"Kochanie, to NIE TWOJE DZIECKO". Jak powiadomić partnera, że nie jest ojcem dziecka?

2014-09-10 11:09

Stało się – już wiesz, że jesteś w ciąży i masz pewność, że ojcem dziecka nie jest twój stały partner. Pomijając już wszelkie aspekty związane ze zdradą, pozostaje pytanie, jak powiadomić o tym partnera. I czy rzeczywiście warto w ogóle to robić…?

Niechciana ciąża
Autor: thinkstockphotos.com Gdy ciąża jest wynikiem romansu, trzeba ponieść tego konsekwencje. Oszukiwanie stałego partnera, że to jego ciąża, to najgorsza rzecz, jaką można zrobić.

Spis treści

  1. Zdrada w związku: czy powiedzieć partnerowi o ciąży?
  2. Zdrada w związku: przeprowadź rozmowę z klasą
  3. Wybierz odpowiedni moment i miejsce
  4. Zdrada w związku: uszanuj partnera
  5. Zdrada w związku: bądź przygotowana na różne reakcje
  6. Zdrada w związku: zaakceptuj decyzję partnera

Temat ten jest niezwykle trudny, kontrowersyjny i budzący wiele emocji. Niestety, takie sytuacje się zdarzają. Warto więc wiedzieć, jak w takim przypadku należy postąpić.

Zdrada w związku: czy powiedzieć partnerowi o ciąży?

To pytanie, które nurtuje wiele pań w podobnej sytuacji. Jeśli ciąża jest efektem romansu, który wynika z miłości i masz zamiar odejść od partnera, wniosek jest jeden. Co jednak, gdy dziecko jest owocem krótkiej przygody, której szalenie żałujesz? Kochasz bardzo swojego partnera i boisz się, że od ciebie odejdzie? Niestety, nadal musisz u powiedzieć o tym, że nosisz pod sercem nie jego dziecko. Dlaczego?

Po pierwsze, wymaga tego zwykła uczciwość. Oszukanie partnera w tak kluczowej sprawie jest wyrazem egoizmu i stanowi zaprzeczenie podstawy związku. To po prostu zwykłe oszustwo w jednej z najważniejszych spraw w życiu. Trudno wyobrazić sobie większe skrzywdzenie ukochanej osoby.

Po drugie, zawsze istnieje możliwość wyjścia prawdy na jaw. W takiej sytuacji pokrzywdzonych zostanie więcej osób – ojciec dziecka, twój partner oraz oczywiście samo dziecko, któremu można w ten sposób stworzyć traumatyczne przeżycia.

Ciąża w takim przypadku jest wynikiem błędu, którego trzeba ponieść konsekwencje. Czasem oznacza to skrzywdzenie samej siebie, ale przynajmniej nie dziecka i jego „przyszywanego” ojca w przyszłości.

>> Czy po zdradzie możliwe jest wspólne życie? >>

Zdrada w związku: przeprowadź rozmowę z klasą

Niezależnie od tego, jak aktualnie przebiegają wasze relacje, uświadomienie partnera co do kwestii twojej ciąży oraz prawdziwego ojca musi przebiegać z klasą. Co to dokładnie oznacza i na co warto się przygotować?

Wybierz odpowiedni moment i miejsce

Musicie oboje mieć trochę czasu i przebywać w miejscu, które pozwoli wam na swobodną rozmowę. Absolutnie musi być to informacja przekazana osobiście – każda inna opcja jest wyrazem braku szacunku i klasy.

Zdrada w związku: uszanuj partnera

Przygotuj partnera do tego, że chcesz mu przekazać ważną informację. Powstrzymaj się od chichotu, nawet jeśli reagujesz tak w nerwowych sytuacjach – on nie może pomyśleć, że to głupi żart. Zacznij od początku, wyjaśnij, jak doszło do obecnej sytuacji, ale nie rozciągaj całej historii w długą opowieść. Staraj się mówić konkretnie i spokojnie: „Zdradziłam cię dwa miesiące temu. Koszmarnie tego żałuję, nie wiem, jak to się stało. Okazało się, że jestem w ciąży i nie jest to twoje dziecko. Nie wiem, czy kiedykolwiek mi wybaczysz, ale wiedz, że pragnę tego ponad wszystko”. To właściwie wszystko, co możesz powiedzieć, bo zapewne do niego i tak nie dotrze teraz więcej informacji.

>> Bycie razem tylko dla dobra dziecka. Czy ma to sens? >>

Zdrada w związku: bądź przygotowana na różne reakcje

Przygotuj się na to, że on może być wzburzony, zbulwersowany, zszokowany i pozwól mu na takie emocje. Nie wdawaj się jednak w kłótnie – powiedz, że rozumiesz jego reakcję i wolałabyś porozmawiać, kiedy on się uspokoi. To będzie łatwiejsze dla was obojga.

Zdrada w związku: zaakceptuj decyzję partnera

Oczywiście, po jakimś czasie warto się odezwać i poruszyć temat. Jeśli mieszkacie razem – możesz zaproponować mu, że przez chwilę pomieszkasz np. u koleżanki, abyście ochłonęli oboje. A po jakimś czasie warto porozmawiać i ustalić, co dalej.

Jeśli on nie będzie chciał być dalej w tym związku – niestety, musisz to uszanować i potraktować jako jedną z najbardziej przykrych konsekwencji. Jeśli jednak zgodzi się ci wybaczyć – dobrze byłoby wybrać się wspólnie do terapeuty małżeńskiego, aby ustalić plan działania. Idealny dla was i dla waszego przyszłego dziecka.