5 sposobów na nawiązanie przyjaźni z innymi mamami

2021-10-22 13:17

Większość młodych mam, czuje się osamotniona. I nie liczy się to, ilu ludzi mają wokół siebie. Tym czego potrzebuje każda świeżo upieczona mama, jest koleżanka, która jest w dokładnie takiej samej sytuacji. Tylko jak taką znaleźć? Podpowiadamy!

mamineprzyjaźnie
Autor: Getty Images Jak w naturalny sposób nawiązać przyjaźń z inną młodą mamą?

Poczucie osamotnienia na początku macierzyństwa towarzyszy chyba każdej młodej mamie. Niezależnie od tego, ile przyjaciółek mamy sprzed ciąży, jak bardzo wspiera nas partner, jak zaangażowane i pomocne są mama i teściowa. Nikt nie zrozumie mamy, tak jak druga mama. Najlepiej taka, która ma dziecko w podobnym wieku.

Opieka nad niemowlęciem rządzi się swoimi prawami, musi być powtarzalna, usystematyzowana. Czujemy się przez to nudne i odizolowane od reszty świata. Mąż ma pracę, bezdzietne koleżanki lub takie z odchowanymi dziećmi mają więcej luzu, a młoda mama w tym wszystkim czuje, jakby nie nadążała. 

A przecież tak bardzo potrzebuje drugiego człowieka, który zrozumie jej lęki, zmęczenie, znużenie... Pocieszające w tym wszystkim jest to, że takie uczucia ma większość mam niemowlaków i małych dzieci. I każda chciałaby mieć koleżankę, z którą podzieli radości i niedole macierzyństwa.

Dlatego wystarczy się przełamać by nawiązać przyjaźnie z innymi mamami. Jeśli relacja przyjacielska się rozwinie, skorzysta z tego też partner, który z chęcią pogada z drugim facetem - ojcem. Ale przede wszystkim -  dziecko, które będzie się świetnie rozwijać mając obok rówieśnika do zabawy. 

Zobacz też: Jak pokonać baby blues? Uwierz w siebie, a poradzisz sobie ze smutkiem poporodowym

Depresja poporodowa: co to jest i jak pokonać depresję po porodzie? Wywiad z ekspertem

Zobacz 5 sposobów na nawiązanie "maminych" przyjaźni, w naszej GALERII:

Baby blues - Smutek poporodowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza