Nigdy nie rób tego w czasie miesiączki. Lekarze ostrzegają

2023-11-15 16:42

Bolesne miesiączkowanie to problem, który dotyka wielu kobiet. Zanim jednak sięgniemy po leki przeciwbólowe, istnieje kilka naturalnych metod, które mogą pomóc zmniejszyć dolegliwości. Eksperci podpowiadają, czego unikać w trakcie menstruacji, aby złagodzić ból i poprawić samopoczucie.

Nigdy nie rób tego w czasie miesiączki. Lekarze ostrzegają
Autor: Getty Image Nigdy nie rób tego w czasie miesiączki. Lekarze ostrzegają

Wiele kobiet doświadcza bólu menstruacyjnego, zwłaszcza w pierwszych dniach cyklu. Ból ten może być odczuwalny nie tylko w podbrzuszu, ale również promieniować do pleców czy pachwin. Aby efektywnie zarządzać tymi dolegliwościami, ważne jest zrozumienie przyczyn i znajomość skutecznych metod łagodzenia bólu.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu po porodzie? M jak mama

Czego unikać podczas miesiączki?

Dr Thejaswini J z Motherhood Hospitals w Bangalore podkreśla, że kofeina zawarta w kawie może nasilać skurcze i wzdęcia. Ponadto kofeina może zwiększać uczucie niepokoju oraz drażliwość, co nie sprzyja w trakcie menstruacji.

Alkohol może pogorszyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i prowadzić do odwodnienia. Z kolei palenie papierosów, jak wskazują badania American College of Obstetricians and Gynaecologists, może nasilać skurcze i objawy PMS, a problem ten dotyczy również biernych palaczek.

Znaczenie diety w trakcie miesiączki

Zbyt duża ilość soli w diecie, może nasilać wzdęcia i zatrzymywanie wody. Ginekolog i położnik Kate Shkodzik zaleca ograniczenie spożycia słonych przekąsek w tym okresie. Regularne posiłki są kluczowe, nawet jeśli brakuje apetytu. Pomijanie posiłków może prowadzić do mdłości i spadku energii. Ważne jest także unikanie nadmiaru cukru i żywności przetworzonej.

Aktywność fizyczna i odpoczynek podczas okresu

Choć intensywne ćwiczenia fizyczne mogą nie być wskazane, to umiarkowany ruch, taki jak spacer, joga, czy medytacja, może przynieść ulgę. Równie ważny jest odpowiedni odpoczynek i sen, który wspiera regenerację organizmu.

Jeśli bolesne miesiączkowanie staje się niezwykle uciążliwe, warto skonsultować się z lekarzem. Czasem silny ból może być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak endometrioza, zrosty, stany zapalne czy mięśniaki macicy.

Pamiętaj, że dbanie o zdrowie podczas menstruacji to nie tylko unikanie pewnych produktów czy zachowań, ale także dbałość o ogólną kondycję fizyczną i psychiczną. Zastosowanie się do tych wskazówek może znacząco poprawić komfort życia w tych trudnych dniach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza