Jesteś zbyt zmęczona? Znajdź sobie… hobby

2021-08-17 9:32

Hobby redukuje stres i zmęczenie, więc wbrew pozorom, warto wygospodarować swój czas na to, by rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Także wtedy, gdy jesteś mamą na urlopie macierzyńskim.

Hobby młodej mamy - znajdź czas na rozwijanie zainteresowań
Autor: Getty images Hobby młodej mamy - znajdź czas na rozwijanie zainteresowań

Być może wydaje ci się, że doba jest za krótka, a wolny czas zdrowiej będzie poświęcić na sen. Ale fakty mówią same za siebie: hobby redukuje stres i zmęczenie, a nawet… odchudza. Badania pokazują coś jeszcze: ten ostatni argument przekonuje większość mam do tego, by czytać dalej.

Niezależnie od tego, czy jesteś mamą, która „siedzi” na macierzyńskim, czy taką, która łączy 2 etaty (ten w pracy i w domu), potrzebujesz odskoczni. Jeśli sądzisz, że hobby można mieć w wieku nastu lat, a potem trzeba o nim zapomnieć i zająć się pożyteczniejszymi rzeczami, prawdopodobnie kołowrotek praca-dzieci-dom mocno dał ci się we znaki.

Dobra wiadomość jest taka, że nigdy nie jest za późno na to, by spróbować czegoś nowego.

Seriale dla kobiet, które warto obejrzeć

Hobby dla mam – czy nie pozostaje ci nic poza szydełkowaniem?

Nie ma takiej aktywności, która sprawiałaby ci frajdę, a jednocześnie musiałabyś się jej wstydzić. Hobby może mieć różne oblicza. Nie musisz wracać do tego, czym pasjonowałaś się x lat temu. To oczywiste, że dojrzałaś, zmieniłaś się, interesują cię inne rzeczy.

Naucz się czegoś nowego

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować czegoś zupełnie innego. Nie umiesz grać na żadnym instrumencie, a zawsze podziwiałaś tych, którzy potrafią czarować muzyką? Nic prostszego: wybierz coś, co nie wiąże się z dużymi kosztami, a dzięki czemu będziesz mogła spełnić swoje marzenie.

Oczywiście, będziesz musiała poświęcić na to trochę czasu, ale wyjdzie ci to tylko na dobre. Od czego zacząć? Fajną opcją może okazać się np. ukulele.

Akordy opanujesz dzięki filmom i poradom na YouTube. Na początku może wydawać się to trudne, ale z czasem będzie coraz lepiej a wkrótce „Despacito” w twoim wykonaniu sąsiedzi poznają nutka po nutce.

Zobacz także: Makramy. Magiczna sztuka zaplatania sznurka

Bądź aktywna - połączysz przyjemne z pożytecznym

Hobby, które łączy przyjemne z pożytecznym, to np. sport. Samotna przebieżka pozwala przewietrzyć głowę i zebrać myśli, ciało także ci podziękuje.

Kilka lat temu Polki oszalały na temat treningów video i nawet jeśli wtedy nie złapałaś bakcyla, być może teraz jest twój czas.

Trenerek i trenerów, z którymi możesz ćwiczyć jest mnóstwo, wystarczy znaleźć osobę, którą polubisz.

Zobacz: Książka na lato dla mamy - co warto przeczytać?

Jesteś mamą na pełen etat? Wykorzystaj to!

Mamy, które przed urodzeniem dziecka pracowały w biurze, zajmując się maluszkiem często odpoczywają od komputera. Ale wystarczy smartfon i dostęp do internetu, aby robić coś, co może sprawić frajdę, ułatwić życie innym rodzicom, a przy tym być sposobem na dorobienie do domowego budżetu.

Dobrym pomysłem może być założenie własnego kanału video z recenzjami artykułów dla dzieci i mam. Masz wrażenie, że to już było? Nie szkodzi, twój kanał będzie inny, wyjątkowy, bo twój własny.

Jeśli zawsze lubiłaś pisać, możesz założyć bloga, lub... napisać książkę. Dla dorosłych lub dla dzieci.

Zobacz także: Blogująca mama - jak zarobić na blogowaniu?

Twoją pasją i odskocznią od domowych obowiązków nie musi być prasowanie sterty dziecięcych ubrań czy gotowanie dla całej rodziny (chyba, że bardzo to lubisz).

A co z szydełkowaniem, pielęgnacją roślin, malowaniem paznokci i innymi aktywnościami, które uważane są za domenę kobiet? Nie możesz robić tego… czego robić nie chcesz. Poza tym możesz wszystko.

Quiz: jakie powinieneś mieć hobby?

Pytanie 1 z 8
Czy jesteś cierpliwy?