Podstawowe zasady przyrządzania ryb

2010-01-26 13:37

Najlepiej ugotować je na parze, udusić, upiec na grillu lub w piekarniku (np. w folii) albo usmażyć na patelni grillowej na odrobinie tłuszczu. Tak przyrządzone ryby są soczyste i aromatyczne, lekko strawne i zachowują wszystkie składniki odżywcze.

Podstawowe zasady przyrządzania ryb
Autor: Jupiterimages

Gotowanie

Rybę można ugotować w całości, dzwonkach, w postaci roladek lub filetów. Całą rybę gotuje się grzbietem do góry na małym ogniu, żeby się nie rozpadła, temperatura wody nie powinna przekroczyć 80°C. Z kolei rybę w kawałkach powinno się gotować na dużym ogniu, wtedy jest bardziej jędrna. Ryby morskie zyskują na smaku, gdy gotuje się je w intensywnych wywarach warzywnych z dodatkiem przypraw ziołowych, octu winnego lub soku z cytryny w proporcji łyżeczka octu (soku) na litr wody. Do ryby ugotowanej pasują sosy gorące (np. holenderski, pieczarkowy, cytrynowy, kaparowy) lub zimne (tatarski, musztardowy, cumberland).

Pieczenie

Piec można filety, jak i całą rybę – znakomicie smakuje faszerowana świeżymi ziołami, pieczarkami lub masą rybną. Ryba pieczona dobrze komponuje się z sosem czosnkowym,
majonezowym, kaparowym, ostrym pomidorowym oraz z ziołowym masłem. Można też przyrządzić potrawę będącą połączeniem filetów i zmielonej masy rybnej – tymbaliki, babki, zrazy zawijane. Ryby nadają się na pulpety, pieczeń, medaliony oraz do pizzy i zapiekanek.

Smażenie

Smażone, a zwłaszcza panierowane, są bardziej kaloryczne i ciężko strawne (60–70 proc. tłuszczu przechodzi z patelni do ryby). Jeśli już chcesz tak przyrządzić rybę, rób to na oliwie lub oleju rzepakowym, dobrze rozgrzanym, i tylko od czasu do czasu.

Na zimno

Ryby doskonale smakują na zimno. Robi się z nich musy, terriny, pyszne są w galarecie i w sałatkach. Aromatyczny wywar rybny służy do przyrządzenia różnych zup i sosów. Ryby można też marynować.

Przyprawy do ryb

Z rybami komponuje się tymianek, rozmaryn, estragon, kolendra, majeranek, koperek, czosnek i natka.

Pozbądź się zapachu

Ryby morskie, zwłaszcza śledzie, mają charakterystyczny ostry zapach, którego można się pozbyć:

  • umytą rybę skrop sokiem z cytryny, wstaw na godzinę do lodówki;
  • mocz rybę 2 godziny w mleku;
  • natrzyj surową rybę ziołami albo obłóż pokrojoną cytryną, selerem lub natką pietruszki i wstaw do lodówki na 1–2 godziny.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza