FERIE zimowe z dzieckiem: bezpieczeństwo na stoku

2014-01-15 13:00

Sezon zimowy w pełni, rodzice planują wyjazdy na ferie i jak co roku wraca temat bezpieczeństwa w górach. Statystyki wyraźnie wykazują znaczny wzrost wypadków na stokach, najczęściej spowodowanych brawurą i niedostosowaniem prędkości do umiejętności. Niepokojące wyniki dotyczą nie tylko Polski, ale m.in. Austrii i Włoch. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zimowe szaleństwa na stoku przebiegały bezpiecznie. Szczególnie jest to ważne, jeśli wybierasz się na ferie w góry z dzieckiem!

Spis treści

  1. Aby ferie na nartach nie zakończyły się w szpitalu
  2. Międzynarodowy kodeks narciarski

Co zrobić, by wyjazd z dzieckiem na ferie w góry nie zakończył się wypadkiem? Okazuje się, że początkujący narciarze i kierowcy posiadają wspólne cechy i nawyki. Jedną z nich jest to, że brawura często przewyższa umiejętności. Jak mawiają instruktorzy, na powszechnie dziś kupowanych nartach carvingowych każdy głupi nauczy się skręcać w trzy dni. Potem pójdzie na stok, przyspieszy i wypadek gotowy. Prawda jest taka, że w tak krótkim czasie nie można nauczyć się dobrze jeździć. Niestety narciarze nie przyjmują tego do wiadomości, dlatego sytuacja na trasach zjazdowych staje się krytyczna. We Włoszech porównano dane z narciarskich wypadków, jakie zdarzyły się w Alpach w 1995 i 2000 roku. Okazało się, że ich liczba wzrosła 17-krotnie. Jak wypadłoby takie porównanie z ubiegłym sezonem? Również na polskich stokach sytuacja pogarsza się z roku na rok. Główną przyczyną wzrostu wypadków jest rewolucja w sprzęcie i tłok na stokach. Łatwość nauki na nartach carvingowych zachęca do rozwijania nadmiernych szybkości, mimo braku niezbędnego doświadczenia w szusowaniu. Często do tego dochodzi źle dobrany sprzęt i niechęć do szlifowania formy z instruktorem. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i zagęszczenia tras narciarskich również pozostawiają wiele do życzenia. U nas na jednego narciarza przypada 100 m kwadratowych trasy, w Alpach 250 m, a na trasach szczególnie trudnych nawet 500 m kwadratowych.

Aby ferie na nartach nie zakończyły się w szpitalu

  • poświęć przed wyjazdem czas na przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego;
  • sprzęt kupuj wyłącznie z fachowcem. Najpierw sprecyzuj, czego oczekujesz, potem określ swoje umiejętności i parametry (waga, wzrost);
  • jadąc na narty samochodem nie przewoź odkrytych nart na dachu. Drobina soli czy piasku może uszkodzić elementy plastikowe wiązań;
  • gdy lubisz poszaleć na stoku, a w dodatku najczęściej wybierasz trasy czarne i czerwone zakładaj kask;
  • przed pierwszym zjazdem poświęć chwilę na lekką rozgrzewkę;
  • szybkość jazdy dopasuj do warunków śniegowych i pogodowych;
  • przestrzegaj międzynarodowego kodeksu narciarskiego.

Międzynarodowy kodeks narciarski

  • zachowuj się tak, by nikomu nie zagrażać i nie spowodować żadnej szkody.
  • panuj nad szybkością i sposobem jazdy. Poruszaj się tak, by w razie konieczności móc zatrzymać się lub skręcić.
  • wybieraj taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.
  • wyprzedzać możesz z każdej strony, ale tylko w takiej odległości, która zapewni innemu narciarzowi przestrzeń do wszelkich jego manewrów.
  • narciarz, który wjeżdża na drogę zjazdu lub po zatrzymaniu się znowu chce ruszać, ma obowiązek sprawdzić patrząc w górę i w dół stoku, czy może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
  • tylko w razie absolutnej konieczności można zatrzymać się w miejscach zwężeń i złej widoczności. Po upadku narciarz musi usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak jest to możliwe.
  • narciarz może schodzić lub podchodzić tylko skrajem trasy, a w razie złej widoczności powinien zejść z trasy.
  • każdy narciarz ma obowiązek stosowania się do znaków i sygnalizacji.
  • w razie wypadku każdy narciarz ma obowiązek niesienia pomocy.
www.poradnikzdrowie.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza