FERIE zimowe z dzieckiem: bezpieczeństwo na stoku

2014-01-15 13:00

Sezon zimowy w pełni, rodzice planują wyjazdy na ferie i jak co roku wraca temat bezpieczeństwa w górach. Statystyki wyraźnie wykazują znaczny wzrost wypadków na stokach, najczęściej spowodowanych brawurą i niedostosowaniem prędkości do umiejętności. Niepokojące wyniki dotyczą nie tylko Polski, ale m.in. Austrii i Włoch. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zimowe szaleństwa na stoku przebiegały bezpiecznie. Szczególnie jest to ważne, jeśli wybierasz się na ferie w góry z dzieckiem!

ferie zimowe z dzieckiem bezpieczenstwo na stoku
Autor: _photos.com

Spis treści

 1. Aby ferie na nartach nie zakończyły się w szpitalu
 2. Międzynarodowy kodeks narciarski

Co zrobić, by wyjazd z dzieckiem na ferie w góry nie zakończył się wypadkiem? Okazuje się, że początkujący narciarze i kierowcy posiadają wspólne cechy i nawyki. Jedną z nich jest to, że brawura często przewyższa umiejętności. Jak mawiają instruktorzy, na powszechnie dziś kupowanych nartach carvingowych każdy głupi nauczy się skręcać w trzy dni. Potem pójdzie na stok, przyspieszy i wypadek gotowy. Prawda jest taka, że w tak krótkim czasie nie można nauczyć się dobrze jeździć. Niestety narciarze nie przyjmują tego do wiadomości, dlatego sytuacja na trasach zjazdowych staje się krytyczna. We Włoszech porównano dane z narciarskich wypadków, jakie zdarzyły się w Alpach w 1995 i 2000 roku. Okazało się, że ich liczba wzrosła 17-krotnie. Jak wypadłoby takie porównanie z ubiegłym sezonem? Również na polskich stokach sytuacja pogarsza się z roku na rok. Główną przyczyną wzrostu wypadków jest rewolucja w sprzęcie i tłok na stokach. Łatwość nauki na nartach carvingowych zachęca do rozwijania nadmiernych szybkości, mimo braku niezbędnego doświadczenia w szusowaniu. Często do tego dochodzi źle dobrany sprzęt i niechęć do szlifowania formy z instruktorem. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i zagęszczenia tras narciarskich również pozostawiają wiele do życzenia. U nas na jednego narciarza przypada 100 m kwadratowych trasy, w Alpach 250 m, a na trasach szczególnie trudnych nawet 500 m kwadratowych.

Aby ferie na nartach nie zakończyły się w szpitalu

 • poświęć przed wyjazdem czas na przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego;
 • sprzęt kupuj wyłącznie z fachowcem. Najpierw sprecyzuj, czego oczekujesz, potem określ swoje umiejętności i parametry (waga, wzrost);
 • jadąc na narty samochodem nie przewoź odkrytych nart na dachu. Drobina soli czy piasku może uszkodzić elementy plastikowe wiązań;
 • gdy lubisz poszaleć na stoku, a w dodatku najczęściej wybierasz trasy czarne i czerwone zakładaj kask;
 • przed pierwszym zjazdem poświęć chwilę na lekką rozgrzewkę;
 • szybkość jazdy dopasuj do warunków śniegowych i pogodowych;
 • przestrzegaj międzynarodowego kodeksu narciarskiego.

Międzynarodowy kodeks narciarski

 • zachowuj się tak, by nikomu nie zagrażać i nie spowodować żadnej szkody.
 • panuj nad szybkością i sposobem jazdy. Poruszaj się tak, by w razie konieczności móc zatrzymać się lub skręcić.
 • wybieraj taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.
 • wyprzedzać możesz z każdej strony, ale tylko w takiej odległości, która zapewni innemu narciarzowi przestrzeń do wszelkich jego manewrów.
 • narciarz, który wjeżdża na drogę zjazdu lub po zatrzymaniu się znowu chce ruszać, ma obowiązek sprawdzić patrząc w górę i w dół stoku, czy może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
 • tylko w razie absolutnej konieczności można zatrzymać się w miejscach zwężeń i złej widoczności. Po upadku narciarz musi usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak jest to możliwe.
 • narciarz może schodzić lub podchodzić tylko skrajem trasy, a w razie złej widoczności powinien zejść z trasy.
 • każdy narciarz ma obowiązek stosowania się do znaków i sygnalizacji.
 • w razie wypadku każdy narciarz ma obowiązek niesienia pomocy.
www.poradnikzdrowie.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza