Ferie zimowe za granicą: gdzie warto pojechać?

2016-01-19 15:49

Ferie zimowe za granicą to świetny pomysł na wypoczynek. Dysponujemy przecież dwutygodniową przerwą, którą możemy wykorzystać na tego rodzaju wyjazd. Dzięki niemu dziecko pozna nowe kultury i zwyczaje panujące w innych krajach. Przeczytajcie więc, gdzie warto spędzić ferie zimowe za granicą.

Spis treści

  1. Ferie zimowe za granicą: Salzburg (Austria)
  2. >> Czytaj także: Obóz zimowy: jak przygotować do niego dziecko? 4 najważniejsze zasady >>
  3. Ferie zimowe za granicą: Norwegia (Oslo)
  4. >> Sprawdź też: Ferie 2016: kiedy wypadają w poszczególnych województwach? >>
  5. Ferie zimowe za granicą: Bratysława (Słowacja)
  6. >> Zobacz również: Ferie zimowe w mieście: co robić z dzieckiem? 7 niebanalnych pomysłów >>
  7. Ferie zimowe za granicą: Amsterdam (Holandia)
  8. >> Czytaj także: Co zrobić z psem w ferie zimowe? 5 porad >>
  9. Ferie zimowe za granicą: Praga (Czechy)
  10. >> Sprawdź też: Na narty z małym dzieckiem: kompendium rodzinnych nart [FERIE] >>

Przed wyjazdem na ferie zimowe za granicą zadbaj o wszystkie potrzebne dokumenty już na długo przed podróżą. Sprawdź dokładnie, jeśli wybierasz się do kraju spoza strefy Schengen, czy wizy i paszporty twoje i dzieci są aktualne, a jeśli nie, postaraj się o wyrobienie nowych. Na obczyźnie szczególnie zwracaj uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo swoich pociech.

Ferie zimowe za granicą: Salzburg (Austria)

Salzburg to jedno z najsłynniejszych miast kultury na świecie. Malownicze widoki z katedrami, twierdzą czy zamkami to liczne z atrakcji tego miasta, które stanowią świetną scenografię różnego rodzaju festiwali. Mieszkańcy miasta szczycą się faktem, że to właśnie tam urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart. Na jego cześć nazwano już wiele miejsc publicznych, które warto zwiedzić, a w szczególności dom, w którym mieszkał. W ciągu całego roku odbywa się tam kilka tysięcy wydarzeń kulturowych, których nie brakuje nawet zimą. Jedną z głównych atrakcji ferii zmowych za granicą w Salzburgu może też być barkowy Pałac Mirabell, świątynia Dietricha Mateschitza oraz rezydencja Hellbrunn.

>> Czytaj także: Obóz zimowy: jak przygotować do niego dziecko? 4 najważniejsze zasady >>

Ferie zimowe za granicą: Norwegia (Oslo)

Państwo skandynawskie, jakim jest Norwegia niewątpliwie słynie z gór, mroźnej aury oraz zorzy polarnej. To ostatnie zjawisko można zaobserwować najlepiej na północy kraju w okolicach od września do marca. Jednak potrzebne są do tego dogodne warunki, jakimi są pogoda, godzina (od 6 wieczorem do 1 w nocy) oraz miejsce obserwacji. Ciekawe atrakacje znajdziesz również w stolicy państwa - Oslo. Aglomeracja miejska sąsiaduje z Oslofiord, co daje świetne połaczenie natury z życiem miejskim. Lata są tu wyjątkowo ciepłe jak na położenie geograficzne, a zimy pozwalają narciarzom podczas ferii zimowych za granicą w tym miejscu na szlifowanie umiejętności na stokach.

>> Sprawdź też: Ferie 2016: kiedy wypadają w poszczególnych województwach? >>

Ferie zimowe za granicą: Bratysława (Słowacja)

Bratysława położona jest nad Dunajem. Oferuje wiele atrakcji: przez niewielką, malowniczą starówkę aż po winnice położone na Małokarpackiej Drodze Winnej. Może być to cel podroży lub strefa przesiadkowa w drodze do Wiednia (stolicy Austrii), który oddalony jest jedynie o 65 km. Warto jednak poświęcić chociaż jeden dzień na zwiedzenie w tym mieście ruin zamku w Devinie oraz aquaparku w Senecu. Ta ostatnia atrakacja zapewne bardzo spodoba się twojemu dziecku. Dla fanów kultury tu również znajdzie się największy teatr na Słowacji (Slovenské národné divadlo) oraz wielki multipleks kin (Palace cinemas v Auparku).

>> Zobacz również: Ferie zimowe w mieście: co robić z dzieckiem? 7 niebanalnych pomysłów >>

Ferie zimowe za granicą: Amsterdam (Holandia)

Koljenym pomysłem na spędzenie ferii zimowych za granicą jest odwiedzenie stolicy Holandii. Amsterdam swoją sławę zawdzięcza głównie kanałom, których jest tam około 160. Nazywany jest często Północną Wenecją. Serce stolicy stanowi tzw. Plac Dam. Miasto to posiada ponad 700 zabytków, więc nie sposób zwiedzić ich wszystkich w krótkim czasie. Najważniejszymi z nich są: Pałac Królewski, Westerkerk oraz inne zabytkowe kościoły, Muzeum Narodowe, a także dom Anny Frank. Pamiętnik tej dziewczynki z czasów II wojny światowej stał się jednym z najbardziej znanych świadectw tamtych czasów.

>> Czytaj także: Co zrobić z psem w ferie zimowe? 5 porad >>

Ferie zimowe za granicą: Praga (Czechy)

Praga to stolica naszych południowo-zachodnich sąsiadów, którą bardzo często odwiedzamy, również podczas ferii zimowych za granicą. Głównym symbolem tego miasta bezsprzecznie jest Zamek Praski. Prawdopodobnie najczęściej fotografowane i najchętniej zwiedzane miejsce przez turystów. Praga często nazywana jest "miastem stu wież", dzięki niezliczonej liczbie kościołów oraz innych budowli. Jedną z najważniejszych jest katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha. Ciekawą atrakcją dla dzieci może być Złota uliczka. Znajdują się na niej niskie, kolorowe domki niczym wyjęte z bajki. Koniecznym miejscem do odwiedzenia jest również kamienny most Karola. Mierzy on ponad 500 metrów oraz jest najstarszym mostem na świecie.

>> Sprawdź też: Na narty z małym dzieckiem: kompendium rodzinnych nart [FERIE] >>