisz naturalne produkty  do pielęgnacji skóry, spróbuj wymieszać kilka łyżek oleju  kokosowego z solą morską lub grubo zmielonymi ziarnami kawy (w dowolnych proporcjach).
  • Intymny lubrykant – nie podrażnia wrażliwej skóry, a jego dodatkową zaletą jest fakt, że jest jadalny.
  • Preparat na podrażnione brodawki dla mam karmiących piersią – przyspiesza gojenie się ran, jest bezpieczny dla dziecka i znacznie tańszy niż apteczne maści.
  • Zamiennik antyperspirantu – w te dni, kiedy nie musisz nigdzie wychodzić ani się stroić, spróbuj wmasować odrobinę oleju pod pachy. Aby zapach był intensywniejszy, możesz dodać kroplę ulubionego olejku eterycznego.
  • Balsam do wrażliwej skóry niemowląt – skutecznie ją natłuszcza, ale nie uczula.
  • Krem na odparzenia u dzieci – dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom łagodzi podrażnienia skóry.
  • Preparat na ciemieniuchę – stosowany regularnie pomaga ją zlikwidować. Wystarczy nałożyć go i wmasować,  a po dwudziestu minutach umyć główkę dziecka

Jakie oleje stosowac do ciała w ciąży? >>

Polecamy wideo: Alergie pokarmowe u dzieci 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza