Co zrobić z psem w ferie zimowe? 5 porad

2015-01-21 14:15

Jak co roku przed wyjazdem na ferie zimowe, właściciele psów stoją przed dylematem, czy zabrać pupila ze sobą w podróż, skorzystać z pomocy przyjaciół, hotelu dla zwierząt, a może petsittera? Co zrobić z psem w ferie zimowe, aby pupil nie rozpaczał z tęsknoty za swoim właścicielem?

Ferie zimowe
Autor: thinkstockphotos.com Jeśli nie wiesz, co zrobić z psem w ferie zimowe, po prostu zabierz go ze sobą!

Spis treści

  1. Co zrobić z psem w ferie zimowe? Opieka osoby bliskiej pupilowi
  2. Co zrobić z psem w ferie zimowe? Zaprzyjaźniony hotel dla psów
  3. Co zrobić z psem w ferie zimowe? Pomoc petsittera
  4. Co zrobić z psem w ferie zimowe? Instrukcja i codzienne rytuały psa
  5. Co zrobić z psem w ferie zimowe? Gdy pies tęskni

Wyjeżdżając w podróż najlepiej psa zabrać ze sobą - radzi certyfikowana trenerka, petsitter Kinga Grochowska współpracująca z marką Doctor Dog. Coraz więcej hoteli, gospodarstw agroturystycznych i innych tego typu miejsc chętnie przyjmuje gości spędzających urlop w towarzystwie swoich pupili. Przed wyjazdem z psem na ferie pamiętajmy, aby zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa, a do obroży przymocować identyfikator z naszym nazwiskiem i numerem telefon, co w sytuacji ewentualnego zgubienia się psa będzie bardzo pomocne w jego szybkim odnalezieniu.  

>> 10 powodów, dla których dziecko powinno mieć zwierzątko >>

Co zrobić z psem w ferie zimowe? Opieka osoby bliskiej pupilowi

Jeśli wyjazd z psem z różnych względów nie jest możliwy, dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie pupila pod opieką członka rodziny lub przyjaciół, którzy dysponują odpowiednią ilością wolnego czasu, aby wyprowadzać naszego psa na spacer oraz bawić się z nim. Co ważne, osoby te powinny być bliskie naszemu psu - takie, które nasz czworonóg zna i lubi.  

Co zrobić z psem w ferie zimowe? Zaprzyjaźniony hotel dla psów

Możemy również skorzystać z pomocy profesjonalnego, zaprzyjaźnionego hotelu dla zwierząt. „Zaprzyjaźniony hotel to takie miejsce, do którego wybierzemy się z psem odpowiednio wcześniej, umożliwiając tym samym czworonogowi obwąchanie wszystkich dostępnych kątów oraz poznanie mieszkańców i pracowników takiego miejsca” – tłumaczy Kinga Grochowska. Liczba wcześniejszych wizyt w hotelu zależy od kondycji psychicznej naszego psa oraz stopnia przywiązania do właściciela. Wskazane jest również, aby podczas wizyty zapoznawczej opiekun hotelowy miał możliwość spędzenia z naszym psem trochę czasu (zabawa, spacer).

>> Zwierzę domowe uczy dziecko empatii i... wegetarianizmu? >>

Co zrobić z psem w ferie zimowe? Pomoc petsittera

Jeśli pies źle znosi współmieszkańców w hotelu, skorzystajmy z pomocy petsittera, czyli opiekuna zwierząt. Petsitter będzie przychodził do psa w ustalonych godzinach i na określony czas. W tym wypadku również bardzo istotną sprawą jest wcześniejsze zapoznanie naszego pupila z petsittterem i nawiązanie pozytywnej relacji. Zanim oddamy pupila pod opieką petsittera, wybierzmy się wspólnie na kilka spacerów. Dzięki temu opiekun naszego psa pozna zachowania i preferencje przyszłego podopiecznego, a dzięki naszej obecności, czworonóg będzie czuł się bezpiecznie i swobodnie.

Co zrobić z psem w ferie zimowe? Instrukcja i codzienne rytuały psa

Bez względu na to, czy zostawimy pupila pod opieką zaprzyjaźnionej osoby, petsittera czy też hotelu, bardzo pomocna, wręcz niezbędna jest spisana instrukcja, która przedstawi jak postępować z psem, co lubi, a czego nie, jak karmić oraz bawić się z nim itp. Pozwoli to zminimalizować ewentualny stres pupila związany ze zmianą codziennych rytuałów. Pamiętajmy, aby w sytuacji zmiany miejsca pobytu pupila zabrać również jego legowisko/posłanie lub kocyk, ulubione zabawki i smakołyki.

Co zrobić z psem w ferie zimowe? Gdy pies tęskni

Może się zdarzyć, że pies przebywający z dala od swojego właściciela, będzie za nim tęsknił. Osoba sprawująca opiekę nad czworonogiem powinna wówczas poświęcać mu dużo uwagi i czasu, zajmować go ulubionymi zabawami oraz zabierać na długie spacery. Zmęczony pies wykazuje ogromną radość i zadowolenie i na jakiś czas zapomina  o swojej tęsknocie. Jeśli natomiast tęsknota przybiera postać lęku separacyjnego,  wyjeżdżając na ferie zabierzmy pupila ze sobą. Zostawiając psa, pomimo starań i zaangażowania opiekuna, przysporzymy naszemu przyjacielowi potwornego cierpienia, a po powrocie czeka nas ogrom pracy, czasem wymagający nawet wsparcia behawiorysty. Zdaniem Kingi Grochowskiej, każde nasze rozstanie z psem powinno być pozbawione emocji: „Nie żegnajmy się, nie obiecujmy, że wrócimy, nie okazujmy obaw i lęków. Zostawmy pupila z przekonaniem, że wszystko jest w porządku i że jest w dobrych rękach. Pies będzie wtedy spokojny o swoją przyszłość. Pamiętajmy też, aby tak samo „chłodno” witać się po powrocie. Zasady te stosujemy bezwzględnie wobec psów lękowych, ale jako istoty bardzo emocjonalne wszystkie psiaki potrzebują opanowania z naszej strony”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza