Relacje – MATKA i CÓRKA: gdy mama chce pomóc córce przy noworodku

2013-11-27 14:21

Mamy kochają swoje córki i często nie dostrzegają, że ich małe dziewczynki wyrosły już na dorosłe osoby, mają własne życie i potrzebują odrobiny intymności. Dlatego - mając najlepsze intencje, niejednokrotnie wtrącają się w życie swoich pociech. Bywa, że relacje między matką i córką są pełne napięć i konfliktów. Jak ich uniknąć. Jak umiejętnie i taktownie rezygnować z pomocy mamy?

babcia ciezarna
Autor: _photos.com

Zdarza się, że mama oznajmia, że kiedy córce urodzi się dziecko, to ona na jakiś czas wprowadzi się do jej mieszkania, żeby pomoc przy dziecku. Nie każdej świeżo upieczonej mamie taka sytuacja jest na rękę. Czasem powiększona rodzina potrzebuje pobyć razem tylko we własnym gronie. I mimo, że mama ma najlepsze intencje, to jednak powinna zrozumieć, że po porodzie córka wraz ze swoim mężem będzie potrzebowała trochę intymności. Dowiedz się, jak odwieść mamę-babcię od tego zamiaru. Jak taktownie zrezygnować z pomocy mamy przy dziecku?

Jak umiejętnie powiedzieć mamie, że jej pomoc nie bedzie potrzebna

Mama na pewno chciałaby ci pomóc - jak każda dobra matka. I jako babcia chciałaby też pewnie jak najczęściej przebywać z wnuczkiem, obserwować, jak się rozwija. Ale nie może decydować za ciebie. Może powiedzieć, jak by to widziała i zapytać cię o zdanie. Bo to ty najlepiej wiesz, jakiej pomocy potrzebujesz, kiedy i w jakim zakresie. Jeśli nie życzysz sobie, żeby mama wprowadzała się do was, jeśli wiesz, że z mężem doskonale sobie poradzicie, to możesz podziękować mamie za propozycję i odmówić. Możesz tak się z mamą umówić, że gdy będzie potrzebna jej pomoc, dasz znać. Wtedy będzie mogła przyjechać do was i zająć się maluszkiem czy popilnować go, gdy będziesz chciała odpocząć lub gdzieś wyjść. To też bardzo ważna forma pomocy. Podziękuj mamie za chęć pomocy, zaznaczając, że sama dasz znać, kiedy będziesz chciała z tej pomocy skorzystać. Mama nie musi mieszkać z wami, aby być dobrą babcią i pomocną mamą.

miesięcznik "M jak mama"