Biznes w sieci - dlaczego warto go prowadzić?

2019-04-16 16:25

Czy biznes w sieci polega wyłącznie na założeniu własnej strony internetowej? Jak prowadzić interes tylko za pomocą komputera? Na te pytania odpowiada Dominika De León, ekspertka w obszarze business development i marketingu sprzedażowego, przedsiębiorcza kobieta, która zdecydowała się wykorzystać zdobyte doświadczenie zawodowe do prowadzenia własnego biznesu.

biznes w sieci
Autor: Getty images

Artykuł powstał w ramach akcji MAMA MA BIZNES

Skąd pomysł na prowadzenie biznesu w sieci?

Gdy w 2011 roku zakładałam działalność gospodarczą, biznes w sieci tak naprawdę oznaczał dla mnie założenie własnej strony internetowej. Moja obecność w internecie była naturalną konsekwencją wyboru nowej ścieżki zawodowej. Jako absolwentka studiów Nowoczesnej Promocji z zaciekawianiem obserwowałam rozwój rynku online, zmiany narzędzi reklamy, możliwości promocji w intrenecie oraz szybki wzrost użytkowników platform social media.

Czytaj:

Sprzedaż: kto jest moim klientem i jak do niego dotrzeć?

Odkryj, co naprawdę chcesz robić

Ciekawość zamieniłam w pracę, która z jednej strony wymaga stałego doskonalenia kompetencji i zdolności adaptacji do nieustających zmian, ale z drugiej strony daje ogromną satysfakcję. Szczególnie cenię sobie współpracę z kobietami, często mamami, które decydują się tak jak ja na założenie własnego biznesu, ale jak to bywa na starcie nie mają wystarczającego budżetu na promocję i wiedzy w obszarze marketingu i reklamy.

Doradzam im, które kanały i jakie działania w ich branży, przy niewielkich nakładach będą najskuteczniejsze i pomogą im wypromować ich produkt czy usługę. Zaoszczędzony czas i zaangażowanie mogą przekierować na prowadzeniu swojego biznesu. 

Czytaj:

Work – life balance przedsiębiorczej mamy. Czy to mit?      

Narzędzia online, które pomogą ci w prowadzeniu działalności    

Jakie były największe wyzwania przed rozpoczęciem własnej działalności?

Przed rozpoczęciem działalności nie miałam żadnych obaw. Intuicja mi podpowiadała, że to właściwy czas i miejsce na podjęcie takiej decyzji. Pierwsze schody, wątpliwości i obawy pojawiły się dopiero po rozpoczęciu działalności. Na początku wydawało mi się, że jako osoba zaradna i dobrze zorganizowana wszystko „ogarnę” sama.

Jednak rzeczy na pozór proste okazały się bardziej skomplikowane. Popełniłam kilka błędów, zaliczyłam różne wpadki, pułapki i nauczyło mnie to współpracować oraz korzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów z takich obszarów jak prawo, księgowość, podatki, finanse czy IT. 

Wspaniale jest dziś obserwować jakie zmiany nastąpiły w ostatnich latach w podejściu do prowadzenia biznesu przez kobiety. Cieszę się, że powstało tak wiele organizacji, fundacji i inicjatyw, które nas zrzeszają i wspierają, umożliwiając dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

Czytaj również:

Ułatwienia przy zakładaniu firmy      

Mama zakłada własną firmę         

Rozpoczęcie działalności na urlopie    

Czy wcześniej zdobyte doświadczenie z pracy na etacie, pomogło Pani we własnym biznesie?

Miałam szczęście pracować na etacie w firmach, w których ceniono u pracowników inicjatywę, zaangażowanie i samodzielność. W każdej z firm otrzymałam szansę awansu, rozwoju i zdobywania doświadczenia w nowych dla mnie obszarach. Moi pracodawcy byli liderami, ale i mentorami, którzy mnie zawodowo ukształtowali. Jestem im za to bardzo wdzięczna, wiem że to mi bardzo pomogło w dalszych wyborach zawodowych, nie uległam „zaszufladkowaniu” w jednej wąskiej specjalizacji.

Czy ciężko pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym?

Nie jest to łatwe. Chcę być aktywną zawodowo mamą. To jest mój świadomy wybór, który owszem wiąże się z pewnymi ograniczeniami, szybkim tempem życia czy brakiem czasu. Niestety, nie zawsze i nie wszystko udaje mi się zrealizować tak jak sobie zaplanowałam. Mimo to, cieszę się że mogę się rozwijać i realizować w życiu zawodowym. Sprawia mi to dużo satysfakcji. Cały czas uczę się „odpuszczać” (różne sprawy) i być nieperfekcyjną mamą.

Warto w tym miejscu podkreślić, że prowadzenie własnego biznesu w sieci oznacza dużą elastyczność (czasu i miejsca pracy), ale trzeba mieć na względzie, że w e-biznesie klienci oczekują szybkich reakcji i odpowiedzi. Bardzo przydadzą się takie cechy osobowości jak systematyczność, podejście zadaniowe i zdolność przewidywania. Życzę nam, kobietom żebyśmy się nawzajem wspierały i w życiu pełniły takie role, w których czujemy się najlepiej i które nam sprawiają jak najwięcej satysfakcji.

Czytaj:

Dwie finansowe wskazówki na start!

Skąd się biorą w firmie pieniądze?

Sklep internetowy - biznes bez wychodzenia z domu

Jakie są największe korzyści płynące z pracy nad własnym biznesem?

Powodów do założenia własnego biznesu może być tak wiele, że nie sposób wskazać wszystkich korzyści. Dla jednych będzie to: elastyczność, możliwość samorealizacji, przebranżowienia się, połączenia pasji z pracą, kultura i organizacja pracy, z którymi się identyfikują. Dla innych będzie to wyzwanie, przejęcie inicjatywy i kontroli nad swoim życiem zawodowym, niezależność finansowa, decyzyjność, elastyczność. Ja szczególnie cenię sobie niezależność, poczucie sprawczości, możliwości rozwoju i decydowania o sobie.


Dominika De León - Mama dwójki żywiołowych dzieci. Kobieta aktywna na rynku pracy od ponad 16 lat. Ekspertka w obszarze business development i marketingu sprzedażowego. Certyfikowana Specjalistka DIMAQ. W wolnych chwilach podróżuje i dzieli się ze znajomymi swoją pasją do gotowania potraw kuchni hiszpańskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza