Dzień Pluszowego Misia - kiedy obchodzimy i co to za święto?

2023-11-24 10:50

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy w listopadzie. Święto jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie, a jego data wcale nie jest przypadkowa. Kiedy dokładnie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia i w jaki sposób się go celebruje?

Dzień Pluszowego Misia
Autor: Getty Images Dzień Pluszowego Misia

Roczny kalendarz pełen jest fantastycznych dat i dni do świętowania - wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Dzień Pluszowego Misia. 

Spis treści

  1. Kiedy obchodzimy Dzień Pluszowego Misia
  2. Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki
  3. Pluszowy miś – bohater bajek i filmów
  4. Jak świętuje się Dzień Pluszowego Misia?
  5. Dzień Pluszowego Misia - zabawy
W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Kiedy obchodzimy Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy zawsze 25 listopada. Jeśli święto wypada w weekend, w placówkach zwykle świętuje się w piątek lub w poniedziałek. Taka sytuacja ma miejsce w tym roku: w większości przedszkoli obchody zaplanowano właśnie na piątek 24 listopada.

25 listopada nie jest przypadkową datą. To właśnie tego dnia przypada rocznica powstania pierwszej pluszowej maskotki w kształcie misia. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Czytaj też: Zabawy tematyczne – dlaczego zabawa sklep czy w dom jest ważna dla rozwoju dziecka?

Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

Pluszowy miś – bohater bajek i filmów

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Colargol.

Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

Czytaj także: Zabawy ruchowe dla dzieci. Propozycje zabaw stymulujących rozwój dziecka

Jak świętuje się Dzień Pluszowego Misia?

Dzień Pluszowego Misia jest obchodzony na całym świecie. Są miejsca, w których ten dzień jest wyjątkowo celebrowany i są to przede wszystkim żłobki, przedszkola, szkoła, szpital. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się dzieci, 25 listopada następuje prawdziwa celebracja tego sympatycznego święta.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia organizowane są uroczystości i występy, wiele szkół przeprowadza konkursy związane z tą zabawką, biblioteki organizują publiczne czytanie książek o pluszowym misiu, a dzieci tego dnia mogą przynosić ze sobą do przedszkola swoje ulubione pluszaki. Święto ma wymiar również symboliczny.

Miś, który kojarzy się z ciepłem i dobrocią, inspiruje do przeprowadzania w tym dniu wielu akcji dobroczynnych np. zbiórek zabawek na rzecz potrzebujących dzieci.

Dzień Pluszowego Misia - zabawy

W przedszkolach w Dniu Pluszowego Misia dzieci przynoszą własne maskotki. To świetna okazja do tego, by zorganizować zabawy z misiem w roli głównej. Zabawy na Dzień Pluszowego Misia możecie także urządzić w domu - zwłaszcza, jeśli maluch jest aktualnie chory i nie może bawić się wspólnie z dziećmi w grupie. Oto przykłady zabaw, które możecie zorganizować w domowym zaciszu:

Zagadki misiowe

Przygotuj kilka pytań dotyczących bajek, które ogląda twoje dziecko, a których bohaterem jest miś. Zapewne nie będzie to już Miś Uszatek, ale np. Złotowłosa i trzy misie, Troskliwe misie, Kung Fu Panda, Misiek w Nowym Jorku. Wybierz bajkę lub czytankę, którą zna twoje dziecko.

Misiowa układanka

Wydrukuj obrazek misia z internetu lub wytnij go z dziecięcej kolorowanki. Następnie potnij go nożyczkami na kilka lub kilkanaście elementów (ich ilość dostosuj do umiejętności dziecka). Zadaniem malucha będzie ułożenie własnoręcznie wykonanych puzzli.

Ćwiczenia z misiem

Poproś dziecko by wzięło do ręki misia. Zachęć je, by wykonało kilka ćwiczeń ruchowych: to mogą być przysiady z misiem trzymanym wyprostowanymi rękoma przed sobą, podskoki z misiem, obroty a nawet pompki z misiem na plecach.

Slalom misiowy

Ułóżcie na podłodze kilka zabawek w odstępach. Mogą to być klocki, inne pluszaki, lalki czy autka. Zadaniem dziecka jest pokonanie trasy slalomem, dodatkowym utrudnieniem jest to, że na głowie dziecka siedzi pluszowy miś. Zadanie wcale tak łatwe, jak się wydaje!

Dzień Pluszowego Misia to także dobra okazja do tego, by taką zabawkę dziecku sprezentować. Na przykład jako nagrodę za rozwiązanie misiowych zagadek.

Czytaj także: Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej

QUIZ Pamiętasz te bajki z dzieciństwa?

Pytanie 1 z 10
Pamiętasz kultową bajkę Tom i Jerry? Jak miał na imię kot?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza