Gdy dzieci przybywa, czyli zabawy na kinderparty

2020-07-01 15:27 Materiał sponsorowany

W jaki sposób sprawnie zaaranżować zabawę, która zaangażuje wszystkich, a jednocześnie zapewni odpowiednią rozrywkę? Niezależnie od tego, w jakim wieku jest towarzystwo, gry planszowe doskonale sprawdzą się jako narzędzie do integracji grupy.

Rebel, dzieci grające
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Ruch to zdrowie
  2. Co myślą inni?
  3. Współpraca a integracja
  4. Szybkość i refleks

Wspólne rozgrywki to nie tylko ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu i skuteczny poskramiacz nudy, ale również, dzięki swojemu społecznemu charakterowi, okazja do bliższego poznania się i nawiązania relacji z nowymi osobami. A przy tym doskonała zabawa!

Ruch to zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej atrakcyjne zabawy to te, podczas których możemy się poruszać, a najlepiej również trochę powygłupiać, na przykład wykonując nietypowe gesty, albo naśladując zwierzaki. Jedną z gier, które zaspokajają tę potrzebę, są Skaczące Jajeczka. To klasyczna gra ruchowa, w której naszym celem będzie zgromadzenie jak największej liczby plastikowych jajek. Za każdym razem, gdy otrzymujemy jedno z nich, musimy umieścić je w wylosowanym zgięciu ciała: w łokciu, pod kolanem, pod brodą itp., a następnie wykonać wskazaną na kostce czynność. Wraz ze zbliżaniem się do zwycięstwa, rośnie zatem również poziom trudności. Świetna zabawa gwarantowana!

Skaczące Jajeczka
Autor: materiały prasowe Link: Skaczące Jajeczka

Co myślą inni?

Kolejnym klasykiem, który doskonale sprawdza się w większym gronie zarówno dzieci, jak i dorosłych, są wszelkiego rodzaju kalambury, czyli gry, w których staramy się przekazać hasło pozostałym uczestnikom zabawy. Są one szczególnie wartościowe dla maluchów, ponieważ uczą empatii i umiejętności wczucia się w tok myślenia drugiej osoby – w końcu to do niej musimy dostosować nasz komunikat, jeśli chcemy, żeby zgadła!

Wśród gier tego typu na uwagę zasługuje Time’s Up! – klasyczna, rodzinna zabawa, w której hasła są przekazywane w kilku rundach najpierw za pomocą słów, a potem gestów. Oprócz nietypowych form komunikacji ćwiczymy też zapamiętywanie, bo słowa powtarzają się między kolejnymi rundami. Jeśli bawimy się z dziećmi, wybierzmy wersję Family, w której hasłami są przedmioty codziennego użytku, zwierzęta itp. Chyba że mamy w swoim gronie maluchy, które jeszcze nie umieją czytać – wówczas możemy wykorzystać wersję Kids, w której hasła-słowa są zastąpione obrazkami.

Time’s Up!
Autor: materiały prasowe Link: Time’s Up!

Współpraca a integracja

A skoro już jesteśmy przy kalamburach, warto zwrócić uwagę również na te mniej typowe, w których przekazanie hasła zależy od współpracy uczestników. Najlepszym możliwym wyborem będzie w tym przypadku Koncept Kids – Zwierzaki, nagrodzony tytułem Zabawki Roku 2018. To kalambury w pełni dostosowane do potrzeb maluchów (do starszych dzieci i dorosłych mogą dołączyć nawet czterolatki). Zadaniem uczestników jest przekazanie hasła – w tym przypadku nazwy zwierzęcia – odgadującemu. W tym celu grupa wykorzystuje planszę z grafikami, zawierającą rozmaite kategorie, do których może należeć dane zwierzę. Znajdziemy tam zarówno kolory i rozmiary, jak i miejsca występowania i cechy anatomiczne. Zaznaczając odpowiednie kategorie, zawężamy pole wyboru i naprowadzamy gracza na odpowiedni tok myślenia.

Koncept Kids – Zwierzaki
Autor: materiały prasowe Link: Koncept Kids – Zwierzaki

Szybkość i refleks

Element ruchowy, choć w mniejszym stopniu, wykorzystują również wszystkie dynamiczne karcianki oparte na refleksie i spostrzegawczości. Jedną z nich jest popularny Jungle Speed, czyli gra, w której musimy pilnie obserwować sytuację na stole i odpowiednio reagować na pojawiające się pary. Każdy z uczestników po kolei wykłada przed siebie kartę z symbolem, a jeśli jest on identyczny z obrazkiem, który już jest widoczny, właściciele kart biorą udział w pojedynku. Ich zadaniem jest jak najszybciej chwycić stojący na środku totem. Kto pierwszy, ten lepszy!

Jungle Speed
Autor: materiały prasowe Link: Jungle Speed