Czym zająć dziecko w czasie podróży? [5 PROPOZYCJI]

2014-04-16 11:58

Długa podróż samochodem dla dziecka oznacza zwykle niewygodę i nudę. Nie musi jednak tak być! Zobaczcie, czym zająć dzieci w czasie podróży samochodem, żeby umilić im ten czas.

Zabawy do samochodu
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zabierz ze sobą książeczki
  2. Pobaw się w naukę słówek
  3. Zabawa w słowa
  4. Krajobraz za oknem
  5. Znaki drogowe lub marki samochodów

Długa podróż samochodem nie jest komfortowa ani dla ciebie, ani dla dziecka. Nie dość, że maluch męczy się siedzeniem w jednej pozycji, to w dodatku zwyczajnie się nudzi. Możesz jednak umilić mu tę podróż i odwrócić uwagę od niewygód drogi. Jak to zrobić?

Zabierz ze sobą książeczki

Książeczki mogą być świetną zabawą do samochodu dla dzieci w każdym wieku. Jeśli twoje dziecko nie skończyło jeszcze 3 lat, weź takie z obrazkami - będziesz mogła nie tylko je czytać, ale również bawić się w pokazywanie obrazków. W przypadku starszych dzieci możecie pobawić się w czytanie na role, dzięki czemu urozmaicicie lekturę. Czytanie w samochodzie często

Pobaw się w naukę słówek

Wbrew pozorom podróż samochodem to świetny czas na naukę słówek języka obcego. Jeśli twoje dziecko jest w wieku przedszkolnym, możesz wykorzystać wymienione wyżej książeczki i pokazując przedmioty na obrazkach, pytać o ich nazwy w języku obcym. Możesz również zabrać do samochodu specjalne czytanki dla najmłodszych, w których rzeczy opisane są w dwóch językach. A jeśli wam się znudzą książeczki, możecie wykorzystać przedmioty znajdujące się wokół was i w ten sposób uczyć się słówek (np. tych dotyczących samochodu albo krajobrazu za oknem). Nauka języka może być świetną zabawą do samochodu!

Zabawa w słowa

To świetna zabawa dla starszych dzieci. Polega ona na tym, że wspólnie wybieracie kategorię, np. rośliny. Jedna osoba mówi wybrane przez siebie słowo (dowolne), a druga musi szybko wymyślić kolejne, rozpoczynające się od ostatniej litery poprzedniego wyrazu, np. marchew - wierzba. Możecie również pobawić się w wymyślanie 5 słów na wybrany temat. Im trudniejsza kategoria, tym lepsza zabawa!

Krajobraz za oknem

Krajobraz może być świetną zabawą do samochodu. Możecie pobawić się w wypatrywanie rzeczy w określonym kolorze, np. zielonym i czerwonym albo określonym kształcie, np. okrągłym. Jeśli dziecko się znudzi, zmieńcie grę i zacznijcie wypatrywać konkretnych przedmiotów (np. przystanków) albo zwierząt (krów, psów, koni). Wygra ten, kto pierwszy zobaczy wybraną rzecz czy zwierzę.

Znaki drogowe lub marki samochodów

Dwie ostatnie zabawy do samochodu to propozycje dla starszych dzieci. Pierwsza z nich polega na nauce znaków drogowych. Na początku naucz dziecko kilku znaków i poproś, żeby mówiło, kiedy je zobaczy. Możesz mu również je pokazywać w czasie podróży i pytać, co oznaczają. Druga polega na rozpoznawaniu marek samochodów po charakterystycznych szczegółach. Z tej zabawy będą zadowoleni przede wszystkim chłopcy.