Zagraniczne ośrodki narciarskie - gdzie warto pojechać na FERIE z dzieckiem

2014-01-16 10:08

Ferie już wkrótce, narty dla dziecka kupione, czas wybrać ośrodek narciarski, w którym cała rodzina będzie się dobrze czuła. Proponowane przez nas stacje narciarskie oraz regiony nie zawsze legitymują się formalną, rodzinną specjalizacją, mają jednak bezsprzeczne walory, predestynujące je na miejsce aktywnego wypoczynku z dziećmi. Gdzie pojechać na ferie z dzieckiem?

Europa - ośrodki idealne dla rodzinki
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Ferie z dzieckiem - AUSTRIA
  2. Ferie z dzieckiem - WŁOCHY
  3. Ferie z dzieckiem - SZWAJCARIA
  4. Ferie z dzieckiem - FRANCJA
  5. Ferie z dzieckiem - SŁOWACJA
  6. Ferie z dzieckiem - CZECHY
  7. Ferie z dzieckiem - BUŁGARIA

Ferie z dzieckiem to okazja do wyjazdu całej rodziny. Pozostaje pytanie: rodzinny ośrodek narciarski w kraju czy za granicą?

Ferie z dzieckiem - AUSTRIA

Katschberg

www.katschberg.atW przeciętej granicą Kraju Salzburskiego i Karyntii, położonej na przełęczy osadzie Katschberghöhe, przybyłych wita uśmiechem niebieskie serduszko. Wszędzie stąd blisko - do wyciągów, restauracji i niewielkiego kompleksu handlowego. Centralne miejsce zajmuje stok dla dzieci (Katschi’s Kinderwelt), na którym wszechobecne serduszko przybiera różne pozy uchylając cylindra. Nieopodal, przyjemna restauracja Wilderer Alm kusi nasłonecznionym tarasem. Jeśli rodzice dobrze jeżdżą i dzieląc się opieką nad pociechami chcą zażyć nieco ostrzejszej jazdy, trudno o lepsze miejsce. Dominują wprawdzie szerokie niebieskie i łagodne czerwone trasy, ale czarne zjazdy z Ainecka i Tschanecka dostarczą pożądanych emocji (łącznie 70 km tras). Sezon zimowy trwa od 20 grudnia 2008 do 19 kwietnia 2009. W większości hoteli w cenę pobytu wliczona jest opieka nad dziećmi.

Osttirol

www.osttirol.comWschodni Tyrol tworzy enklawę wciśnięta malowniczo między pasma Wysokich Taurów i Dolomitów. Region przecina rzeka Drawa (Drau), a jego centralną miejscowością jest miasteczko Lienz. Niewielkie odległości między ośrodkami sprawiają, że można zmieniać rejon, w którym się jeździ. Nad samym Lienzem znajdują się stacje Hochstein i Zettersfeld (www.lienzer-bergbahnen.at). Nieco dalej leżą: Silian z widocznym z tras zamkiem Thurn (www.hochpustertal-ski.at), St. Jakob in Defereggen (www.bergbahnen-stjakob.at), Kals, gdzie jeździ się tutaj podziwiając najwyższy szczyt Austrii Großglockner (www.bergbahnen-kals.at) oraz Matrei, nad którym góruje rozłożysty Großvenediger (www.matrei-ski.at). W żadnym nie ma tłumów, więc po szerokich, świetnie przygotowanych trasach jeździ się bezpiecznie. Łącznie wschodni Tyrol oferuje 350 km tras (www.topski.at). W rozrzuconych po dolinach wioskach można znaleźć niedrogie kwatery (od 25-30 EUR od osoby), w starych drewnianych domach rolników. Oferują smakowite, domowe wyżywienie!

Mallnitz

www.skifidelity.at/ankogel-mallnitzKaryncka miejscowość stanowi jedną z bram Parku Narodowego Wysokie Taury. Na trasach zjazdowych w masywie Ankogela zazwyczaj nie ma tłumów. Stacja narciarska Ankogel/Mallnitz oferuje 35 km tras zjazdowych. Wioska jest cicha - bez dyskotek i gwarnych barów. Na miejscu jest lodowy tor do Eisstockschießen - ciekawej gry o ludowych korzeniach, bardzo popularnej w Austrii, a zwłaszcza w Karyntii. Gra jest czymś pośrednim między curlingiem a kręglami. Hitem jest BIOS - przyrodnicze muzeum laboratorium, w którym pod hasłem Czym jest życie, można się zapoznać z górską przyrodą, robić zabawne eksperymenty ze światłem i powietrzem, podglądać przez mikroskop życie w potoku i wąchać, zamknięte w specjalnych kasetkach zapachy alpejskiej łąki, skoszonego siana, czy fermentującego sera (www.bios-hohetauern.at). Przez przekuty pod Taurami tunel (12 km) Mallnitz skomunikowane jest koleją z położonymi po drugiej stronie gór miejscowościami doliny Gastein (www.gastein.com). Znajdują się tam ciepłe źródła o niepowtarzalnym w skali europejskiej składzie chemicznym. Są baseny na wolnym powietrzu, wielkie centra wellness (www.felsentherme.com oraz www.alpentherme.com) oraz dawne sztolnie kopalni kruszców, w których dziś w ramach inhalacji wdycha się przesycone radonem wilgotne powietrze (www.gasteiner-heilstollen.com).

Dachstein

www.schladming-dachstein.comPołożony na terenie Styrii lodowiec dostępny jest z miasteczka Ramsau. Tutejsze wyciągi należą do tego samego systemu co infrastruktura pobliskiego Schladming - łącznie 223 km tras. Na samym lodowcu jest ich wprawdzie niewiele (zaledwie 4 km zjazdowych i 15 km do biegania), ale łagodne i szerokie przebiegają w ekscytującej scenerii skalistych grani masywu. Znakomity pełen słońca całoroczny teren dla początkujących oraz do jazdy rekreacyjnej.

Ferie z dzieckiem - WŁOCHY

Dolomity

www.dolomitisuperski.comDolomiti Superski to największy system narciarski świata dostępny z jednym karnetem. 1220 km tras zjazdowych rozrzuconych po stokach wokół 12 ośrodków narciarskich (Cortina d’Ampezzo, Plan des Corones/Kronplatz, Alta Badia, Val Gardena/Alpe di Siusi - Gröden/Seiser Alm, Val di Fassa e Carezza/Fassatal und Karersee, Arabba-Marmolada, Alta Pusteria/Hochpustertal, Val di Fiemme-Obereggen, San Martino di Castrozza-Passo Rolle/Rollerpass, Valle Isarco/Eisacktal, Tre Valli, Civetta).Walorem tych ośrodków jest łagodny, słoneczny klimat - Dolomity słyną z tego, że statystycznie - na każde 10 dni przypada 8 słonecznych. Niepowtarzalna jest też ich skalna sceneria. Poszczególne masywy tworzą wyraźnie wyodrębnione gniazda najeżone poruszającymi wyobraźnię skalnymi basztami i mnichami. I wreszcie rozkosze stołu. Miejscowa kuchnia korzysta bowiem w równym stopniu z tradycji włoskich jak i austriackich. Nie brakuje też atrakcji do zwiedzania. Najważniejsze, położone blisko miasta to Trydent i Bolzano/Bozen. Ze wschodniej części niedaleko do Wenecji. A z zachodniej nad Jezioro Garda. Na obrzeżach wznoszą się liczne zamki, a w dolinie Adygi (Adige/Etsch) rozciągają winnice.

Speikboden

www.speikboden.it To jeden z kameralnych ośrodków Valle Aurina/Tauferer Ahrntal w Południowym Tyrolu. Najlepsze trasy do jazdy z dziećmi znajdują się w otoczonym górami kotle o południowej wystawie. Z ograniczających go grzbietów (tam docierają wyciągi) roztaczają się wspaniałe panoramy. W kotle natomiast jest zacisznie i słonecznie. Znakomity teren do jazdy dla najmłodszych, zarówno pod opieką instruktorów z miejscowych szkółek, jak i z rodzicami.W ośrodku działa Mini-Skiklub-Speikboden z roześmianym koziorożcem w logo. Kursy i zajęcia dla dzieci prowadzone są od 3 roku życia.

Ferie z dzieckiem - SZWAJCARIA

Lötschental

www.loetschental.chPołożona w Szwajcarii (kanton Wallis/Valais) dolina oferuje zaledwie 33 km przygotowywanych tras zjazdowych, ale wyciągi docierają aż na wysokość 3111 m. Centrum narciarskie położone jest na pełnym słońca płaskowyżu Lauchernalp na wysokości 1968 m. Tutaj urządzono przyjemną pętlę dla miłośników narciarstwa biegowego. W lutym, dwukrotnie odbywa się Tschäggättä - korowody przebierańców, którzy przywdziewają budzące grozę maski (www.masken.ch). Najbardziej efektowne mają miejsce w wiosce Wiler. W dni Tschäggätty rozbrzmiewa dźwiękami krowich dzwonków zwanych Trichla. Noszą je przy pasie przebierańcy okryci płaszczami nazywanymi Triäm, utkanymi z surowej przędzy. Najważniejsze są groteskowe maski, wykonane z drewna i sierści zwierząt (najczęściej owiec albo kóz). Dawniej tylko starszy samotny mężczyzna mógł się przebierać, zaś po paradzie młode posmarowane sadzą i zwierzęcą krwią kobiety uganiały się za kawalerami. Dziś w paradzie uczestniczą młodzi i starzy, żonaci i kawalerowie... nikt ich już potem nie goni. Tradycję wiąże się najczęściej z pradawnymi obrzędami pożegnania zimy. W XI wieku odnotowano też szereg napadów na kupców, podczas których kryjący się po górach rzezimieszkowie używali podobnych masek. Niezależnie od genezy, w XX wieku Tschäggättä weszła do kalendarza karnawałowych (zapustnych) zabaw ludowych. Parada w Wiler należy do najbarwniejszych w Lötschental, między innymi dlatego, że wciąż pracują tam rzemieślnicy przygotowujący maski. Kolekcję ponad 400 zabytkowych masek można obejrzeć w muzeum, w sąsiedniej wiosce Kippel.

Chateau d’Oex

www.chateau-doex.chMiejscowość należy do rozległego regionu narciarskiego Gstaad (www.gstaad.ch), który oferuje łącznie 250 km tras zjazdowych. To niewielka wieś z kameralnymi hotelami i pensjonatami odległa około godziny jazdy pociągiem od brzegów Jeziora Genewskiego (miejscowości Montreux-Vevey). W ramach codziennych atrakcji można tu próbować tradycyjnych smakołyków i obserwować stare sposoby przygotowania sera. Niecodzienna atrakcja  ma miejsce na przełomie stycznia i lutego. Wówczas  nad zaśnieżonymi szczytami pojawiają się barwne czasze balonów na gorące powietrze. Tutejszy festiwale baloniarski należy do największych na świecie zapewne dlatego, ze z tej właśnie miejscowości wyruszyli na pierwsze udane okrążenie naszego globu Szwajcar Betrand Piccard i Anglik Brian Jones. Od 1978 roku miłośnicy balonów na gorące powietrze spotykają się tutaj, żeby poszybować nad Alpami. Wprawdzie zapaleni baloniarze startują stąd przez cały rok, ale podczas festiwalu nad doliną szybują setki balonów. Jeśli tylko wiatr pozwoli lecą na zachód do sąsiedniej doliny Gruyere, w której powstaje jeden z najsłynniejszych serów oraz... czekolada Nestle. W czasie festiwalu nadarza się okazja, by pod opieką wykwalifikowanego pilota odbyć podniebną podróż nad górami otaczającymi dolinę Pays-d'Enhaut. Najbliższa edycja festiwalu: www.ballonchateaudoex.ch. Przelot balonem rezerwacja tel. +41 26 924 46 37.

Ferie z dzieckiem - FRANCJA

Obszerny serwis dotyczący wszystkich ośrodków narciarskich we Francji z linkami do konkretnych stacji: www.skifrance.fr (wersja po polsku: https://narty-francja.com). A w nim, między innymi, wszystko o 37 ośrodkach, które tworzą specjalne warunki dla rodzin z małymi dziećmi; ośrodki te mają pogodną gwiazdkę - znak programu „Famille Plus”.

Tignes

Miejscowość jest sąsiadką słynnego Val d’Isere. Jednak w odróżnieniu od tamtej stacji, typowej „stacji z probówki” - niezwykle funkcjonalnej ale gwarnej, pełnej sklepów, klubów i dyskotek, Tignes ma bardziej kameralną atmosferę. Również najbliższe trasy są łatwiejsze niż w Val d’Isere, bo przeznaczone właśnie do rodzinnego szusowania. Tereny narciarskie obu stacji wraz z lodowcami: Sources de l’Isere i Le Grande Motte tworzą jeden z najciekawszych francuskich obszarów narciarskich - L’Espace Killy (300 km tras).W ośrodku działa „Les Marmottons” (Świstaczki) - wioska dziecięca z przedszkolem narciarskim przeznaczona dla dzieci w wieku 3-8 lat, w której prowadzi się odpowiednie dla wieku kursy narciarskie (www.marmottons-tignes.com/valclaret/marmottes_e.html).

Isola 2000

www.isola2000.comChociaż do wspomnianego grona nie należy, daje rzadką możliwość połączenia pobytu w Alpach z nadmorskimi spacerami. Leży bowiem zaledwie 100 km od Nicei (www.nice.fr) i wybrzeża Adriatyku. Stacja ma dobry klimat i dużo słońca. Jedyny szkopuł - spora wysokość, na której stacja jest usytuowana (2000 m n.p.m.), sprawia, że z przejażdżką nad morze i z powrotem wiąże się spory skok ciśnienia, niewskazany dla niemowląt i najmłodszych dzieci.

Ferie z dzieckiem - SŁOWACJA

Donovaly

www.parksnow.sk/donovaly189-250 km z Krakowa (w zależności od wybranej trasy dojazdu; www.viamichelin.pl). Na miejscu jest 11 km tras. Przeważają niebieskie w zacisznym rejonie Záhradište. Trudniejsze są zjazdy na widokowej Novej Holi (1361 m n.p.m.). Na miejscu kręgielnia, basen i niewielkie centrum wellness. W Donovalach można zakosztować przejażdżki psim zaprzęgiem (e-mail: vavrusj@post.sk). W pobliżu znajdują się nieduże miasta z malowniczymi starówkami: Banská Bystrica (25 km; www.banskabystrica.sk) i Ružomberok (30 km; www.ruzomberok.pl). Niedaleko stąd do kąpieliska termalnego (Thermal Park Bešeňová leży na wschód od Ružomberku - 12 km, kierunek Liptowski Mikulasz, Poprad; www.besenovanet.sk).W pobliżu leży niezwykła wioska, Vlkolínec. Jest w niej 55 drewnianych, zrębowych chałup. Wieś wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Natury i Kultury UNESCO (z Donovalów 22 km; kierunek Ružomberok; www.vlkolinec.sk).

Ferie z dzieckiem - CZECHY

Pustevny

www.pustevny.czwww.skialpin.czNiewielka huśtawka ze zróżnicowanymi trasami leży na owianych legendami z pogańskich czasów stokach Radhošťa (1129 m) w Morawsko-Śląskich Beskidach. Wyciągi dla najmłodszych usytuowno na widokowym, zazwyczaj nasłonecznionym grzbiecie. Gdy zrobią postępy mogą się przenieść na trasy na stokach. Do atrakcji nalezy też spacer wzdłuż grzbietu, podczas którego można podziwiać posąg (nie jest oryginalny) pogańskiego bóstwa które dało nazwę górze. a po spacerze odpocząć w odrestaurowanych budynkach pensjonatów wzniesionych w ludowo-uzdrowiskowym stylu przez architekta Dušana Jurkoviča na przełomie XIX i XX wieku. U podnóża gór leży miasteczko Rožnov pod Radhoštěm, w którym znajduje się ciekawie zaaranżowany skansen. Dużo w nim imprez, a ponadto działąją gospody z tradycyjnym jedzeniem. Zawsze w grudniu organizowane są inscenizacje obyczajów bożonarodzeniowych i kolędowanie (najbliższa impreza 26 grudnia 2008; www.vmp.cz). Innego rodzaju atrakcją jest górski park linowy Tarzania, zlokalizowany przy dplnej stacji głownego wyciągu systemu. U zbiegu rzeczek Lomna i Mala Raztoka przygotowano też wersję dla najmłodszych - Tarzánek. Niestety w miesiącach zimowych, od grudnia do marca, wstęp do parku jest możliwy jedynie po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji (www.tarzanie.cz).

Pec pod Snežkou

www.pecpodsnezkou.czMiejscowość usytuowana jest pod najwyższym szczytem Karkonoszy - Śnieżką (1602 m n.p.m.). Działa tu bardzo dobrze zorganizowana, choć niewielka huśtawka narciarska (www.skipec.com). Ciasne, górskie otocznie sprawia, że w Pecu śnieg utrzymuje się przez 5 do 6 miesięcy. Trasy zjazdowe liczą łącznie 10,5 km długości. Są jednak na tyle zróżnicowane, że dobrze będą się tu bawić dobrzy narciarze i początkujący. Panują dobre warunki do jazdy z małymi dziećmi. Pec wraz z wyciągami w ośrodkach: Černá hora-Janské Lázně (www.cerna-hora.cz; www.janskelazne.cz), Skiport Velká Úpa (www.skiport.cz) i Skiareál Malá Úpa (www.skiarealmalaupa.cz) tworzy Ski-arenę Krkonoše, łącznie 26,5 km tras zjazdowych - największy region narciarski Czeskiej Republiki. Dobrą komunikację zapewniają skibusy. Do huśtawki nie należy wyciąg na Śnieżkę (www.snezkalanovka.cz). Dwuetapowy krzesełkowy wyciąg ze stacją przesiadkową Růžová hora nie jest połączony z pozostałymi. Płaci się też osobno za korzystanie z niego (wyjazd na górę 180 CZK). To zabytkowa kolejka, która działa już ponad 50 lat. Wyremontowana niedawno daje znowu dostęp do najwyższego szczytu Karkonoszy.Rozrzucone po stokach i okolicznych grzbietach schroniska (boudy), zapewniają nie tylko kwatery (ubytování) ale również smaczne jedzenie i napitki. Z większości roztaczają się piękne widoki na Karkonosze. Na miejscu jest wypożyczalnia skuterów śnieżnych. Natomiast pobliskie Janské Lázně - kurort z wieloletnimi tradycjami i pięknymi zabytkowymi willami w stylu szwajcarskim przekształciło się w ostatnich latach z sanatorium w ogólnodostępne SPA (www.janske-lazne.cz).

Ferie z dzieckiem - BUŁGARIA

Pamporowo

www.pamporovo.netW położonym 260 km od Sofii ośrodku (25 km tras zjazdowych), wyciągi zainstalowano na stokach kopulastej Sneżanki (1926 m). Na szczycie wznosi się maszt przekaźnika telewizyjnego, a obiekty stacji leżą na wysokości 1620 m. Pamporowo słynie z przyjaznego klimatu - przez 240 dni w roku świeci w nim słońce. Ponieważ większość tutejszych tras przebiega w lesie, nawet w wietrzne dni jeździ się w ich zaciszu. To jeden z głównych powodów, dla których Pamporowo cieszy się renomą znakomitego ośrodka rodzinnego. Jeszcze w czasach socjalistycznych patronat nad ośrodkiem przyjęła firma Salomon, wspierając sprzętowo tutejsze wypożyczalnie oraz szkółki narciarskie. Nie pozostało to bez wpływu (pozytywnego) na organizację ośrodka i stan jego infrastruktury. Trzeba jedynie pamiętać, że Pamporowo nie jest wioską, ale kompleksem hotelowym rozwiniętym jeszcze w czasach komunistycznych, w którym w lesie kryje się kilkanaście dużych hoteli. Perelik i Murgavets kryją spore centra shoppingowe.Najciekawszy do zwiedzania jest w okolicy, położony na stokach Rodopów Baczkowski Monastyr. Drugi pod względem wielkości w Bułgarii rozwija się od XI wieku, zachwycając kilkoma zabytkowymi cerkwiami oraz ozdobioną cennymi freskami kostnicą (Бачковският манастир; www.visitbulgaria.net/en/bachkovo_monastery/bachkovo_monastery.html).W okolicznych miasteczkach sporą atrakcją są banie - łaźnie, często zakładane jeszcze pod tureckim panowaniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza