Zdrada emocjonalna – jak ją rozpoznać?

2019-07-22 9:50

Zdrada w związku to trudne doświadczenie. Dochodzi do niej wśród par na każdym etapie związku. Warto wiedzieć, że najczęściej jest to zdrada fizyczna, jednak równie dotkliwa może okazać się zdrada emocjonalna. Dowiedz się, jak rozpoznać zdradę emocjonalną, jakie są jej przyczyny, a także czy zdradę można wybaczyć.

Zdrada emocjonalna
Autor: Getty Images

Statystyki dowodzą, że o 2/3 częściej zdradzają mężczyźni niż kobiety. Różnica między płciami dotyczy także tego, że mężczyźni zdradzają, bo chcą czuć się jak zdobywca, z kolei kobiety, bo w związku brakuje im miłości i bliskości. Oprócz innych pobudek, różnica jest także w postrzeganiu zdrady – emocjonalna określana jest jako gorsza niż zdrada fizyczna dla kobiet, z kolei dla mężczyzn sytuacja jest odwrotna. Na czym polega zdrada emocjonalna i czy są sposoby, aby jej zapobiec?

Spis treści:

  1. Na czym polega zdrada emocjonalna?
  2. Jak rozpoznać zdradę emocjonalną?
  3. Jakie są przyczyny zdrady emocjonalnej?
  4. Czy można wybaczyć zdradę emocjonalną
  5. Zdrada emocjonalna – i co dalej?
  6. Jak zapobiec zdradzie emocjonalnej?

Na czym polega zdrada emocjonalna?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, czym konkretnie jest zdrada emocjonalna, gdyż dla każdego oznaczać będzie co innego. Dla jednych będzie to niewinny flirt w pracy, dla drugich chęć przebywania w towarzystwie innej osoby zamiast partnera, a dla jeszcze innych – przyjaźń damsko-męska i rozmowy np. na tematy intymne.

W tego rodzaju zdradzie granice przesuwają się bardzo szybko i wiążą się z bliskością emocjonalną z drugą osobą, co czasem może doprowadzić także do zdrady fizycznej. Tego typu niewierność polega na silnym zaangażowaniu, dlatego też bardzo trudno jest się z niej wyzwolić. Właśnie więź jest kluczową kwestią, która odróżnia zdradę emocjonalną od zdrady fizycznej, najczęściej związanej tylko z zaspokojeniem potrzeb seksualnych. Łączy je jednak to, że tak jak akt seksualny, tak i zdrada emocjonalna wprowadza w związku zamieszanie.

Czytaj: Czy można kochać więcej niż jedną osobę? Czy POLIAMORIA jest normą?

Należy zdawać sobie sprawę, że bez względu na rodzaj zdrady, każdą z nich (nawet bez twardych dowodów) da się zauważyć, dlatego też osoba zdradzająca w pewnym momencie będzie musiała dokonać wyboru. W dłuższej perspektywie czasu nie da się być równocześnie zaangażowanym emocjonalnie w obie relacje, dlatego osoba, która zdradza będzie musiała skonfrontować się z partnerem.

Jak rozpoznać zdradę emocjonalną?

Zdradę emocjonalną trudniej rozpoznać niż zdradę fizyczną, bo nie można przyłapać partnera na gorącym uczynku. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka sygnałów, które powinny zaniepokoić, gdyż właśnie one mogą zwiastować zdradę – oto kilka z nich:

  • zmiana zachowania – partner, który zdradza może nagle inaczej się zachowywać. I nie ma tu konkretnych zachowań, chodzi o to, że partner np. nagle jest bardzo oziębły lub odwrotnie – bardzo zainteresowany,

  • mniej czasu – zazwyczaj partner, który zdradza spędza z drugą osobą mniej czasu. Częściej niż zwykle zdarzają się m.in. wyjazdy służbowe, praca po godzinach lub załatwianie spraw na mieście,

  • większa dbałość o prywatność – symptomem zdrady emocjonalnej może być także to, że partner bardziej niż zwykle pilnuje swojego telefonu, laptopa i innych sprzętów, pojawiły się hasła, a także nerwowa atmosfera, gdy przypadkiem zobaczysz, kto dzwoni,

  • rzadsze rozmowy i ogólnie kontakt – w tego typu sytuacjach partner poświęca jeszcze mniej czasu niż zwykle drugiej osobie ze związku. Nie ma czasu na rozmowy, nie jest zainteresowany i uważny, nie prawi komplementów,

  • większa dbałość o wygląd – partner, który zdradza może bardziej niż zwykle przywiązywać uwagę do tego, jak wygląda. Zaczyna chodzić na siłownię, zmienia garderobę, kupuje nowe perfumy itp.

Jakie są przyczyny zdrady emocjonalnej?

Zdrada emocjonalna może mieć różne przyczyny. Jedną z nich są braki w związku, które można zrekompensować w ramionach kogoś innego. Najczęściej wynika to z braku zrozumienia w związku, niedostatecznej uwagi, zainteresowania oraz bliskości.

Osoba, która dopuszcza się zdrady emocjonalnej, szuka w tym potwierdzenia własnej wartości, czego nie może otrzymać w związku. Często zdarza się również tak, że mimo bycia w związku, jedna z osób odczuwa samotność. W takiej sytuacji zdrada emocjonalna wynika z tego, że wreszcie osoba zostaje zauważona, z jej emocjami i potrzebami.

Czytaj: Problemy w związku: co zrobić, żeby było lepiej? 5 sposobów

Nierzadko również tego typu zdrada może wynikać z potrzeby jedności intelektualnej z partnerem, głębokich rozmów i dzielenia się swoimi przemyśleniami – mówi się wtedy, że osoby te rozumieją się bez słów. Dodatkowo, gdy w związku nie ma zaufania, szacunku i miłości, a w zamian jest gniew, poczucie krzywdy i zraniony autorytet, to poznając osobę, która wykaże wobec tego zrozumienie, bardzo łatwo o stworzenie więzi, która może zakończyć się zdradą emocjonalną i fizyczną.

Zdrada emocjonalna może mieć swoją przyczynę także w nudzie i rutynie. Gdy partnerzy rozmawiają tylko o obowiązkach, mają niewiele czasu dla siebie, nie dostrzegają swoich zalet i np. przestają mówić sobie komplementy, to również wtedy bardzo łatwo o niewierność emocjonalną.

Czy można wybaczyć zdradę emocjonalną

Wiele osób zastanawia się, czy zdradę można wybaczyć. Nie ma tu jednak jednoznacznej odpowiedzi. W 2000 roku naukowcy Wojciszke i Baryła przeprowadzili ciekawe badania, z których wynika, że dla uczestników obie zdrady (fizyczna i emocjonalna) w jednakowym stopniu przyczyniłyby się do zakończenia związku. Ponadto, tylko kilku z nich przyznało, że żaden rodzaj zdrady nie miałby takich następstw.

Z kolei więcej kobiet niż mężczyzn stwierdziło, że zdrada emocjonalna byłaby większym powodem do rozstania niż zdrada seksualna. Ciekawostką jest, że mężczyźni za bardziej destruktywną uznali zdradę seksualną niż emocjonalną. Czy zatem zdrada jest możliwa do wybaczenia? Wszystko zależy od związku. Jeśli od dawna relacja była jedynie kwestią przyzwyczajenia i wygody, to zdrada w większości przypadków doprowadzi do rozpadu związku. Jeśli jednak para przeżywa tylko chwilowy kryzys, pogubiła się, ale ich relacja zbudowana jest na mocnych fundamentach, to zdrada emocjonalna lub fizyczna, pomoże dostrzec przyczyny tej sytuacji i naprawić ich relację.

Czytaj: Kryzys w związku. Czy kłótnie w związku są potrzebne?

Często pary w kryzysie widzą nową szansę, która pomoże przejść ich relacji na wyższy poziom. Specjaliści zgodnie jednak potwierdzają, że zdrada to bolesne i niezwykle trudne doświadczenie, które aby mogło doprowadzić do równowagi, musi zostać zaakceptowane i wybaczone. Zdrady się nie zapomina, dlatego każda para po tego typu przejściach musi zdawać sobie sprawę, że od teraz budują nowy związek. Inny, mający za sobą doświadczenia, ale jeśli dwie osoby zaangażują się w niego równie mocno, to ma szansę być szczęśliwy.

Zdrada emocjonalna – i co dalej?

Zdrada emocjonalna podważa fundament relacji jakim jest zaufanie, dlatego też wymaga pracy, aby związek ponownie stał się mocny. Jeśli osoba zdradzona zdecydowała się wybaczyć, to powinna rozpocząć budowanie tej relacji od uzmysłowienia sobie, dlaczego jest z tym partnerem i co dawało jej w tej relacji szczęście. Może to być trudne, gdy jest się skrzywdzonym, jednak spojrzenie na przeszłość, może ukoić rany.

Po zastanowieniu, warto spisać zalety i wady relacji na kartce. Warto także pamiętać, aby rozmawiać ze zdradzającym partnerem – szczera rozmowa o uczuciach jest niezwykle ważna. Kolejną kwestią jest danie sobie nawzajem czasu – budowanie relacji jest czasochłonne. Nie powinno się w tym czasie tłumić złych emocji, należy je przepracować, dlatego bardzo istotnym jest, aby zdawać sobie sprawę, że to może trwać.

Jeśli ostatecznie podejmiecie decyzję, że nadal chcecie być razem, to zastanówcie się, jak chcecie, aby ta relacja wyglądała i porozmawiajcie o swoich potrzebach oraz ich realizacji, co pozwoli wam stworzyć nową rzeczywistość w związku.

Czytaj: 10 sprawdzonych sposobów na stworzenie szczęśliwego związku

Jak zapobiec zdradzie emocjonalnej?

Do zdrady emocjonalnej dochodzi z różnych przyczyn, dlatego może mieć miejsce zarówno w związkach szczęśliwych, jak i tych z problemami. Jest to możliwe właśnie dlatego, że nawet, gdy relacja jest zdrowa, a obie osoby w niej spełnione, to może dojść do sytuacji zauroczenia inną osobą i w konsekwencji do zdrady.

Nie jest to zatem oczywiste, że zdrady mają miejsce tylko w związkach z problemami. Warto o tym pamiętać i dużo rozmawiać z partnerem lub partnerką o swoich uczuciach. W związkach, w których osoby rozmawiają szczerze, rzadziej dochodzi do zdrad. Dlatego też, partnerzy w relacji muszą być otwarci, aby każde z nich znało nawzajem swoje potrzeby, wartości, emocje i cele. Nie warto unikać żadnych rozmów, nawet tych trudnych, w których mówi się np. o zachwycie inną osobą.