Białe małżeństwo: na czym polega i czy to ma sens?

2019-01-08 14:50

Białe małżeństwo to związek, w którym partnerzy żyją jak brat z siostrą,  nie uprawiając ze sobą seksu. Czemu ludzie decydują się na życie w  białym małżeństwie i czy można je oficjalnie zawrzeć? 

Białe małżeństwo
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Czym jest białe małżeństwo?
 2. Jakie są przyczyny białych małżeństw?
 3. Czy białe małżeństwo ma sens?
 4. Na jakie problemy narażone są białe małżeństwa?
 5. Co oznaczają nazwy rocznic ślubu? WIDEO

Z artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest białe małżeństwo?
 2. Jakie sa przyczyny białych małżeństw?
 3. Czy białe małżeństwo ma sens?
 4. Na jakie problemy narażone są białe małżeństwa?

Czym jest białe małżeństwo?

Białe małżeństwo nie jest oficjalnym terminem, dlatego nie spotkamy go w żadnym urzędowym nazewnictwie. Nazwa ta pochodzi od koloru białego, symbolizującego dziewictwo. Nie jest niczym nowym – z historii znane są przykłady białych małżeństw, zawieranych przez wpływowe i majętne osoby (związek taki tworzyli np. Bolesław V Wstydliwy i Święta Kinga).

W naszych czasach białe małżeństwa to dla wielu osób temat mocno kontrowersyjny. Bo jak zrozumieć fakt, że dwoje dorosłych ludzi mieszka ze sobą z własnego wyboru i nie uprawia seksu w czasach, kiedy jest on wszechobecny – pojawia się w filmach, książkach, reklamach?

Jeszcze jakiś czas temu sądzono, że białe małżeństwa to po prostu małżeństwo z rozsądku - związek bez miłości, formalizowany przez dwoje ludzi z powodów finansowych lub wizerunkowych. Prawda jest jednak zupełnie inna: w białych związkach żyją ludzie, którzy żywią do siebie gorące nieraz uczucia, lecz nie są w stanie uprawiać seksu

Tymczasem przyczyn tego, że dwoje dorosłych ludzi całkowicie rezygnuje ze współżycia, a mimo to nadal dzielą łóżko i trzymają ubrania w tej samej szafie, jest wiele, a takich związków – więcej, niż mogłoby się wydawać.

Czytaj:

Partnerstwo po ślubie - jak nie doprowadzić do rywalizacji w małżeństwie

Dyspareunia - co to za choroba i jak z nią walczyć?

10 sprawdzonych sposobów na stworzenie szczęśliwego związku

Anorgazmia: gdy brak orgazmu jest chorobliwy [przyczyny, sposoby leczenia]

Jakie są przyczyny białych małżeństw?

Osoby, które decydują się na życie w „białym” związku, nie uprawiają seksu z bardzo różnych powodów. Najczęstsze z nich to:

 • Przyczyny religijne. Na białe małżeństwa często świadomie decydują się osoby bardzo wierzące, które nie chcą, by ich duchowość przysłoniły ludzkie popędy i słabości. 
 • Powody zdrowotne. Wiele chorób, zwłaszcza przewlekłych, może prowadzić do konieczności rezygnacji z uprawiania seksu – chorzy tracą poczucie swojej atrakcyjności, brakuje na niego siły, często też, np. w wyniku przyjmowania leków, obniża się popęd seksualny. 
 • Dysfunkcje seksualne – np. zaburzenia erekcji czy impotencja. Wielu mężczyzn z tego powodu całkowicie rezygnuje z aktywności seksualnej, bojąc się odrzucenia przez partnerkę. 
 • Tryb życia. Przepracowanie, zbyt intensywne zajęcia w ciągu dnia sprawiają, że wieczorem oboje partnerzy dosłownie „padają z nóg” i nie mają już siły ani ochoty na harce. 
 • Aseksualizm – czyli stan, w którym brakuje popędu płciowego. Ma różne przyczyny, w tym chroniczny stres i depresję, jednak wiele osób aseksualnych podkreśla, że nigdy nie odczuwało popędu seksualnego i potrzeby jego zaspokojenia. 
 • Ukryty homoseksualizm partnera. To sytuacja bardzo trudna dla obojga małżonków: jedno z nich odczuwa pociąg do płci przeciwnej, drugie pragnie nawiązać bliskie relacje, ale zostaje odtrącona. 
 • Lęk przed uprawianiem seksu. Zwykle dotyczy osób, które były molestowane (np. w dzieciństwie), lub przeżyły inne trudne doświadczenia, takie jak choćby gwałt. Takie osoby nie zawsze potrafią przełamać lęk przed seksem, niekiedy do przezwyciężenia traumatycznych doznań niezbędna jest pomoc specjalisty. 
 • Narodziny dziecka. Wcale nie tak rzadko zdarza się, że po narodzinach dziecka partner trafia na boczny tor: początkowo seks uprawiany jest sporadycznie, później nie ma do niego siły, a czasem również warunków. 
 • Brak spełnienia w związku. Niekiedy partnerzy – oboje lub tylko jedno – nie odczuwają spełnienia ani przyjemności ze współżycia, ale mimo to chcą ze sobą pozostać z różnych przyczyn (jedną z nich są wspólne dzieci).

Czy białe małżeństwo ma sens?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że seks w życiu dwójki emocjonalnie bliskich sobie ludzi może być bardzo ważny – świadczą o tym choćby pełne poczekalnie w gabinetach seksuologów. Jednak nie znaczy to jeszcze, że nie można się bez niego obyć. To, czy jego brak wpłynie na związek, zależy od małżonków, a także od przyczyn, z jakich „zawarte” zostało białe małżeństwo.

W najlepszej sytuacji są ci partnerzy, którzy nie mogą uprawiać seksu z powodu wieku, stanu zdrowia lub podjęli taką decyzję świadomie, na przykład z powodów religijnych. Ich relacja opiera się wówczas na zupełnie innych fundamentach: mniej zależy im na partnerze do seksu, bardziej – na towarzyszu życia, partnerze do rozmowy czy wsparcia w trudnych chwilach.

Na jakie problemy narażone są białe małżeństwa?

Frustrację może rodzić natomiast abstynencja seksualna wymuszona w sytuacji, gdy decyzję o rezygnacji z seksu i trwaniu w białym małżeństwie podejmuje tylko jeden partner – na przykład z powodu narodzin potomka jego ojciec spychany jest przez matkę na boczny tor, lub też mąż nie ma ochoty na seks z żoną z powodu dysfunkcji seksualnych lub chronicznego zmęczenia.

W takiej sytuacji by uratować związek warto poszukać źródeł niechęci do seksu, a także wsparcia profesjonalisty – psychologa lub seksuologa, który pomoże uporać się z problemem.

W najgorszej sytuacji są heteroseksualne osoby, których białe małżeństwo spowodowane jest homoseksualną orientacją partnera lub partnerki. Nawet jeśli partner zdecyduje się na ujawnienie swoich preferencji i wyjaśni swoją niechęć do współżycia, to raczej nie ma nadziei na to, że sytuacja kiedykolwiek się zmieni i oboje będą w stanie żyć w szczęśliwym związku. Wówczas jedynym wyjściem często bywa rozwód lub unieważnienie małżeństwa.

Dobrze wiedzieć

Nagła niechęć do seksu i unikanie współżycia mogą wynikać z różnych przyczyn, również zdrowotnych. Gdy się pojawią, warto więc zasięgnąć porady lekarza, bo być może niezbędne będzie specjalistyczne leczenie. 

Co oznaczają nazwy rocznic ślubu? WIDEO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza