Czy iść z dzieckiem na wesele? Co robić, gdy para młoda nie życzy sobie kilkuletnich gości?

2021-06-07 13:59

Czy zapraszanie bez dzieci na wesele to nowa moda, czy rozsądny wybór? Na wiele imprez tego typu zatrudnia się animatorów, jednak podejście wielu par młodych jest jednoznaczne: nie chcą dzieci na weselu.

Zaproszenie na wesele bez dzieci
Autor: Getty images Zaproszenie na wesele bez dzieci

Dzieci na weselu to kłopot zarówno dla rodziców, jak i organizatorów imprezy ślubnej. Ciągle słyszy się, opowieści o tym, że dziecko płakało przez całą mszę psując uroczysty nastrój ślubu, albo że wpadło na parkiet w czasie pierwszego tańca młodej pary.

Marudzą też sami rodzice, którzy zamiast bawić się, uganiają się za maluchem, pilnując, by nie stłukł zastawy i nie nadepnął na suknie eleganckich pań. Czy iść z dzieckiem na wesele? I co zrobić, gdy po prostu nie masz go z kim zostawić?

Spis treści

  1. Dostaliśmy zaproszenie na ślub i wesele - bez dzieci
  2. Wesele bez dzieci - nowa moda czy rozsądny wybór?
  3. Co robić, gdy dostaniesz zaproszenie bez dzieci?
Wesele i ślub - polskie piosenki na pierwszy taniec

Dostaliśmy zaproszenie na ślub i wesele - bez dzieci

O weselu kuzynki wiedzieliśmy od miesięcy, więc nasze dzieci wprost nie mogły się go doczekać. Tym bardziej, że ostatniego, na którym były, nawet dobrze nie pamiętają - młodsza córka miała wtedy zaledwie roczek. Miesiąc przed terminem uroczystości dostaliśmy oficjalne zaproszenie - zostało przysłane pocztą.

A w nim ani słowa o dzieciach. Wymienieni zostaliśmy tylko my, dorośli. Myślałam, że to może taki skrót myślowy i że możemy pojawić się we czwórkę. Już nawet planowałam w co ubierzemy dzieciaki, ale żeby się upewnić przedzwoniłam do swojej siostry.

Ona od razu powiedziała, że chodzi o to, by na weselu byli tylko dorośli. I że ona nawet się cieszy, bo i tak w trakcie imprezy dzieci się nudzą, a potem trzeba odwozić je do domu i organizować opiekę lub samemu wrócić wcześniej.

Wesele bez dzieci - nowa moda czy rozsądny wybór?

Imprezy weselne bez dzieci to nie nowość - coraz więcej młodych par uważa, że tańce do białego rana, podchmieleni goście i nieprzyzwoite weselne przyśpiewki to nie jest widok, który powinny oglądać kilkuletnie dzieci.

Niezależnie od tego, czy na weselu przygrywa kapela organizująca oczepiny w niesmacznym stylu, czy jest to tzw. wesele na poziomie. 

To, czy na weselu nie dojdzie do sytuacji, której małe dzieci oglądać nie powinny, zależy przede wszystkim od gości. Jednak jeśli na stołach pojawia się alkohol, o taką nietrudno. Już sam fakt picia w towarzystwie dzieci nie powinien mieć miejsca.

Nie bez powodu rezygnuje się z podawania alkoholu także podczas kameralnych rodzinnych przyjęć, takich jak komunia, chrzciny czy urodziny dziecka. 

Przebywanie w sali z głośną muzyką, zwłaszcza do późnych godzin nocnych, nie jest dobre zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Widok bujanych w wózkach niemowląt innych gości bardziej dziwi niż rozczula.

Czytaj także: "Moje dzieci w wakacje robią co chcą. Po to są wakacje"

Agnieszka Włodarczyk szczerze o weselu z dzieckiem: "Dłużej się nie dało"

Co robić, gdy dostaniesz zaproszenie bez dzieci?

Przede wszystkim, jeśli zamierzasz bawić się na weselu, pomyśl o opiece dla dzieci. Nie dopytuj, czy na pewno nie możesz zabrać swoich pociech, nie upieraj się, że to nie w porządku. Decyzja o tym, czy na weselu będą dzieci, należy do pary młodej.

Jeśli dostaniesz zaproszenie z dziećmi rozważ, czy nie są za małe na taką uroczystość lub zadbaj o to, by pojawiły się tam na krótko, by później ktoś mógł przejąć nad nimi opiekę i położyć spać.

Poza tym, wesele bez dzieci to wbrew wielu opiniom dość praktyczny wybór. W końcu trudno mówić o prawdziwej zabawie, gdy zamiast tańczyć, na sali weselnej pląsasz... za dzieckiem, które gubi się pod nogami weselników.

Czytaj także: Co robić z dzieckiem na weselu?

Czy twoje dziecko jest gotowe na nocowanie u dziadków?

Pytanie 1 z 9
Pakujecie się na wakacje lub weekend poza domem. Jak reaguje twoje dziecko?