Metody leczenia nietrzymania moczu po porodzie – elektrostymulacja mięśni dna miednicy

2013-03-22 13:05

Metody leczenia nietrzymania moczu po porodzie zależą w większości przypadków od stopnia zaawansowania choroby. Jedną ze skutecznych metod jest elektrostymulacja. Dowiedz się, na czym polega leczenie nietrzymania moczu metodą elektrostymulacji.

metody leczenia nietrzymania moczu po porodzie metoda elektrostymulacji
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Elektrostymulacja czyli leczenie nietrzymania moczu
  2. Polecamy wideo: Rozstępy po ciąży

Metoda elektrostymulacji w leczeniu nietrzymania moczu jest bardzo pomocna u kobiet, które nie potrafią samodzielnie ćwiczyć. Wiele kobiet ma bowiem trudności z prawidłową identyfikacją mięśni dna miednicy oraz ich uruchomieniem (czasem są tak wiotkie, że próby zaciśnięcia spełzają na niczym). Elektrostymulacja polega na pobudzeniu mięśni do skurczu za pomocą prądu elektrycznego o określonych parametrach. W tym celu stosuje się specjalne elektrody dopochwowe.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dobrze wiedzieć

Nietrzymanie moczu ma kilka postaci:

  1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje w trakcie kaszlu, kichania, śmiania się lub wykonywania ćwiczeń fizycznych.
  2. Naglące nietrzymanie moczu – gdy popuszczenie spowodowane jest silnym parciem na pęcherz moczowy.
  3. Mieszane – połączenie wysiłkowej i naglącej postaci nietrzymania moczu.
  4. Ciągłe nietrzymanie moczu – polega na stałym wycieku moczu.
  5. Nietrzymanie sytuacyjne – może się pojawić na przykład w czasie stosunku seksualnego

Elektrostymulacja czyli leczenie nietrzymania moczu

Elektrostymulacja poprawia ukrwienie, a odpowiedni bodziec elektryczny wymusza siłę skurczu potrzebną do uruchomienia procesu odbudowy mięśnia. Można powiedzieć, że elektrostymulator działa jak siłownia dla mięśni dna miednicy. Z zabiegów elektrostymulacji można skorzystać w gabinecie lekarskim, ale można również wykonywać je samodzielnie, w domu. Pod warunkiem, że wcześniej pacjentka zaopatrzy się w odpowiednie urządzenie do elektrostymulacji i zostanie przeszkolona (przez lekarza lub terapeutę), w jaki sposób należy przeprowadzać ćwiczenia. Terapia leczenia nietrzymania moczu tą metodą powinna trwać od dwóch do kilku miesięcy – w zależności od stopnia osłabienia mięśni przepony, sumienności w wykonywaniu ćwiczeń i innych czynników. Jeśli ćwiczy się sumiennie i regularnie, jest to metoda o wysokiej skuteczności.

10 objawów, które mogą zaniepokoić kobietę w połogu >>

Polecamy wideo: Rozstępy po ciąży

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza