Zabawy ruchowe dla dzieci. Propozycje zabaw stymulujących rozwój dziecka

2021-08-04 12:15

Zabawy ruchowe dla dzieci są równie ważne, jak, te stymulujące rozwój umysłowy. Jeśli Twojemu dziecku brakuje ruchu prezentujemy kreatywne zabawy, które pobudzą wyobraźnię i sprawią, że maluch aktywnie spędzi czas. Sprawdź propozycje zabaw ruchowych uwielbianych przez dzieci!

zabawy ruchwe
Autor: Getty images

Wspólne zabawy z rodzicami, zwłaszcza ruchowe, to jest to, co dzieci uwielbiają najbardziej. Poświęcamy im czas, a jednocześnie spędzamy go w ciekawy i miły sposób. Dzieci chętnie angażują się w aktywność ruchową, jeśli uczestniczą w niej również rodzice. Nie sztuką jest obrzucić malucha zabawkami, patrząc jak się bawi, ale zorganizować czas tak, aby móc aktywnie poświęcić czas na zabawę.

Spis treści

  1. Korzyści z aktywności ruchowej dla dziecka
  2. Gra w piłkę z dwulatkiem
  3. Gra w klasy
  4. Bańki mydlane
  5. Wspólne mycie owoców lub warzyw
  6. Zabawa w chowanego
  7. Chodzenie po linie
  8. Wyprawa na zakupy z dzieckiem
Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze

Korzyści z aktywności ruchowej dla dziecka

Spędzanie czasu wspólnie z dzieckiem to korzyść nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców. Czują się oni doceniani i potrzebni, nie tylko podczas codziennych czynności. A jeśli chodzi o dziecko? Aktywność ruchowa oczywiście ma doskonały wpływ na zdrowie dziecka oraz jego odporność.

Kontrolowany wysiłek fizyczny sprawia, że dziecko dobrze się rozwija, ma kontakt z dziećmi, gdy spędza czas na placu zabaw. Dodatkowo sport pomaga zapobiegać takim chorobom jak nadwaga czy nadciśnienie. Zabawy ruchowe dla dzieci uczą też współpracy i poprawiają koordynację ruchową, co jest zalecane szczególnie dla dzieci, które same nie wykazują zbyt dużej aktywności.

Przeczytaj również: 7 kultowych zabawek, o które wcześniej czy później poprosi twoje dziecko

Gdy tata ma wyjść z dzieckiem - 5 fajnych miejsc, gdzie malec oszaleje z radości

Gra w piłkę z dwulatkiem

Najprostszy i najstarszy sposób na zabawę z dzieckiem praktycznie w każdym wieku. Dzieci w wieku dwóch lat najczęściej zaczynają intensywnie interesować się grą w piłkę. Ogromną frajdę sprawia im odbijanie i łapanie piłki.

Oczywiście na początku ruchy malucha mogą być nie do końca skoordynowane, ale nagradzaj brawami i pochwałami każdą próbę odbicia czy złapania. Grając razem z dzieckiem nie staraj się wyręczać je w grze, to może tylko popsuć zabawę. Warto pamiętać, że dzieci uwielbiają robić wiele rzeczy samodzielnie, nawet jeśli na początku nie zawsze im się to udaje.

Dobrze wiedzieć

Zwierzę w domu, a aktywność ruchowa dziecka

Zwierzęta zapewniają dzieciom dużo aktywności ruchowej, podczas codziennych zabaw. Dlatego, jeśli jesteście właścicielami psów lub kotów zaangazujcie do opieki nad zwierzętami dziecko. Codzienne spacery z psem dla dwulatka mogą być ciekawą formą zabawy. 

Gra w klasy

Zabawy związane z bieganiem lub skakaniem zazwyczaj są uwielbiane przez małe dzieci. I jak się okazuje idealnym pomysłem na aktywność ruchową dla malucha w wieku 2 lat jest popularna gra w klasy. Gra, która jest znana od pokoleń dba sprawność ruchową, i co ważniejsze jest też bardzo prosta. Wystarczy narysować na chodniku koła lub kwadraty z cyframi, i przeskakiwać z dzieckiem z jednego miejsca do następnego. 

Przeczytaj również: Jak zrobić latawiec? Poradnik krok po kroku

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Sprawdzone sposoby

Bańki mydlane

Wszystkie dzieci uwielbiają bańki mydlane. Oczywiście małe dziecko nie jest w stanie samo ich puszczać, ale z pomocą rodziców, zabawa ta może być strzałem w dziesiątkę. Wystarczy kupić pojemnik z bańkami (wydatek ok. 2 zł) lub zrobić je samodzielnie, a następnie puszczać je dziecku w domu lub na zewnątrz. Maluch z przyjemnością będzie biegał wśród nich, chcąc złapać przynajmniej jedną bańkę.

Wspólne mycie owoców lub warzyw

Większość maluchów uwielbia zabawy z wodą, jeśli twoje dziecko należy do tej grupy, możesz to wykorzystać i zaangażować dziecko do mycia owoców. Zabawa jest prosta, a jednocześnie może odbywać się zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Owoce lub warzywa możemy myć z dzieckiem w zlewie lub na zewnątrz np. w plastikowym pojemniku. Przez cały czas bądź przy dziecku, kiedy bawi się z wodą. Mycie owoców zachęci szkraba do aktywności ruchowej, a jednocześnie pokazuje, że mycie i sprzątanie nie jest przykrym obowiązkiem.

Czytaj również: Dzieci w ogrodzie, czyli pomysły na zajęcia i zabawy dla najmłodszych

Największa frajda na upalne dni - zabawki ogrodowe do zabawy wodą

Zabawa w chowanego

Stara zabawa, lubiana przez wszystkie dzieci. Już dwulatki z powodzeniem mogą się ukrywać w różnych zakamarkach domu. Co prawda nie zawsze im to wychodzi, ale z czasem będą znajdowały coraz to nowsze kryjówki. Zabawa oprócz aktywności ruchowej, czyli biegania w celu znalezienia kryjówki, sprawia też, że dziecko szuka kreatywnych rozwiązań. W końcu trzeba dobrze ukryć się przed mamą!

Chodzenie po linie

Będąc z dzieckiem na spacerze do zabawy możemy wykorzystać krawężniki przy chodnikach. Opowiedz dziecku zabawną historię np. o chodzeniu na linie i powiedź, że krawężnik może być taką liną, po której chodzimy, próbując utrzymać równowagę. Malucha nie trzeba będzie długo namawiać. Prosta zabawa zachęca do ruchu, a jednocześnie ćwiczy równowagę u dziecka.

Wyprawa na zakupy z dzieckiem

Wyjście na zakupy z dzieckiem może być doskonałą i kształcącą formą zabawy. Dziecko może poznać nowe kształty i kolory, a spacer na świeżym powietrzu to opcja dla dzieci o spokojnym charakterze, którym bieganie nie sprawia frajdy. Podczas wizyty w sklepie zaangażuj dziecko do pomocy.

Poproś, aby wybrało wskazane przez Ciebie produkty. Jeśli malec sięga po produkt, który raczej nie gości w Twojej kuchni, pozwól mu go wybrać. Może się okazać, że dziecko polubi jego smak. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza