Mamo, wybierz ćwiczenia dla siebie

2008-05-20 15:43

Czujesz, że przybyło ci na wadze? Chcesz wrócić do formy? Zapisz się do klubu fitness. Zgubisz tam parę kilogramów, zrelaksujesz się po dniu wytężonej pracy, a przede wszystkim utrzymasz swoje ciało w świetnej formie. Nie wiesz, jakie wybrać zajęcia, bo nic ci nie mówią ich czasem obco brzmiące nazwy? Skorzystaj z naszej ściągawki.

Nie zapominaj o ruchu
Autor: Jupiterimages

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, jaki cel chcesz osiągnąć. Czy najważniejsze jest dla ciebie poprawienie kondycji, wzmocnienie mięśni, schudnięcie czy relaks? A może lubisz tańczyć albo fascynują cię różne techniki walki? W renomowanym fitness klubie możliwości jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Także osoby starsze, mające problemy z krążeniem lub kręgosłupem. Trzeba tylko dobrać odpowiednią formę zajęć. W wyborze może pomóc instruktor. Rozmowa z nim przyda się zwłaszcza osobom, które nie uprawiały żadnego sportu. Trener wypyta m.in. o przebyte choroby, stan zdrowia, aktywność fizyczną, wagę i dobierze indywidualne ćwiczenia.

Wszystkie zajęcia prowadzone są przy muzyce i mają podobny układ. Zawsze poprzedza je rozgrzewka, potem jest część zasadnicza, a na koniec wyciszenie organizmu, czyli ćwiczenia rozciągające i relaksujące.

Musisz się wzmocnić

  • ABT: to układy aerobowe (dotleniające), których zadaniem jest ujędrnienie i wzmocnienie dolnych partii ciała oraz dotlenienie organizmu. Ćwiczy się ze stepem, gumami i hantlami. Są to zajęcia nawet dla tych, którzy dawno nie ćwiczyli. Określa się je też skrótami: BBC, ABS, ABF.
  • BS: ćwiczenia te wzmacniają i ujędrniają wszystkie grupy mięśni. Są to zajęcia o umiarkowanej intensywności, z wykorzystaniem różnych przyborów, np. ciężarków, hantli, stopni. Może ćwiczyć każdy.
  • TBC: oprócz wzmacniania i ujędrniania mięśni, zajęcia te poprawiają wytrzymałość organizmu i dotleniają go. Tego typu ćwiczenia z przyborami są dla każdego.
  • Aqua aerobik: ćwiczenia w wodzie, z użyciem różnych przyborów i płetw. Nie obciążają stawów, dlatego można je polecić osobom, które mają problemy ze stawami i kręgosłupem. Oprócz kształtowania sylwetki, relaksują. Wskazane raczej dla początkujących.
  • Step: proste układy choreograficzne z wykorzystaniem specjalnego plastikowego stopnia. Szybkie tempo ćwiczeń. Mocno pracują przede wszystkim pośladki i uda. Zajęcia przeznaczone są głównie dla osób, które lubią się ruszać i nie mają problemów ze stawami kolanowymi.
  • Wiosła: zajęcia aerobowe przy muzyce z wykorzystaniem przyrządu zwanego ergometrem wioślarskim. Efektem jest wzmocnienie wszystkich najważniejszych grup mięśni, głównie nóg i rąk. Opracowane dla osób z dobrą kondycją, bez problemów z kręgosłupem.
  • Magic bar: ćwiczenia ze specjalną sztangą. Wzmacniają wszystkie grupy mięśni. Trening rozpoczyna się od zajęć mało męczących, a kończy bardzo ciężkimi i wyczerpującymi. Wymyślono je dla osób z dobrą kondycją.
  • Power bike: jazda na rowerze stacjonarnym przy różnym stopniu obciążenia. W przerwach wykonuje się inne ćwiczenia poprawiające kondycję. Trening angażuje wszystkie partie ciała. Jest przeznaczony dla osób, które wcześniej sporo ćwiczyły.

Chcesz schudnąć

  • Fat burning: proste układy z przyrządami, wykonywane w niezbyt szybkim tempie. Dużo ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i nóg. Schudnąć pomagają też wszystkie zajęcia wzmacniające i ujędrniające mięśnie.

Lubisz taniec

  • Funk, salsa, hi-lo: wykonywanie układów choreograficznych przy muzyce tanecznej, hip hopowej lub latynoskiej. Poprawiają koordynację ruchową. Ćwiczenia wykonywane w szybkim tempie (tętno 130-150/min) usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego. Nie są wskazane dla osób, które mają problemy z krążeniem.
  • Dance interwal: łączy elementy taneczne (podskoki, układy choreograficzne) z ćwiczeniami wzmacniającymi (np. BS, ABT). Trzeba mieć bardzo dobrą kondycję.

Fascynują cię sporty walki

  • Kick boxing, boxing, aerobox: intensywne zajęcia wytrzymałościowe, oparte na technikach różnych sztuk walki. Alternatywa dla osób, które ćwiczą bardzo długo i chciałyby uatrakcyjnić zajęcia. Poprawiają wydolność organizmu, wytrzymałość mięśni i koordynację ruchową.
  • Power tai-bo: układy wykorzystujące sporty walki, np.  boks, karate czy kick boxing. Poprawiają wytrzymałość, koordynację i, co ważne dla kobiet, uczą samoobrony.

Potrzebujesz relaksu

  • Stretching: ćwiczenia rozciągające wszystkie grupy mięśni, wykonywane przy muzyce, w wolnym tempie. Ich efekt to smukła sylwetka i lepsze krążenie krwi. Ćwiczenia dla wszystkich, także osób starszych.
  • Yoga: relaksujący trening dla ciała i umysłu. Rozciągający mięśnie, uczący świadomego oddychania, uelastyczniający ciało. Lekcja medytacji dla każdego.
  • Pilates: program zajęć wzmacniająco-ujędrniających i rozciągających mięśnie brzucha, grzbietu i miednicy. Ćwiczenia wymagają skupienia i wyciszenia. Mogą je wykonywać kobiety w ciąży i osoby starsze.
  • Tai-chi: ćwiczenia oparte na elementach wschodnich sztuk walki. Łagodne, płynne ruchy poprawiają koordynację ruchową, usprawniają ciało i umysł, uczą, jak osiągnąć równowagę wewnętrzną. Zajęcia dla wszystkich, także osób starszych i z problemami krążeniowymi.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza