Jak zareagować, gdy widzisz WYPADEK SAMOCHODOWY?

2014-07-30 11:46

To może spotkać każdego. W drodze do pracy, na urlop, dokądkolwiek. Aby skutecznie udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku musisz wiedzieć, jak się zachować. Do udzielenia pierwszej pomocy obligują cię przepisy prawa. I świadomość, że możesz komuś uratować życie. Pod warunkiem, że będziesz wiedziała, co robić.

wypadek samochodowy
Autor: _photos.com

Spis treści

 1. Wypadek samochodowy: gdy trzeba wyciągnąć z samochodu
 2. Wypadek samochdoowy: pamiętaj o ogrzaniu ofiary

 • Natychmiast włącz światła awaryjne.
 • Wystaw trójkąt lub trójkąty ostrzegawcze (odległość ustawienia powinna być adekwatna do przeciętnej drogi hamowania), przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych pomyśl o dodatkowym oświetleniu.
 • We własnym samochodzie zaciągnij hampec ręczny, potem zabierz apteczkę, telefon i ewentualnie gaśnicę.
 • Przed zbliżeniem się do rozbitych pojazdów szybko oceń sytuację. Nie szarżuj na płonącą, grożącą wybuchem ciężarówkę z chemikaliami lub paliwem.
 • Jeżeli możesz się zbliżyć to spróbój wyłączyć silnik, zaciągnąć hampec ręczny.
 • Dopiero teraz możesz ocenić stan ogólny poszkodowanych.

  Wypadek samochodowy: gdy trzeba wyciągnąć z samochodu

  Może się zdarzyć, że rozbitemu pojazdowi grozi zsunięcie się ze skarpy, mostu, wiaduktu, wybuch pożaru i wtedy konieczne jest, nie czekając na profesjonalną pomoc, natychmiastowe ewakuowanie rannych. Musisz wtedy przyjąć, że obrażenia podczas kraksy na drodze są prawie zawsze wielonarządowe. Podczas opatrywania ran postępuj zatem jak najbardziej ostrożne. Poszkodowanego traktuj tak, jakby doznał urazu kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym. Dlatego wyciągając go z wnętrza samochodu podtrzymuj mu głowę ręką.Jeżeli chcesz bezpiecznie wyciągnąć ofiarę z auta:

 • wsuń ręce pod jego pachy
 • chwyć za pasek od spodni lub złożoną rękę
 • wychyl tułów z fotela samochodu i oprzyj o swoją klatkę piersiową
 • powoli wysuwaj nogi spod kolumny kierownicy.
 • Nawet ktoś niezbyt silny tą techniką może rannego odciągnąć (odwlec) w bezpieczne miejsce.

  Wypadek samochdoowy: pamiętaj o ogrzaniu ofiary

  Gdy opatrzysz już rany i czekasz na karetkę, pamiętaj o ochronie przed wychłodzeniem. Straty energii związane z utratą ciepła nasilają wstrząs pourazowy. Prostą i tanią metodą docieplenia jest owijanie folią termoizolacyjną NRC. Człowiek, osłonięty srebrną stroną ekranu do ciała, oszczędza około 80 proc. energii traconej wcześniej wraz z promieniowaniem podczerwonym.

  dr Adam M. Pietrzak, Komitet Organizacyjny Konferencji Naukowo - Szkoleniowej Medycyna Ratunkowa i M
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza