Beskid Żywiecki z dzieckiem. Co zobaczyć w Beskidzie Żywieckim z dzieckiem radzi mama Antka i Kajtka

2023-06-15 11:36

Beskid Żywiecki to propozycja na wakacje dla rodzin przedszkolaków i starszych dzieci. Szlaki są tutaj dłuższe, a drogi bardziej wymagające, ale oferują piękne widoki i niezapomniane przeżycia. Co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim?

Beskid Żywiecki z dzieckiem
Autor: Getty Images Beskid Żywiecki z dzieckiem oferuje wiele różnych atrakcji.

Beskid Żywiecki to miejsce, w którym można się zakochać. Oferuje mnogość atrakcji dla rodzin z dziećmi, ale przede wszystkim kusi niezwykłymi widokami. W Beskidzie Żywieckim nie da się ominąć Babiej Góry, królowej tych gór, Pilska czy Wielkiej Raczy. Jakie atrakcje skrywa ten zakątek Polski dla rodzin z dziećmi?

Spis treści

 1. Beskid Żywiecki z dzieckiem
 2. Dlaczego Beskid Żywiecki z dzieckiem to dobry wybór?
 3. Miejscowości w Beskidzie Żywieckim
 4. Atrakcje dla dzieci w Beskidzie Żywieckim
 5. Szlaki turystyczne w Beskidzie Żywieckim
 6. Zamki w Beskidzie Żywieckim
 7. Jezioro Żywieckie

Beskid Żywiecki z dzieckiem

Beskid Żywiecki jest doskonałym miejscem na wakacyjny wypoczynek z dziećmi. Mniej popularny niż Beskid Śląski, ale oferujący niezwykłe widoki i malownicze trasy spacerowe, doskonale sprawdzi się jako destynacja dla rodzin przedszkolaków czy dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Beskid Żywiecki to przede wszystkim mnogość długich tras wycieczkowych, wielość szlaków rowerowych, a także parki linowe, mini zoo czy całoroczne tory saneczkowe.

Dlaczego Beskid Żywiecki z dzieckiem to dobry wybór?

Beskid Żywiecki może obudzić w dziecku bakcyla górskich wędrówek. Szlaki są tu bardziej wymagające niż w Beskidzie Śląskim, dlatego wymagają odpowiedniego ekwipunku. Wybierając się w Beskid Żywiecki z dziećmi, trzeba mieć porządne, górskie buty, plecaki, a także kijki, które ułatwiają wędrówkę. Jeśli zaopatrzymy malucha w takie oprzyrządowanie, będzie zachwycony i szybko poczuje się jak prawdziwy podróżnik. Warto spróbować i zachęcić dziecko do pieszych wędrówek, bo to, co zaszczepimy w maluchu, pozostanie w nim na lata.

Jeśli dziecko będzie zmęczone lub zniechęcone wędrówkami, możemy spędzić czas w inny sposób. Beskid Żywiecki oferuje różne atrakcje, które sprawdzą się w słotne dni lub z których warto skorzystać w ramach wypoczynku od wędrowania.

Czytaj: Pieniny - atrakcje w Pieninach poleca mama Antka i Kajtka

Miejscowości w Beskidzie Żywieckim

Turyści, którzy wybierają się do Beskidu Żywieckiego, najczęściej nocują w Żywcu. Warto pamiętać, że to dość duży ośrodek miejski, więc znajdziemy tam całe zaplecze gastronomiczno-turystyczne i nie będziemy mieli problemu z zaopatrzeniem, jedzeniem czy noclegiem. W sezonie może być jednak dość tłoczno, dlatego rodziny z małymi dziećmi powinny zwrócić uwagę na Korbielów, mniejszą miejscowość, ale świetnie położoną pod masywem góry Pilsko.

Atrakcje dla dzieci w Beskidzie Żywieckim

Beskid Żywiecki proponuje nie tylko piękne szlaki, ale również:

 • kolej krzesełkową
 • park linowy
 • całoroczną kolej krzesełkową
 • rowerki wodne
 • łódki
 • żagle
 • aquapark
 • minizoo

Szlaki turystyczne w Beskidzie Żywieckim

Beskid Żywiecki to możliwość organizowania krótszych i dłuższych wycieczek. Do najbardziej widokowego szlaku zalicza się wejście na Babią Górę, królową Beskidów. Jest to masywny szczyt (1725 m n.p.m.), a wędrówka może zająć nam wiele godzin, ale jest łagodna i bardzo malownicza. Wybierając się na Babią Górę, koniecznie trzeba wziąć ciepłe bluzy i kurtki, a nierzadko również czapki czy kominy, ponieważ pogoda tam bardzo szybko się zmienia. Dobrym pomysłem jest nocowanie w schronisku PTTK Markowe Szczawiny, które pozwala skrócić czas wycieczki o połowę. Babia Góra daje ogromną satysfakcję, ale lepiej się zastanowić, zanim wyruszymy tam w drogę z małym dzieckiem w nosidełku czy chuście.

Drugą bardzo malowniczą górą jest Pilsko (1557 m n.p.m.). Podejście na Pilsko można zrobić od strony Korbielowa, skąd należy się udać w stronę Hali Miziowej. Droga w górę, z przerwami na odpoczynek, może zająć nawet 4 godziny, dlatego na taką wycieczkę najlepiej wybrać się z dzieckiem w wieku wczesnoszkolnym, ewentualnie zabrać plecak turystyczny z nosidełkiem, jeśli mamy młodsze dzieci. Wędrówka nie jest trudna, a przed szczytem można odpocząć i posilić się w schronisku na hali. Warto zabrać ciepłe ubrania i czapki, bo na Pilsku często wieje, a temperatura szybko się zmienia. 

Rodziny z małymi dziećmi powinny odwiedzić Halę Boraczą (849 m n.p.m.), gdzie wędrówka jest dużo krótsza, a droga asfaltowa, dlatego można iść z wózkiem. Jeśli nabierzemy ochoty na więcej, możemy iść dalej w stronę Hali Lipowskiej (1269 m n.p.m.).

Zamki w Beskidzie Żywieckim

W czasie wakacji w Beskidzie Żywieckim warto odwiedzić Nowy Zamek w Żywcu, w którym znajdują się obrazy polskich i europejskich artystów. Warto też wybrać się do pobliskiego Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, gdzie znajduje się Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Jezioro Żywieckie

Tym, co wyróżnia Beskid Żywiecki, jest piękne Jezioro Żywieckie. Duży zbiornik retencyjny na Sole nieopodal Żywca utworzony w 1966 roku oferuje nie tylko wypoczynek nad wodą, ale również możliwość uprawiania sportów wodnych. Kajaki, rowerki wodne, żagle, a także rejsy statkami wycieczkowymi to atrakcje, które mogą stanowić przygodę dla dzieci i umilić im czas spędzony w górach.

Podsumowując Beskid Żywiecki to doskonały kierunek na wakacyjny wypoczynek dla całej rodziny. Długie szlaki turystyczne zapewnią atrakcje starszym dzieciom, a minizoo, parki leśne młodszym. W Beskidzie Żywieckim warto udać się również nad Jezioro Żywieckie czy odwiedzić zamek w Żywcu.

Czytaj: Karpacz dla dzieci. Co zobaczyć w Karpaczu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza