Seks oralny - co to jest i jak pokonać niechęć do seksu oralnego?

2021-10-27 14:17

Seks oralny to pieszczenie penisa bądź sromu ustami i językiem. Dla jednych jest niezbędnym wręcz elementem współżycia seksualnego, dla innych czymś niewyobrażalnym. Pieszczoty oralne u wielu osób budzą niechęć, a w niektórych sytuacjach, np. w okresie ciąży - obawy. Jak pokonać niechęć do seksu oralnego?

Seks oralny: kiedy i dlaczego unikamy oralnych pieszczot?
Autor: Getty images

Seks oralny nie jest dla każdego. Pieszczoty oralne mogą przynieść ogromną rozkosz osobom, które nie mają przed tym oporów. Pieszczoty oralne są zazwyczaj bardzo pożądaną formą współżycia i takie osoby poszukują partnerów o podobnym nastawieniu do seksu oralnego. Wyjaśniamy, czy jest bezpieczny i jak pokonać niechęć do seksu oralnego?

Spis treści

  1. Problemy z akceptacją seksu oralnego
  2. Przekonania na temat seksu oralnego
  3. Seks oralny a higiena
  4. Seks oralny a owłosienie intymne
  5. Seks oralny i „finisz”: wytrysk nasienia

Problemy z akceptacją seksu oralnego

Umiejętnie wykonane fellatio (oralne pieszczoty penisa) lub cunnilingus (oralne pieszczoty łechtaczki i sromu) dostarczają wyjątkowych doznań, a dodatkowo dla wielu par stanowią wyraz akceptacji i pożądania ze strony partnera.

Niektóre osoby jednak nie uznają tej formy pieszczot seksualnych i unikają jej z różnych powodów. Oczywiście seks ma być przede wszystkim przyjemnością dla obojga partnerów, dlatego nie należy zmuszać się do form seksu, których nie chcemy i nie akceptujemy.

Warto jednak zastanowić się, dlaczego pewne rodzaje pieszczot nam nie odpowiadają – czy na pewno wynika to z indywidualnych preferencji, może z uprzedzeń, przekonań wyniesionych z domu rodzinnego bądź stereotypów, które mają niewiele wspólnego z prawdą.

Czytaj: Opryszczka w ciąży: nie lekceważ jej!

Te wirusy zagrażają płodowi! 5 najniebezpieczniejszych wirusów dla ciężarnej

Co psuje jakość życia seksualnego?

Przekonania na temat seksu oralnego

Nasze przekonania dotyczące seksu kształtują się już w okresie dojrzewania. Na nasze spojrzenie na sprawy związane z seksem w dorosłym życiu ma wpływ wychowanie, poglądy naszych rodziców, a w wielu przypadkach także religia i wiara.

W toku dorastania słyszymy od dorosłych różne opinie na tematy związane ze współżyciem seksualnym, które mniej lub bardziej świadomie zapamiętujemy i włączamy do naszego własnego światopoglądu.

Stąd u wielu osób pojawiają się rozmaite, silnie zakorzenione przekonania na temat seksu oralnego, takie jak: „tylko prostytutki to robią”, „takie zachowanie jest grzechem”, „jeśli to robisz i bierzesz do ust penisa, to znaczy, że się nie szanujesz”. Są to jednak stereotypy, których pielęgnowanie może jedynie zaszkodzić naszemu życiu seksualnemu.

W sypialni dwojga ludzi, którzy są ze sobą blisko, akceptują się i troszczą wzajemnie o swoje potrzeby seksualne wszystkie chwyty są dozwolone. Zachowania seksualne, które sprawiają przyjemność obojgu partnerom nie mają nic wspólnego z szacunkiem lub jego brakiem.

Czytaj: Męska i kobieca SEKSUALNOŚĆ: różnice w podejściu do seksu 

GADŻETY EROTYCZNE: co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Seks oralny a higiena

Dla wielu osób przeciwnych pieszczotom oralnym największą przeszkodą jest intymny zapach i smak partnera. Jeśli dbamy o higienę, naturalny zapach okolic intymnych nie powinien być ostry ani nieprzyjemny. Zawsze jednak będzie specyficzny, dlatego trzeba się do niego po prostu przyzwyczaić uprawiając seks oralny.

Jak pokonać tę niechęć do seksu oralnego?

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie potrafią zaakceptować i polubić tej woni, jest uprawianie seksu oralnego tuż po kąpieli lub prysznicu. Nie ma niczego złego w poproszeniu partnera o skorzystanie z prysznica przed przystąpieniem do pieszczot językiem i ustami (lub zaproponowaniu wspólnej kąpieli, która będzie jednocześnie miłą grą wstępną).

Warto pamiętać, że na nasz intymny zapach i smak ma również wpływ dieta i tryb życia (niewłaściwe odżywianie, palenie papierosów i picie alkoholu skutkują najczęściej bardziej wyrazistą, mniej przyjemną wonią). Często zdarza się, że to kobiety niepokoją się, czy ich intymny zapach podczas seksu oralnego nie odstraszy partnera.

W tym przypadku z całą pewnością warto regularnie odwiedzać ginekologa, by wykluczyć infekcje pochwy, które mogą nie dawać oczywistych objawów takich jak świąd i pieczenie.

Seks oralny a owłosienie intymne

Niektóre osoby zniechęca do seksu oralnego nadmierne owłosienie okolic intymnych partnera. Z medycznego punktu widzenia nie ma niczego niehigienicznego w utrzymywaniu naturalnego owłosienia intymnego, jednak niektórzy po prostu preferują kontakt z gładką skórą podczas oralnego pieszczenia partnera.

Jak pokonać tę niechęć do seksu oralnego?

Jest to kwestia do indywidualnego ustalenia – może zdarzyć się, że jeden z partnerów preferuje brak owłosienia intymnego, natomiast drugi nie wyobraża sobie regularnego golenia czy depilacji (z powodu np. wrażliwej, skłonnej do podrażnień skóry lub po prostu odmiennych przekonań i preferencji) i wtedy warto postarać się o osiągnięcie kompromisu, który pozwoli cieszyć się udanym seksem oralnym obojgu partnerom.

Czytaj: GADŻETY EROTYCZNE, które urozmaicą wasze życie seksualne

Depilacja w ciąży: jakie metody depilacji można stosować w ciąży?

Seks oralny i „finisz”: wytrysk nasienia

Najczęstszą obawą kobiet, które unikają oralnego pieszczenia partnera jest doświadczenie wytrysku w ustach. Obawiają się nieprzyjemnego smaku, konsystencji, zapachu spermy, a w wyniku niechęci do kontaktu z nasieniem w ogóle unikają seksu oralnego.

Jak pokonać tę niechęć do seksu oralnego?

Warto zdobyć się na rozmowę z mężczyzną o tym, jakie są twoje oczekiwania i obawy, a także granice. Jeśli nie wyobrażasz sobie podczas seksu oralnego połknięcia nasienia czy w ogóle jego obecności w twoich ustach, jasno i otwarcie powiedz o tym partnerowi.

Nie zmuszaj się (a już z całą pewnością nie pozwalaj na to partnerowi!) do robienia w łóżku tego, na co zupełnie nie masz ochoty i co budzi w tobie niesmak. Możesz poprosić partnera, by przed wytryskiem dał ci sygnał do zakończenia pieszczot oralnych, możesz też stopniowo oswajać się (jeżeli tego chcesz) ze spermą i jej smakiem, zanim zdecydujesz się na pieszczenie partnera ustami aż do wytrysku i po nim.

Najważniejsza jest tutaj komunikacja między partnerami i ustalenie, co jest dla was dopuszczalne, a co w żadnym wypadku nie jest.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza