Prezent na Dzień Nauczyciela. Co kupić? Upominki, które rozbawią i wzruszą

2023-09-01 14:46

Prezent na Dzień Nauczyciela, nie powinien być niczym kosztownym i zobowiązującym, bo mógłby wprawić obdarowywanego w zakłopotanie. Zamiast tradycyjnych kwiatów i czekoladek lub oprócz nich, można podarować nauczycielowy gadżet, który rozbawi, a w przyszłości będzie wzruszającą pamiątką.

Prezent na Dzień Nauczyciela
Autor: Getty Images Jaki prezent na Dzień Nauczyciela wybrać?

Dzień Nauczyciela to święto, które zapoczątkowano w Polsce w 1972 roku, wraz z powstaniem Karty praw i obowiązków nauczyciela. Mało kto pamięta, że w latach 80. zmieniono nazwę tego święta na Dzień Edukacji Narodowej, uznając to święto za dzień wszystkich dydaktyków. Życzenia w tym dniu należą się zatem także dyrektorom i pedagogom. 

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela wręczyć wychowawcy lub ulubionym profesorom?

Spis treści

 1. Kiedy wypada Dzień Nauczyciela?
 2. Prezent na Dzień Nauczyciela - samodzielny, czy od klasy?
 3. Prezent na Dzień Nauczyciela dla wychowawcy lub wychowawczyni. Co kupić?
 4. Oryginalne upominki na Dzień Nauczyciela
 5. Co kupić na Dzień Nauczyciela? Książka zawsze się sprawdzi
 6. Jaki prezent z okazji Dnia Nauczyciela? Słodycze ucieszą każdego
 7. Prezent na Dzień Nauczyciela - nasze TOP 5
 8. Prezent na dzień nauczyciela od przedszkolaków
 9. Tani prezent na Dzień Nauczyciela. Drobiazg też może być fajny
M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce

Kiedy wypada Dzień Nauczyciela?

Chyba każdy wie, kiedy jest Dzień Nauczyciela. W Polsce co roku obchodzimy go 14 października. Dlaczego akurat wtedy? Jest to rocznica założenia Komisji Edukacji Narodowej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 roku.

Prezent na Dzień Nauczyciela - samodzielny, czy od klasy?

Większość klas urządza składki, by wspólnie kupić wychowawcy upominek i wręczyć duży bukiet kwiatów. Czasami prezent taki kupowany jest z większej puli pieniędzy zbieranej przez trójkę klasową na początku roku szkolnego. 

Zobacz także: Prezent dla nauczyciela na koniec roku: pomysły na upominki na zakończenie roku szkolnego

Nie warto więc kupować własnych prezentów, by nie stawiać innych rodzin, jak i nauczyciela w niezręcznej sytuacji. Jeśli dziecko bardzo go lubi, można sobie pozwolić np. na czekoladki, lub osobny mały kwiatek. Podobnie z prezentami dla nauczycieli od poszczególnych przedmiotów, których dziecko darzy szczególną sympatią.

Powinna być to jednak decyzja wspólnie podjęta z dzieckiem, tak by to ono czuło się komfortowo z obdarowywaniem nauczycieli. Jeśli dziecko nie ma takiej potrzeby, wspólny, klasowy prezent wręczony przez wyznaczonych uczniów wraz z życzeniami, w zupełności wystarczy.

Prezent na Dzień Nauczyciela dla wychowawcy lub wychowawczyni. Co kupić?

Wychowawcy lub wychowawczyni warto kupić personalizowany prezent od całej klasy. Może być to filiżanka z personalizowanym podpisem, zestaw pierniczków z imionami uczniów całej klasy, pióro z dedykacją, personalizowane czekoladki, lusterko z dedykacją. Świetnie się sprawdzą i zostaną też najlepiej docenione wszystkie pomysły na prezenty ręcznie robione. Wspólnie wykonany obraz oprawiony w ramę  z pewnością zrobi wrażenie na wychowawcy, tak samo z resztą jak ręcznie wykonany bukiet z kwiatów zerwanych przez całą klasę (na łące, w przydomowych ogródkach).

Oryginalne upominki na Dzień Nauczyciela

Co kupić nauczycielowi w ramach prezentu na Dzień Edukacji Narodowej? Pomysłów jest wiele, zależą od ustalonego wspólnie z resztą rodziców budżetu i od tego, co dostawał nauczyciel w poprzednich latach.

Jeśli rezygnujecie z dużego bukietu kwiatów, prezent może być większy, np.:

 • elegancki organizer, 
 • długopis dobrej marki,
 • etui na okulary, 
 • kalendarz w skórzanej oprawie.

Sprawdż też: Życzenia dla nauczyciela. Gotowe pomysły życzeń z okazji Dnia Nauczyciela

Obok wielkiego bukietu kwiatów, wystarczy, że pojawi się mały gadżet:

 • kubek z dedykacją,
 • koszulka z zabawnym napisem,
 • certyfikat lub statuetka w zabawny sposób ujmująca uznanie uczniów i rodziców. 

Co kupić na Dzień Nauczyciela? Książka zawsze się sprawdzi

Każdy nauczyciel doceni prezent, jakim jest książka. Najlepiej jednak podpytać kogoś, kto dobrze zna danego nauczyciela i wybrać książkę ściśle związaną z jego zainteresowaniami. Często takie informacje wiedzą sami uczniowie z rozmów z nauczycielem. Nie mając takiej wiedzy możemy posiłkować się zaś aktualną listą bestsellerów i wybrać jakąś pozycję "na czasie".

Jaki prezent z okazji Dnia Nauczyciela? Słodycze ucieszą każdego

Bezpiecznym prezentem, który zazwyczaj cieszy każdego są słodkości. Oryginalnym pomysłem mogą być figury czekoladowe np. w kształcie klawiatury, książki lub długopisu. Pięknie wyglądają też ręcznie robione kolorowe praliny, które można skomponować według własnego uznania. Gdy jednak czas nas goni i nie mamy czasu, by zamówić tego typu cuda przez internet, w marketach można kupić gotowy kosz ze słodkościami.

Prezent na Dzień Nauczyciela - nasze TOP 5

Wśród wielu propozycji upominków dla nauczycieli  kilka z nich ewidentnie w ostatnich latach wiedzie prym. Wśród nich należy wyróżnić 5 hitów: personalizowaną koszulkę, personalizowany kubek, statuetkę, kosz prezentowy i personalizowany certyfikat.

Prezent na Dzień Nauczyciela, koszulka

Koszulka z zabawnym napisem będzie nie tylko świetnym rozwiązaniem zamiast życzeń napisanych na kartce. W pewien sposób skróci też dystans między uczniami, a nauczycielem.

Prezent na Dzień Nauczyciela, kubek

Stylowy lub nowoczesny kubek z dedykacją to również hit wśród upominków dla nauczyciela. Do niektórych z nich dołączony jest dodatek w postaci personalizowanej dedykacji na drewnianej magnetycznej pocztówce. Modeli i wzorów jest tak wiele, że trudno się zdecydować na jedną rzecz.

Prezent na Dzień Nauczyciela, statuetka

Statuetka Oscara to coś co z pewnością wywoła uśmiech na twarzy nauczyciela. Na jej podstawie można zamówić personalizowany dowolny napis. Kosztuje niewiele, a jest super dodatkiem np. do bukietu kwiatów.

Prezent na Dzień Nauczyciela, kosz prezentowy

Kosz prezentowy to pewniak, który zawsze będzie na czasie. Jeśli jednak chcemy iść z duchem czasu, najlepiej wybrać te z produktami eko lub z małej manufaktury.

Prezent na Dzień Nauczyciela, certyfikat

Karta okolicznościowa wykonana z drewnianej sklejki z personalizowaną dedykacją w formie certyfikatu nadanego przez klasę to także świetny pomysł, by nauczyciel zapamiętał na długo swój prezent. Koszt niewielki, a śmiechu dla wszystkich co niemiara.

Prezent na dzień nauczyciela od przedszkolaków

Prezent dla nauczyciela w przedszkolu może być bardzo zbliżony do prezentów kupowanych nauczycielom w szkole, choć raczej odpadają te prezenty w żartobliwym stylu, bo wiadomo, że kupowane są przez rodziców, a nie uczniów. Dobrym pomysłem będzie filiżanka z personalizowanym napisem "Nasza Pani...", elegancki boks z kwiatami, personalizowany kalendarz z imieniem nauczycielki, bidon lub butelka termiczna z imieniem, personalizowane pudełeczko z herbatkami.

Tani prezent na Dzień Nauczyciela. Drobiazg też może być fajny

Jeśli nie składamy się na prezent, a organizujemy go we własnym zakresie, warto pomyśleć o jakimś modnym drobiazgu. Dobrym pomysłem może być czekolada z manufaktury, małe pudełeczko ręcznie robionych pralin, herbata z herbaciarni z dedykowaną naklejką, mały kwiatek w doniczce, etui na okulary lub długopisy, dedykowany pendrive. Do prezentu możemy dodać też kartkę na której umieścimy wierszyki na Dzień Nauczyciela lub życzenia na Dzień Nauczyciela.