Góry Sudety - atrakcje. Co robić z dzieckiem w Sudetach?

2023-06-27 10:34

Sudety to jedno z najstarszych polskich pasm górskich. To wyjątkowe góry, które w niektórych miejscach przypominają Bieszczady, a w innych Tatry. Czy warto pojechać z dzieckiem w Sudety i jakie atrakcje czekają na rodziny z dziećmi?

Sudety z dzieckiem
Autor: Getty Images Sudety z dzieckiem to pomysł na wspaniały wspólny wyjazd.

Sudety to dobry kierunek dla rodzin z dziećmi, dlatego że można spędzać w nich czas na wiele sposobów. To bardzo duże pasmo, które skrywa m.in. Góry Sowie, Góry Izerskie, Kotlinę Kłodzką czy Karkonosze. Z tego względu oferują masę różnorodnych szlaków, skalne labirynty, cudowne widoki i różne atrakcje dla dzieci.

Spis treści

  1. Gdzie leżą Sudety?
  2. Czy Sudety z dzieckiem to dobry pomysł?
  3. Atrakcje w Sudetach
  4. Szlaki w Sudetach dla dzieci

Gdzie leżą Sudety?

Sudety to łańcuch górski położony na południowym zachodzie kraju, przy granicy z Czechami. Całe pasmo liczy 400 kilometrów, w dużej mierze znajduje się w Polsce i w Czechach. Niewielki fragment Sudetów leży w Niemczech. 

Sudety dzielą się na kilka pasm:

  • Sudety Zachodnie, gdzie króluje Śnieżka, królowa Karkonoszy (1603 m n.p.m.)
  • Sudety Środkowe, gdzie najwyższy szczyt stanowi Wielka Desztna, a po polskiej stronie Orlica (1084 m n.p.m.)
  • Sudety Wschodnie, w którym najwyższy szczyt to czeski Pradziad, a po polskiej stronie granicy Śnieżnik (1426 m n.p.m.)

Czytaj: Wyciąg na Kopę z dzieckiem. Jak dojechać kolejką na Kopę z Karpacza?

Czy Sudety z dzieckiem to dobry pomysł?

Sudety są tak różnorodne, że stanowią idealny kierunek na wyjazd z dziećmi. Oferują różne stopnie tras turystycznych, a wśród nich wiele łagodnych i krótkich podejść, na których poradzą sobie przedszkolaki. W Górach Sowich czekają skalne labirynty dla starszych dzieci, w Karkonoszach przepiękne widoki na połoniny. Do tego wyciągi, kolejki, dawne pałace i zabytkowe zamki — w Sudetach nikt nie będzie się nudził.

Atrakcje w Sudetach

Sudety są duże i oferują wiele turystów. Warto spojrzeć na nie szeroko, bo może się okazać, że przebywając w Górach Sowich, blisko mamy do szlaków czy atrakcji, które mieszczą się w innym paśmie górskim. Co warto zobaczyć w Sudetach?

  • wodospad Szklarki
  • zamek Książ, przepiękny, zaliczany do 7 cudów Polski, średniowieczny zamek, który wygląda jak z bajki
  • wodospad Kamieńczyka, który wystąpił w filmie "Opowieści z Narnii"
  • Halę Izerską
  • Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy, z którego rozpościera się malowniczy widok
  • Wielką Sowę
  • Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych
  • podziemne korytarze w Górach Sowich
  • Jaskinię Niedźwiedzią

Szlaki w Sudetach dla dzieci

W Sudetach jest wiele łagodnych i malowniczych podejść, które zachęcą dzieci do górskich wędrówek, bo oferują ładne widoki. Dokąd warto wybrać się z małymi dziećmi?

Szlak na Ślężę

Najłatwiejsze podejście prowadzi z Przełęczy Tąpadła, które jednocześnie jest też najkrótszym szlakiem i zajmuje jedynie godzinę i 20 minut w jedną stronę. Szczyt ma 718 metrów n.p.m, nie jest wysoki, dlatego nie powinien stanowić problemu dla dzieci. Na górze znajduje się kościół, dawne ruiny zamku, wieża widokowa i schronisko. To dobra wycieczka dla rodzin z dziećmi na początek wyjazdu, by rozruszać nogi i sprawdzić, jak maluchy zachowują się na szlaku.

Szlak na Sokolik

Szlak na Sokolik również cieszy się popularnością wśród rodziców małych dzieci. Aby wyruszyć na szlak, warto zostawić auto na parkingu na Przełęczy Karpnickiej. Po krótkiej wędrówce dojdziemy do schroniska, gdzie możemy zobaczyć mural upamiętniający Wandę Rutkiewicz, a także odpocząć. Następnie idziemy przez Husyckie Skały aż dotrzemy do szczytu, na który prowadzą żeliwne schody. Dla osób z maleńkimi dziećmi może to być wymagające podejście, dlatego w takiej sytuacji lepiej pozostać pod szczytem. Starsze dzieci jednak bez problemu poradzą sobie na schodach pod opieką dorosłych. Problem może stanowić jedynie lęk wysokości.

Szlak do wodospadu Kamieńczyka

Ten malowniczy szlak ucieszy dzieci, które oglądały film "Opowieści z Narnii". Można do niego dojść po 40-minutowej spokojnej przechadzce i warto to zrobić, bo wodospad jest niezwykły, najwyższy w całych polskich Sudetach. Na wodospad warto zarezerwować sobie około 1,5 godziny.

Czytaj: Wyciąg na Szrenicę. Jak dojechać z dzieckiem na Szrenicę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza