Pierwsza Komunia Święta - jak zorganizować przyjęcie komunijne?

2017-01-12 9:14 Milena Tuzimek
Pierwsza komunia święta
Autor: thinkstockphotos.com

Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie nie tylko w życiu każdego dziecka, ale i całej rodziny. Warto się do niego odpowiednio przygotować i z wyprzedzeniem zaplanować przyjęcie komunijne. O czym trzeba pamiętać urządzając przyjęcie komunijne? Jakie wybrać dekoracje na komunię? Sprawdź, jak krok po kroku zorganizować przyjęcie komunijne!

Organizacja przyjęcia komunijnego to spore przedsięwzięcie, również pod względem finansowym. Dlatego zanim zaczniemy planować komunijny obiad ustalmy kwotę, którą możemy przeznaczyć na zorganizowanie przyjęcia komunijnego dla dziecka. Trzeba wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie się odbywała uroczystość (może być w domu lub w restauracji), zaproszenia komunijne, dekoracje, zakup alby lub sukienki oraz różnego rodzaju dodatki komunijne, jak: buty czy wianek komunijny. Organizując przyjęcie komunijne warto sobie zdawać sprawę z tego, że drogie przyjęcie wcale nie musi być bardziej udane od tego urządzonego w wersji ekonomicznej. Najważniejsza jest dobra atmosfera i odpowiednia organizacja! W ten sposób sprawimy, że ten dzień będzie wyjątkowy zarówno dla dziecka, jak i dla zaproszonych gości. 

Ile dać dziecku na komunię? Wideo

Gdzie urządzić przyjecie komunijne?

Zanim wybierzemy miejsce, w którym odbędzie się uroczysty obiad komunijny najpierw sporządźmy listę gości. Pozwoli nam ona zdecydować czy możliwe będzie zorganizowanie uroczystości w mieszkaniu lub domu, czy konieczne będzie wynajęcie lokalu.

Jeśli planujemy na Pierwszą Komunię Świętą zaprosić jedynie najbliższą rodzinę możliwe, że uda się urządzić obiad w domu. Rozwiązanie to jest tańsze, niż przyjęcie w restauracji, ale wiąże się z większą ilością obowiązków. To rodzice są odpowiedzialni za zakupy, przygotowanie obiadu i menu na komunię, dekoracje stołu i porządki po uroczystości. Oczywiście urządzając przyjęcie komunijne w domu można skorzystać z cateringu. Co prawda koszty wtedy wzrosną, ale i tak będą niższe niż urządzenie obiadu w restauracji. Ceny cateringu to koszto od 50 do 80 zł.

Z kolei przyjęcie komunijne w restauracji to idealne rozwiązanie dla osób, które planują dużą uroczystość lub nie mają wystarczająco dużego pomieszczenia, aby urządzić komunię w domu. Rozwiązanie to ma wiele plusów. Rodzice mogą poświęcić więcej czasu zaproszonym gościom i oczywiście dziecku, nie muszą martwić się o ugotowanie i podanie obiadu, a dekoracje komunijne zazwyczaj są już wliczone w cenę. Niewątpliwie minusem takiego rozwiązania jest cena, które będzie zdecydowanie wyższa niż przy urządzaniu obiadu w domu. Ceny za zorganizowanie przyjęcia komunijnego w restauracji lub w domu weselnym wahają się od 80 do 250 zł za osobę. 

Dodatkowym kosztem może być nocleg, który będziemy musieli zapewnić przyjezdnym gościom. O tym też trzeba pomyśleć wcześniej, jeśli nie mamy miejsca w mieszkaniu konieczne będzie wynajęcie miejsc w hotelu, a te warto mieć zarezerwowane z wyprzedzeniem.  

Zobacz: Gotowe życzenia na Pierwszą Komunię Świętą

Zaproszenia komunijne

Zaproszenia komunijne warto kupić 2 miesiące przed planowaną Pierwszą Komunią Świętą. Po sporządzeniu listy gości znamy już liczbę zaproszeń - teraz pozostaje nam ich zakup. Zaproszenia na komunię możemy kupić w sklepie papierniczym, zrobić na zamówienie, kupić online lub wykonać samodzielnie. Ta ostatnia propozycja może być świetną zabawą, jeśli do współpracy zaangażujemy dziecko i pozwolimy mu wziąć udział w projektowaniu zaproszenia. Z pewnością poczuje się docenione i będzie wdzięczne, że mogło pomóc w organizacji przyjęcia. Ceny zaproszeń komunijnych wahają się średnio od 1 zł do 12 zł. 

Zobacz także: Zaproszenia na komunię

Dekorację na Komunię Świętą

Dekoracje na komunię powinny być przede wszystkim delikatne i subtelne, tak aby pasowały do charakteru uroczystości. Kolorami, które królują wśród trendów komunijnych jest oczywiście biel najczęściej połączona z zielenią, pudrowy róż, mięta i inne odcienie pastelowych barw. Najważniejszym elementem do dekoracji na komunię będzie oczywiście stół, przy którym zasiądą goście do uroczystego obiadu po mszy świętej. Warto zadbać, aby na stole pojawił się biały obrus, jednolita zastawa i elementy dekoracyjne w postaci małych bukietów ze świeżych kwiatów. Na każdym talerzyku powinna pojawić się serwetka, aby prezentowała się elegancko możemy ją ozdobić białą tasiemką. Ciekawym elementem ozdabiającym będą małe świeczki. Tworzą one nastrojowy klimat i ładnie wyglądają na zdjęciach. 

Oprócz dekoracji stołu warto ozdobić pokój, w którym będą bawiły się dzieci. Najprostszym sposobem będzie zakup balonów w białym kolorze. Dzieci je uwielbiają, a dzięki niskiej cenie możemy w szybki i prosty sposób samodzielnie zrobić ciekawe ozdoby na komunię. Dodatkowo do każdego balona możemy zawiązać kolorową tasiemkę, w ten sposób ożywimy białe lub pastelowe dekoracje. Na ścianie można też zawiesić papierową girlandę z napisem Pierwsza Komunia Święta i imieniem dziecka. 

Zobacz:

Dekoracje stołu na komunię - postaw na elegancję

Sukienki na komunię dla mamy [10 propozycji]

Menu na komunię

Wybór menu na komunię wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem. Najczęściej jest to dwudaniowy obiad zakończony deserem. Oprócz tego obowiązkowo muszą pojawić się przystawki, napoje zimne i ciepłe oraz tort. Tradycyjne potrawy zdecydowanie królują na przyjęciach komunijnych, co prawda niektórzy rodzice wolą nowoczesne i bardziej urozmaicone dania, ale klasyka nadal dominuje. Dlatego najpopularniejszą zupą jest rosół, a na drugie danie pojawiają się ziemniaki, surówka ze świeżych warzyw oraz kotlet schabowy lub de volaille. W roli deseru idealnie sprawdzają się lody lub mus z owoców np. ze świeżych truskawek. 

Wśród przystawek do najpopularniejszych należą: rolada szpinakowa z łososiem, sałatka grecka, jajka faszerowane, nuggetsy z kurczaka. Oczywiście na przyjęciu komunijnym nie może zabraknąć owoców i słodkości, najczęściej są to ciasta i babeczki. Ich wybór zależy od upodobań smakowych. Jeśli wybieramy obiad w restauracji możemy się zdecydować na większą ilość dań gorących, jednak warto pamiętać, że komunia nie jest weselem i nie trwa całą noc. Dlatego menu warto wybierać rozsądnie. 

Polecamy wideo: Jako komponować dania dla dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE