Najpopularniejsze MITY na temat SEKSU

2014-01-20 22:11

Rozmaite stereotypy i błędne przekonania towarzyszą nam w codziennym życiu. Dotyczy to również naszego życia seksualnego. Jakie są najczęstsze mity na temat seksu?

Mity na temat seksu
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Najpopularniejsze MITY na temat SEKSU

Spis treści

  1. 1. Kulminacją współżycia musi być stosunek
  2. 2. Kobiety są wymagające, a mężczyznom „wiele nie potrzeba, by byli zadowoleni”
  3. 3. Tylko współżycie zwieńczone orgazmem może być satysfakcjonujące
  4. 4. Niektóre zachowania seksualne są poniżające i niewłaściwe
  5. 5. Mężczyźni zawsze mają większe potrzeby seksualne niż kobiety

Za tak duże rozpowszechnienie seksualnych stereotypów możemy winić po części słabą dostępność edukacji seksualnej w naszym kraju. Nie zawsze wiemy, skąd czerpać wiedzę na temat seksu i z kim o nim porozmawiać, szczególnie, jeśli stanowił on temat tabu w naszym domu rodzinnym. Poniżej rozprawiamy się z pięcioma popularnymi mitami na temat seksu.

1. Kulminacją współżycia musi być stosunek

Przekonanie, że współżycie musi zaczynać się od gry wstępnej i kończyć stosunkiem to stereotyp. Nie istnieją żadne reguły mówiące, jak powinien wyglądać seks w związku, małżeństwie czy też poza nim – a więc wszystkie zachowania seksualne, które przynoszą satysfakcję i przyjemność obojgu partnerom, są właściwe i pożądane. Możemy zatem zarówno poprzestać na samych pieszczotach (które mogą, ale nie muszą prowadzić do orgazmu), jak i od razu przejść do penetracji (w przypadku, jeśli żadne z partnerów nie potrzebuje długiej stymulacji, by uzyskać podniecenie). Warto rozmawiać z partnerem o naszych upodobaniach i oczekiwaniach, bo może okazać się, że utarty i zawsze stosowany „schemat” współżycia w rzeczywistości nie satysfakcjonuje żadnej ze stron.

2. Kobiety są wymagające, a mężczyznom „wiele nie potrzeba, by byli zadowoleni”

Prawdą jest, że większość kobiet potrzebuje więcej czasu na osiągnięcie orgazmu, niż ich partnerzy. Jednak krzywdzące dla mężczyzn jest twierdzenie, że nie potrzebują oni pieszczot, czułości, stymulacji podczas gry wstępnej. Większość panów ocenia swój seks jako bardziej satysfakcjonujący, jeśli partnerka podczas zbliżenia ich całuje, dotyka, gładzi, pieści penisa i jądra dłonią lub ustami.

3. Tylko współżycie zwieńczone orgazmem może być satysfakcjonujące

Naukowcy zajmujący się badaniem różnic w przeżywaniu seksu przez kobiety i mężczyzn dowiedli, że kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, iż seks niezwieńczony szczytowaniem może być dla nich wciąż całkowicie satysfakcjonujący. Dla pań znacznie ważniejsze od orgazmu są czynniki takie jak poczucie bycia akceptowaną, czułość, poczucie bezpieczeństwa i bliskości z partnerem. Skupienie na dążeniu do szczytowania nierzadko wywołuje nieprzyjemną presję, a w konsekwencji stres, który zabija podniecenie i sprawia, że orgazm paradoksalnie jeszcze bardziej się oddala.

4. Niektóre zachowania seksualne są poniżające i niewłaściwe

Nasze przekonania dotyczące różnych zachowań seksualnych w dużej mierze są odzwierciedleniem tego, co przekazano nam – mniej lub bardziej świadomie – w domu rodzinnym. Często zdarza się, że od rodziców słyszymy: „grzeczne dziewczynki tak nie robią”, „szanuj się, bo inaczej mężczyźni nie będą cię szanować”. Słuchające na co dzień takich opinii młode kobiety dorastają w przekonaniu, że seks jest czymś, co one mogą ofiarować mężczyźnie, jeśli ten na to „zapracuje”, zasłuży – lub wręcz czymś, czego robienie kobiecie po prostu „nie przystoi”. Rodzi to nierzadko przekonanie, że niektóre zachowania w łóżku są właściwe, a inne nie – szczególnie te, w których to kobieta daje rozkosz mężczyźnie. Tymczasem w zdrowej, partnerskiej relacji nie powinno być miejsca na ocenianie, które zachowania wiążą się z szacunkiem, a które są poniżające czy deprecjonujące partnera. W związku, w którym oboje partnerzy sobie ufają, szanują się wzajemnie i są ze sobą blisko, każda forma seksualnej bliskości, która tylko sprawia im przyjemność, jest „na miejscu”.

5. Mężczyźni zawsze mają większe potrzeby seksualne niż kobiety

To kolejny mit, niemający pokrycia w rzeczywistości. Owszem, można powiedzieć, że statystycznie większość mężczyzn deklaruje częstszą chęć uprawiania seksu, niż ich partnerki. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się sytuacje odwrotne – kiedy to libido kobiety jest wyższe niż libido jej partnera. Kobiety również potrzebują seksu, również go lubią, również się masturbują, tylko, jak się okazuje... rzadziej się do tego przyznają.

materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza