Samotna mamo, spójrz w lustro z uniesioną głową. Wykonujesz wspaniałą robotę

2022-11-15 15:28

Samotna mama wykonuje wspaniałą pracę, ale tak rzadko docenia swoją siłę. To na jej ramionach spoczywa opieka i wychowanie dziecka, a także codzienne prace domowe. Nie ma z kim podzielić się tymi obowiązkami. Dlatego sama powinna często się chwalić za to, że każdego dnia daje radę i ogarnia wszystko w pojedynkę.

Mama z dzieckiem na rękach
Autor: Getti Images Samotna mamo – Spójrz w lustro z uniesioną głową. Wykonujesz wspaniałą robotę

W Polsce według Głównego Urzędu Statystycznego samotne matki wychowujące dzieci stanowią 19,4% wszystkich rodzin.

Niegdyś samotne rodzicielstwo nie było społecznie akceptowane. Jednak dziś to się zmieniło, a nawet można powiedzieć, że staje się coraz bardziej powszechne.

Nie oznacza to jednak, że samotne mamy mają łatwiej. Biorąc pod uwagę rosnącą inflację i coraz wyższe ceny produktów żywnościowych, paliwa i rachunków za media, życie samotnej mamy jest nie tylko trudne, ale również bardzo stresujące.

Tak wiele obowiązków na głowie jednej osoby, może również rodzić poczucie winy. Szczególnie jeżeli samotna mama musi niekiedy dokonywać wyboru między zakupem rzeczy dla dziecka a opłaceniem rachunków.

Tym bardziej samotna mama zasługuje na pochwały i docenienie. Powinna zauważać, jak wiele robi i jak świetnie sobie radzi.

Zobacz także: "Będę wychowywać dziecko sama, czy sobie poradzę?" - studium uczuć samodzielnych mam

Spis treści

  1. Jesteś odpowiedzialna
  2. Jesteś w stanie rozwiązać każdy problem
  3. Spójrz w lustro i powiedz na głos, jaka jesteś wspaniała
Jak ustala się opiekę nad dzieckiem po rozwodzie?

Jesteś odpowiedzialna

Samotna mama przyjmuje na barki swoje rodzicielskie obowiązki z miłością i oddaniem. Pomimo trudności, które stają na jej drodze, nie poddaje się. Dba o swoje dzieci, aby niczego im nie brakowało, najlepiej jak potrafi.

To na nich spada cała odpowiedzialność za dobro dziecka.

Jesteś w stanie rozwiązać każdy problem

Samotne mamy nie cofają się, gdy na swojej drodze napotkają jakiś problem. One go rozwiązują. Wykazują się niezwykłą kreatywnością i zaradnością. Wychowując dzieci i zajmując się domem, muszą myśleć o wszystkim.

Nie raz mogą słyszeć od innych słowa:

Nie wiem, jak ty to robisz.

One się nad tym nie zastanawiają. One po prostu to robią.

Spójrz w lustro i powiedz na głos, jaka jesteś wspaniała

Dzieci nie od razu dostrzegą, jak ich mama się stara i jak wielka spoczywa na niej odpowiedzialność. Zdają sobie z tego sprawę znacznie później, doceniając poświęcenie i zaangażowanie swojej rodzicielki.

Dlatego tak ważne jest, aby samotne mamy same dostrzegały swoje mocne strony. Szczególnie gdy mają za sobą gorszy dzień i wiele problemów do rozwiązania.

Nikt nie jest silny przez cały czas. Każdy potrzebuje wsparcia i poczucia, że to, co robi, robi dobrze.

Każda samotna mama powinna dostrzegać swoje zalety, a przede wszystkim powinna pamiętać, że nie musi mieć pod kontrolą wszystkiego na 100%, żeby być dobrą mamą.

Jeżeli daje swojemu dziecku miłość, której najbardziej potrzebuje, to wystarczy, aby być idealną mamą.

Czytaj także: Opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Mecenas odpowiada na najczęstsze pytania mam

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza