20 przyczyn krwawienia po stosunku. Nie jesteś jedyna!

2021-10-15 16:27

Krwawienie po stosunku - czy powinno budzić niepokój? Dostrzegłaś na bieliźnie plamienie po stosunku? Po współżyciu zauważyłaś ślady krwi na pościeli a przecież wcale nie spodziewasz się okresu? Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, o czym może świadczyć krwawienie z pochwy i kiedy trzeba iść do ginekologa.

Krwawienie po stosunku
Autor: thinkstockphotos.com Jakie mogą być powiody krwawienia po stosunku?

Krwawienie po stosunku to zwykle niewielkie plamienie z dróg rodnych, które pojawia się tuż po współżyciu i nie ma związku z miesiączką. Mogą to być ślady krwi lub podbarwiony krwią śluz z pochwy. Takie krwawienia zauważa u siebie około 7 procent miesiączkujących kobiet.

Plamienie po stosunku to zawsze niepokojący objaw i nie wolno go bagatelizować. Ślady krwi na bieliźnie mogą być następstwem mechanicznych uszkodzeń czy otarć miejsc intymnych, mogą też mieć związek ze zmianami rozrostowymi (polipy, nadżerki), ale bywa też tak, że krwawienie po stosunku to pierwszy sygnał poważnej choroby, np. raka szyjki macicy.

Poznaj wszystkie możliwe przyczyny krwawienia po stosunku, by jak najszybciej ustalić, co ci dolega. Jeśli to konieczne, zrób badania (USG transwaginalne, cytologię, kolposkopię, histeroskopię), by jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Krwawienie implantacyjne a miesiączka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza