Obraz z suszonych kwiatów: piękna ozdoba DIY do twojego domu

2021-08-03 12:44

Obraz z suszonych kwiatów to nietuzinkowa dekoracja, która nadaje wnętrzom dużo uroku. Aby go wykonać nie trzeba mieć wielkiego talentu plastycznego. Z naszymi wskazówkami krok po kroku zrobisz go z zamkniętymi oczami!

obraz z suszonych kwiatów
Autor: Getty images Obrazy z szuszonych kwiatów w subtelnej ramie zachwycają swoją delikatnością.

Obraz z suszonych kwiatów będzie świetnie prezentował się zarówno w salonie, w holu, jak i w innych pomieszczeniach domu. Doskonale sprawdzi się także jako dekoracja okna. Sam zaś proces jego tworzenia będzie doskonałą okazją dla mam, aby się zrelaksować, pobyć sam na sam z własnymi myślami i przy okazji zrobić coś pięknego do swojego domu.

Spis treści

  1. Jakie kwiaty nadają się do suszenia?
  2. Jak suszyć kwiaty do obrazu?
  3. Jak długo suszą się kwiaty na płasko?
  4. Obraz z suszonych kwiatów: jaką oprawę wybrać?
DIY. Bambusowy wachlarz nad łóżko w stylu boho – zrób to sam krok po kroku

Spis treści

  1. Jakie kwiaty nadają się do suszenia?
  2. Jak suszyć kwiaty do obrazu?
  3. Jak długo suszą się kwiaty na płasko?
  4. Obraz z suszonych kwiatów: jaką oprawę wybrać?

Jakie kwiaty nadają się do suszenia?

Najszybciej i najłatwiej ususzyć kwiaty/rośliny, które są cienkie w przekroju. Do takich należą wszystkie polne piękności oraz wiele ogrodowych. Doskonale sprawdzą się także kwiaty w typie nieśmiertelników, które świetnie zachowują swoje kolory i łatwo się zasuszają (mimo grubszego przekroju). W poniższej galerii znajdziecie nasze propozycje roślin, które najlepiej naszym zdaniem sprawdzą się do tworzenia pięknych obrazów. Zachęcamy was też do eksperymentowania i suszenia różnych kwiatów, które wpadną wam w oko podczas spacerów w lesie, ogrodzie czy na polanie.

Polecamy: Makramy – magiczna sztuka zaplatania sznurka

Jak suszyć kwiaty do obrazu?

Kwiaty do obrazów należy suszyć na płasko. Można do tego celu użyć prasy do książek (jeśli przypadkiem taką posiadamy) lub starego zeszytu, gazety czy luźnych kartek papieru. Osobiście suszę kwiaty zawsze w specjalnym zeszycie A4, który służy mi tylko do tego celu.

Przed suszeniem segreguję rośliny według grubości, wtedy mam pewność, że żadna z nich mi się nie pofaluje w trakcie procesu suszenia. Przykładowo na jednej stronie suszę same maleństwa: niezapominajki i konwalie, a na innej mniszek lekarski i np. szafirki. Staram się też wcześniej pousuwać wszystkie zbędne elementy łodygi, by kwiaty były jak najcieńsze i szybciej się zasuszyły.

Ważne, aby między poszczególnymi warstwami poukładanych kwiatów zostawić kilka kartek pustych. Wtedy szybciej odprowadzana jest wilgoć z kwiatów.

Zeszyt z kwiatami należy obciążyć np. kilkoma ciężkimi książkami.

Mniej więcej po 12-24 godzinach warto sprawdzić, czy rośliny dobrze się porozkładały i w razie zagięć dokonać korekty.

Jak długo suszą się kwiaty na płasko?

Ze swojego doświadczenia wiem, że cieniutkie polne piękności gotowe są już po 2 tygodniach. Warunek jest tylko jeden - w zeszycie nie może być za wiele warstw kwiatów. Im mniej ich jest, tym rośliny szybciej wysychają.

Na większe lub grubsze okazy trzeba poczekać 4-5 tygodni, ale warto:)

Polecamy: Bukiet jak żywy z kwiatów z papieru

Obraz z suszonych kwiatów: jaką oprawę wybrać?

Ususzone na płasko kwiaty możesz oprawić w każdą ramę. Wszystko zależy od tego, co ci się podoba i co uda się znaleźć aktualnie w sklepie. Moim faworytem zdecydowanie są ramy przeźroczyste, które eksponują suszone kwiaty w całej okazałości. Zawieszone na cienkim łańcuszku w oknie cieszą moje oko i serce.

Zobacz także: Piękny obrazek 3D z kwiatów z papieru

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza