Związek bez seksu: czy może być udany?

2021-10-13 11:50

Czy związek bez seksu, czyli całkowicie pozbawiony aspektu cielesnego, może funkcjonować? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: może, ale wyłącznie pod warunkiem, że taka jego forma odpowiada obojgu partnerom.

Związek bez seksu
Autor: thinkstockphotos.com Związek bez seksu może być udany, o ile taki stan rzeczy akceptują obie osoby.

Psychologowie podkreślają, że jednym z filarów udanego związku partnerskiego są podobne oczekiwania, upodobania i temperamenty seksualne.

Przypadek, w którym jedno z partnerów ma przynajmniej przeciętne potrzeby seksualne, a drugie nie ma ich wcale bądź nie chce uprawiać seksu np. ze względu na swoje przekonania, jest skrajną formą niedopasowania seksualnego.

Trudno w takiej sytuacji o kompromis, gdyż jedno z partnerów musiałoby stale postępować wbrew sobie – co może być destrukcyjne i doprowadzić do frustracji, braku samoakceptacji, a w konsekwencji nawet do depresji. Czy udany związek bez seksu jest możliwy?

Spis treści

  1. Kiedy partner nie ma ochoty na seks
  2. Związek bez seksu: czym jest aseksualizm?
  3. Wstrzemięźliwość seksualna w związku
  4. Związek bez seksu: po co uprawiamy seks?

Resztę artykułu znajdziecie pod materiałem wideo:

Co psuje jakość życia seksualnego?

Czytaj także: Strefy erogenne: jesteś pewien, że je znasz?

Kiedy partner nie ma ochoty na seks

Jeśli zauważyliśmy brak chęci na seks u siebie bądź partnera, w pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie: czy tak było zawsze, czy zmieniło się to po jakimś czasie trwania związku?

Jeśli się zmieniło, może to oznaczać, że obniżenie libido nastąpiło wskutek działania jakichś czynników:

  • choroby,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych bądź innych leków,
  • przemęczenia,
  • stresu,
  • a także zaburzenia więzi z partnerem lub traumatycznych wydarzeń.

W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie wizyta u seksuologa, który zbada przyczyny obniżenia poziomu libido i podpowie, jak sobie z tym poradzić.

Związek bez seksu: czym jest aseksualizm?

Coraz częściej jednak słyszymy o aseksualizmie – od niedawna uważanym za jedną z orientacji seksualnych. Osoby aseksualne nie odczuwają pociągu seksualnego ani wobec kobiet, ani wobec mężczyzn.

Nie mają więc potrzeb seksualnych, ale bardzo często odczuwają potrzebę bliskości i stworzenia związku z drugą osobą, co sprawia, że niełatwo im znaleźć partnera. Związek dwóch osób aseksualnych może być bardzo udany i satysfakcjonujący dla obu stron, o ile jest oparty na wspólnie wyznawanych wartościach.

Dowiedz się: Udawanie orgazmu budujące czy szkodliwe dla związku?

Wstrzemięźliwość seksualna w związku

Zdarzają się sytuacje, w których dwoje partnerów odczuwa pociąg seksualny, ale z różnych przyczyn decydują się oni na zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej – np. z powodów religijnych bądź światopoglądowych.

Niekiedy też współżycie jest niemożliwe z przyczyn zdrowotnych, co również skutkuje abstynencją seksualną pomimo odczuwanego popędu. W takich sytuacjach to, czy związek będzie udany, zależy tylko od partnerów i ich umiejętności wzajemnego zrozumienia, akceptacji oraz zaufania.

Związek bez seksu: po co uprawiamy seks?

Nie ulega wątpliwościom, że współżycie zbliża do siebie partnerów, zacieśnia więzi i gra istotną rolę w budowaniu poczucia przywiązania do partnera dzięki oksytocynie, którą produkuje nasz organizm w sytuacjach kontaktu cielesnego z drugą osobą (a w szczególnie dużych ilościach – podczas orgazmu).

Czytaj: Jak rozpoznać seksoholizm? Sprawdź, czy twój partner jest seksoholikiem

Można by uznać, że osoby, które nie doświadczają kontaktów seksualnych, coś z tej bliskości tracą, ale czy na pewno tak jest? Pary, które żyją w związkach bez seksu mogą budować poczucie intymności z partnerem poprzez inne zachowania – rozmowę, przytulanie, wspólne spędzanie czasu, a więc tak samo, jak wszystkie inne pary, z tą różnicą, że bez kontaktów seksualnych.

W „białych” związkach miłość, zaufanie i bliskość emocjonalna grają pierwsze skrzypce i z całą pewnością taki związek może być satysfakcjonujący dla obu stron, pod jednym tylko warunkiem: obopólnej zgody i akceptacji obojga partnerów.