Czarodzieje z Disneylandu

2008-06-19 12:12

Po Los Angeles, Orlando i Tokio dzieci z Europy doczekały się własnej krainy szczęścia - w Marne la Vallee, 30 kilometrów na wschód od Paryża. Magiczny świat z kreskówek stał się w końcu realny. Można go dotknąć i posmakować, a z jego mieszkańcami przeżyć niejedną przygodę. Był sobie pewnego razu Walt Disney, który postanowił zbudować imperium baśni i marzeń....Tak zaczęła się historia każdego z 4 Disneylandów na świecie.

Czarodzieje z Disneylandu
Autor: Serwis prasowy Disneyland Resort Paris

Marzycie, żeby się tam znaleźć? To posłuchajcie...

Kiedy w 1992 roku spadkobiercy Disneya zainaugurowali działalność parku, nawet najzacieklejsi przeciwnicy kultury amerykańskiej we Francji spuścili z tonu. Tego wieczoru po raz pierwszy odbyła się gigantyczna parada mieszkańców krainy baśni, której sukces przeszedł wszelkie oczekiwania. Gdy, jak za dotknięciem różdżki, rozbłysnął światłem Zamek Śpiącej Królewny, park uznano za otwarty. To bajkowe widowisko powtarzane jest codziennie przez ponad 15 lat.
Przez ten czas Eurodisneyland bardzo się zmienił. Pojawiły się nowe atrakcje, a inżynierowie od magii nie ustają w wysiłkach, żeby dostarczać nam świeżych wrażeń. Ostatnio coraz częściej zabierają nas w świat zabaw interaktywnych. I pomyśleć, że Myszka Miki skończyła  już 80 lat, tyle ile upłynęło od premiery pierwszego animowanego filmu dźwiękowego z jej udziałem....

Co trzeba zobaczyć

Najlepiej wszystko, ale zazwyczaj nie da się tego zrobić w ciągu jednego dnia. Disneyland składa się z dwóch parków tematycznych: Disneyland i Walt Disney Studio. Na ich terenie jest 59 atrakcji, 54 butiki, 68 restauracji i 7 hoteli. Jednodniowy bilet wstępu do obu parków kosztuje: 34 Euro (dorośli), 29 Euro (dzieci do 11 roku życia). Od czego zacząć? Od zwiedzania Main Street - głównej ulicy amerykańskiego miasteczka z początku XX wieku, która prowadzi do 4 wielkich krain Disneylandu.

Na Main Street wszystko się zdarzyć może...Przy wejściu gości wita najsłynniejsza niania świata - Mary Poppins. Są też tancerze i pingwiny a także przyjaciel Mary - Bert. Kilka razy w ciągu dnia pojawia się tu pociąg z Myszką Miki i jej przyjaciółmi na pokładzie. Przyjeżdżają żeby zadbać o dobry humor i uśmiech zwiedzających. Niespodziewanie mogą im też wyjść naprzeciw w innych miejscach parku i może nawet przytulić do zdjęcia. Widać, że postaci z bajek to pilni uczniowie miejscowego Uniwersytetu, który uczy, co robić, by nie zniszczyć dzieciom marzeń, a dorosłym przywrócić duszę dziecka. Ale o tym lepiej nie wspominać maluchom.

Pieszo, pociągiem, konnym trolejbusem lub pięknym stylowym samochodem z sprzed 100 lat docieramy do kolejnej krainy Disneylandu.

To królestwo bajki – Fantasyland

Zaczarowany świat Walta Disneya jest właśnie tutaj! Tu odkryć można większość bajek lub przeżyć je na nowo - z Piotrusiem Panem można polatać nad Londynem, w drewnianych wagonikach uczestniczyć w wędrówkach Pinokia, dosiąść latającego słonia Dumbo i powirować w olbrzymich filiżankach z Alicji w krainie czarów......Atrakcji jest co niemiara, ale to różowy Pałac Śpiącej Królewny wzbudza najwięcej emocji wśród dzieci. Koniecznie wejdźcie z nimi do środka i pokażcie historię królewny na witrażach. A wieczorem pałac śpiącej piękności... Na tę niespodziankę trzeba będzie trochę poczekać. Tymczasem wzywa nas...

Kraina Frontierland

W świecie kowbojów i Indian, nie wypada się bać. Najpierw coś tylko dla odważnych: "Big Thunder Mountain" - kolejka górska do kopalni złota podróżująca pełną parą po stokach wielkiej góry. Potem możecie się znaleźć w osadzie indiańskiej, wśród wybuchających gejzerów przepłynąć po rzece leniwym parowcem, i poznać smak przejażdżki najprawdziwszą łodzią Indian. Czas na dom, w którym straszy. Historie przeżywane w Phantom Manor zmrożą krew w żyłach nawet tym, którzy za nic mają duchy i upiory.

Kraina Adventureland

Jeśli nadal macie mocne nerwy, a przygoda z dreszczykiem nie przestała was pociągać, tutaj znajdziecie swój raj. To kraina piratów, wielkich łowców przygód i awanturników. Najwięksi piraci mórz karaibskich są w zasięgu ręki. Indiana Jones zaprasza na szaloną przejażdżkę kolejką górską z pętlą śmierci, a pewna tajemnicza wyspa czeka, żebyś odkrył jej jaskinie i może ukryte w nich skarby... Czar arabskich bajek poznacie w Krainie Alladyna.

Kraina Discoveryland

Tutaj każda atrakcja to fascynująca podróż w przyszłość i wrażenia, o których długo będziecie opowiadać. Słynna Space Mountain: z ziemi na księżyc przyprawi was o zawrót głowy, gdy z wyrzutni z ogromną prędkością zostaniecie wystrzeleni w przestrzeń kosmiczną. Asteroidy, gwiazdy i planety będą wirować wam przed oczami, aż w końcu staniecie się świadkami potężnej eksplozji gwiazdy supernowej. Powrót na Ziemię w mgławicy wcale nie uspokaja....Żeby skorzystać z tej atrakcji trzeba mieć przynajmniej 8 lat i 1.40 cm wzrostu.
Przed Star Wars Tour ustawiają się zawsze długie kolejki. To symulowany lot statkiem kosmicznym, prowadzonym przez ulubionego bohatera Gwiezdnych Wojen” robota C3PO . Na planetę Endor nie jest jeszcze tak daleko....
Z przestworzy podniebnych w przestwór oceanu - nie zapomnijcie zwiedzić statku kapitana Nemo!

Walt Disney Studios Park

Tu zaczyna się wędrówka w kulisy świata Disneya. Będziecie mieć wrażenie, że jesteście w prawdziwym studiu filmowym. Zobaczycie jak powstają kreskówki i na waszych oczach narodzą się „ruchome” postaci z bajek. Dowiecie się jak produkuje się programy telewizyjne i filmy kinowe. Podejrzycie jak aktorzy powtarzają role, nagrywają sceny filmowe i reklamy. Przekonacie się, że filmy można kręcić, nawet, gdy wokół trzęsie się ziemia i że deszcz meteorytów spadających na głowę to naprawdę mocne wrażenie. A może nawet zagracie w filmie?

Wciąż nowe atrakcje

Dzięki efektom specjalnym, niezwykłej technologii i historii, która podobno wydarzyła się naprawdę, La Tour de la Terreur (The Twilight Zone Tower of Terror) bije rekordy popularności.
Przez chwile stajemy się gośćmi opuszczonego w pośpiechu hotelu. Na recepcji czekają nie przeczytane listy, na stole - rozłożone karty do gry, w kącie ktoś zostawił bagaże... Wszystko jest tak, jak 31 grudnia 1939 roku, kiedy w hotel uderzył piorun. Na szczęście goście zdążyli uciec, poza uwięzionymi w windzie, którzy spadając zniknęli, zanim uderzyli w ziemię. Razem z nimi rozpłynęła się gdzieś fasada budynku.... Jeśli chcecie przeżyć tę historię i skok w 4 wymiar z wysokości 13 pięter, odważcie się wejść do Wieży Grozy!
Ostatnie dziecko Studios Disney Imagineering to mały Stich, - owoc najbardziej zaawansowanych technik animacji cyfrowej. Stich rozmawia, żartuje i wciąga publiczność w spontaniczne dyskusje bez końca. A wszystko to w czasie rzeczywistym.... Stitch Live to naprawdę niezwykłe przeżycie.

Podobnie jak nowa Parada Marzeń, na której na barwnych rydwanach zobaczycie bohaterów kreskówek i... marzenia Disneya. Została przygotowana specjalnie na jubileusz i po raz pierwszy jest interaktywna. Każdy, kto miał szczęście w niej uczestniczyć wie, że to zadziwiający spektakl, podczas którego w wyjątkowy sposób ożywają ulubione fragmenty bajek.

... A wieczorem ...

...feeria kolorów i świateł! Na pożegnanie dnia Zamek Śpiącej Królewny przemienia się w największy na świecie.... tort urodzinowy. Na Zamku płoną świece, a Myszka Miki na dobranoc rzuca na wszystkich czary. Widzowie są szczęśliwi, jak to w bajkach bywa. Wychodzą o-czarowani...