Gdy dzieci przybywa, czyli zabawy na kinderparty

2020-07-01 15:27 Materiał sponsorowany

W jaki sposób sprawnie zaaranżować zabawę, która zaangażuje wszystkich, a jednocześnie zapewni odpowiednią rozrywkę? Niezależnie od tego, w jakim wieku jest towarzystwo, gry planszowe doskonale sprawdzą się jako narzędzie do integracji grupy.

Rebel, dzieci grające
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Ruch to zdrowie
  2. Co myślą inni?
  3. Współpraca a integracja
  4. Szybkość i refleks

Wspólne rozgrywki to nie tylko ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu i skuteczny poskramiacz nudy, ale również, dzięki swojemu społecznemu charakterowi, okazja do bliższego poznania się i nawiązania relacji z nowymi osobami. A przy tym doskonała zabawa!

Ruch to zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej atrakcyjne zabawy to te, podczas których możemy się poruszać, a najlepiej również trochę powygłupiać, na przykład wykonując nietypowe gesty, albo naśladując zwierzaki. Jedną z gier, które zaspokajają tę potrzebę, są Skaczące Jajeczka. To klasyczna gra ruchowa, w której naszym celem będzie zgromadzenie jak największej liczby plastikowych jajek. Za każdym razem, gdy otrzymujemy jedno z nich, musimy umieścić je w wylosowanym zgięciu ciała: w łokciu, pod kolanem, pod brodą itp., a następnie wykonać wskazaną na kostce czynność. Wraz ze zbliżaniem się do zwycięstwa, rośnie zatem również poziom trudności. Świetna zabawa gwarantowana!

Skaczące Jajeczka
Autor: materiały prasowe Link: Skaczące Jajeczka

Co myślą inni?

Kolejnym klasykiem, który doskonale sprawdza się w większym gronie zarówno dzieci, jak i dorosłych, są wszelkiego rodzaju kalambury, czyli gry, w których staramy się przekazać hasło pozostałym uczestnikom zabawy. Są one szczególnie wartościowe dla maluchów, ponieważ uczą empatii i umiejętności wczucia się w tok myślenia drugiej osoby – w końcu to do niej musimy dostosować nasz komunikat, jeśli chcemy, żeby zgadła!

Wśród gier tego typu na uwagę zasługuje Time’s Up! – klasyczna, rodzinna zabawa, w której hasła są przekazywane w kilku rundach najpierw za pomocą słów, a potem gestów. Oprócz nietypowych form komunikacji ćwiczymy też zapamiętywanie, bo słowa powtarzają się między kolejnymi rundami. Jeśli bawimy się z dziećmi, wybierzmy wersję Family, w której hasłami są przedmioty codziennego użytku, zwierzęta itp. Chyba że mamy w swoim gronie maluchy, które jeszcze nie umieją czytać – wówczas możemy wykorzystać wersję Kids, w której hasła-słowa są zastąpione obrazkami.

Time’s Up!
Autor: materiały prasowe Link: Time’s Up!

Współpraca a integracja

A skoro już jesteśmy przy kalamburach, warto zwrócić uwagę również na te mniej typowe, w których przekazanie hasła zależy od współpracy uczestników. Najlepszym możliwym wyborem będzie w tym przypadku Koncept Kids – Zwierzaki, nagrodzony tytułem Zabawki Roku 2018. To kalambury w pełni dostosowane do potrzeb maluchów (do starszych dzieci i dorosłych mogą dołączyć nawet czterolatki). Zadaniem uczestników jest przekazanie hasła – w tym przypadku nazwy zwierzęcia – odgadującemu. W tym celu grupa wykorzystuje planszę z grafikami, zawierającą rozmaite kategorie, do których może należeć dane zwierzę. Znajdziemy tam zarówno kolory i rozmiary, jak i miejsca występowania i cechy anatomiczne. Zaznaczając odpowiednie kategorie, zawężamy pole wyboru i naprowadzamy gracza na odpowiedni tok myślenia.

Koncept Kids – Zwierzaki
Autor: materiały prasowe Link: Koncept Kids – Zwierzaki

Szybkość i refleks

Element ruchowy, choć w mniejszym stopniu, wykorzystują również wszystkie dynamiczne karcianki oparte na refleksie i spostrzegawczości. Jedną z nich jest popularny Jungle Speed, czyli gra, w której musimy pilnie obserwować sytuację na stole i odpowiednio reagować na pojawiające się pary. Każdy z uczestników po kolei wykłada przed siebie kartę z symbolem, a jeśli jest on identyczny z obrazkiem, który już jest widoczny, właściciele kart biorą udział w pojedynku. Ich zadaniem jest jak najszybciej chwycić stojący na środku totem. Kto pierwszy, ten lepszy!

Jungle Speed
Autor: materiały prasowe Link: Jungle Speed
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza