Twój partner chce drugiego dziecka, a ty... niekoniecznie. Co robić?

2013-11-29 16:06

Niedawno urodziłaś dziecko, twój organizm wraca do równowagi, ty sama dopiero próbujesz odnaleźć się w nowej roli mamy, a twój partner coraz częściej napomyka, że chciałby wkrótce znów zostać tatą. Co robić w takiej sytuacji? Czy dla dobra związku powinnaś się decydować na kolejne dziecko, mimo że nie jesteś na to jeszcze gotowa?

drugie dziecko
Autor: _photos.com

Często się zdarza, że mężczyzna uszczęśliwiony nową rolą ojca naciska na partnerkę, by jak najszybciej postarali się o kolejne dziecko. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy mężczyzna jest sporo starszy od kobiety. Taki pomysł nie zawsze spotyka się z jej aprobatą - kobieta czuje, że nie sprosta zadaniu, że za wcześnie na drugą ciążę. Co powinna zrobić w takiej sytuacji?

Gdy nie jesteś gotowa na drugie dziecko... najlepiej szczerze porozmawiaj z partnerem

Mąż chciałby jak najszybciej zostać drugi raz tatą, bo jest starszy od ciebie i prawdopodobnie dojrzał już do tej decyzji. Ale ty masz prawo widzieć to inaczej. Dopiero co zostałaś mamą, oswajasz się z nową rolą.

Bycie mamą to radość, ale też wiele wyrzeczeń i stres. Poza tym po okresie ciąży i porodu twój organizm dopiero wraca do równowagi i możesz się obawiać ponownego zajścia w ciążę. Twoje uczucia są zrozumiałe i śmiało możesz ujawnić je mężowi. Najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa - powiedz, czego się obawiasz, i że chciałabyś jeszcze zaczekać z decyzją o drugim dziecku. Spytaj, z czym związany jest jego pośpiech, może też czegoś się obawia lub nie zdaje sobie sprawy z twoich uczuć. Gdy je pozna, na pewno uspokoi się i będzie skłonny zaczekać. Szczera rozmowa pozwoli wam zrozumieć wzajemne intencje i potrzeby, da szansę wypracowania kompromisu.

miesięcznik "M jak mama"