Baw się i odpoczywaj – 10 pomysłów na zabawy w pozycji leżącej

2022-02-03 12:20

Zabawę i odpoczynek można ze sobą połączyć i to z dużym sukcesem. Gdy padasz z nóg i jedyne, na co masz ochotę, to wylegiwanie się na kanapie, a jednocześnie twoje dziecko jest gotowe na aktywne zabawy, to znaczy, że potrzebujesz naszych pomysłów na leżące zabawy.

Baw się i odpoczywaj
Autor: Getty images Zabawy w pozycji leżącej to doskonałe wyjście, gdy na nic nie masz siły.

Dzieci uwielbiają bawić się z rodzicami, dla ciebie zabawa z malcem to też prawdopodobnie jest wielka przyjemność. Ale są takie dni, kiedy marzysz jedynie o położeniu się na kanapie. I akurat wtedy twój kilkulatek domaga się twojej uwagi i towarzystwa do zabawy.

Co zrobić, aby nie zawieść dziecka, a jednocześnie odpocząć w czasie zabawy po ciężkim dniu.? Oto kilka naszych pomysłów na zabawy w pozycji leżącej.

Spis treści:

  1. Zabawa w lekarza
  2. Zabawa w mamę i dziecko
  3. Zabawa w malowanie twarzy
  4. Zabawa we fryzjera
  5. Zabawa w masażystę
  6. Zabawa w martwego Indianina
  7. Zabawa w pływanie
  8. Zabawa w skakanie
  9. Zabawa w rysowanie na kartkach
  10. Zabawa muzyczna
W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Zabawa w lekarza

To zabawa genialna w swojej prostocie i pozwalająca ci wypoczywać tak długo, jak tylko sobie wymarzysz (no prawie). Oczywiście w roli lekarza występuje twoje dziecko, a ty jesteś chorym pacjentem, który musi leżeć.

Lekarz powinien cię dokładnie osłuchać, przeprowadzić z tobą wywiad i ustalić zarówno przyczyny choroby, jak i sposób leczenia. Możesz mu zasugerować, że najlepszym lekarstwem będzie wylegiwanie się w łóżku przez kolejne 20 minut.

Polecamy: Też się tak bawiłeś w dzieciństwie? 7 najlepszych zabaw z kocem

Zabawa w mamę i dziecko

Nie martw się, tym razem ma nastąpić zamiana ról i to ty będziesz dzieckiem, a twoja pociecha rodzicem. Zabaw się więc w niemowlaka, który leży godzinami na łóżku, a twoje dziecko niech się tobą zajmuje! Poda jeść, pić, a nawet zabawi grzechotką.

Polecamy: Idealne na nudę w samochodzie. Wesołe zabawy na podróż z dzieckiem

Zabawa w malowanie twarzy

To doskonały sposób na relaks dla ciebie i na rozwinięcie manualnych zdolności dla twojego dziecka. Daj mu stare kosmetyki lub specjalne farbki do malowania twarzy i całkowicie oddaj się w jego ręce.

Niech zrobi ci wystrzałowy makijaż na imprezę. Ty w tym czasie możesz spokojnie leżeć i oddawać się błogiemu lenistwu.

Zabawa we fryzjera

Podobnie jak w przypadku zabawy w malowanie twarzy, tak i zabawa we fryzjera może być dla ciebie świetnym sposobem kilkunastominutowego odpoczynku. Połóż się np. na brzuchu - dziecko powinno mieć dostęp do twojej głowy i włosów, i pozwól mu robić ze swoimi kosmykami co tylko chce.

Oczywiście najlepsza zabawa dla twojego dziecka będzie wtedy, gdy masz długie włosy, ale z pewnością i z krótkimi coś wymyśli.

Czytaj: Zabawy tematyczne – dlaczego są ważne dla rozwoju dziecka?

Zabawa w masażystę

Podpowiedz swojemu dziecku, by na ten wieczór otworzyło salon masażu! Ty oczywiście będziesz klientem. Połóż się na brzuchu, a dziecko niech masuje twoje plecy. Może do tego użyć specjalnego masażera, jeśli macie go w domu, ale wystarczą także ręce.

Zabawa w martwego Indianina

To doskonały pomysł dla wszystkich małych miłośników przygód i westernów. Ty na jeden wieczór staniesz się martwym Indianinem, który leży bez ruchu na podłodze, a twoi oprawcy, czyli w tym wypadku dzieci, tańczą wokół ciebie, triumfalnie śpiewając.

Dodatkowym plusem tej zabawy jest fakt, że wymaga sporych pokładów energii od dzieci, więc jest nadzieja, że szybko się zmęczą i resztę wieczoru masz dla siebie!

Zabawa w pływanie

Dobrym pomysłem jest też wspólne pływanie... na podłodze. Połóż się z dzieckiem na plecach i udawajcie, że pływacie po jeziorze. Jedynym wysiłkiem, jaki będziesz musiała włożyć w tę zabawę, są lekkie ruchy rąk i nóg. Możecie też oczywiście płynąć żabką!

Polecamy: Zabawy ruchowe dla dzieci. Propozycje zabaw stymulujących rozwój dziecka

Zabawa w skakanie

Jeśli lubisz odrobinę ryzykowne zabawy z nutką adrenaliny, to oczywiście możesz się pobawić w skoki przez... ciebie. Ty będziesz leżącą przeszkodą, a twoje dziecko niech przez ciebie skacze - na dwóch nogach, raz na jednej, raz na drugiej nodze. Masa śmiechu gwarantowana, ale zawsze istnieje ryzyko, że pociecha skoczy prosto na twoje plecy. To może boleć!

Polecamy: Zabawki z recyklingu DIY

Huśtawka do pokoju dziecka: huśtawka kokon czy stojąca? Podpowiadamy, jaką wybrać

Zabawa w rysowanie na kartkach

Leżąc, można przecież też rysować! To świetny pomysł na wspólny relaks - niech dziecko położy się koło ciebie i razem coś narysujcie. Oczywiście co chwilę będziesz musiała wyznaczać nowe zadania do rysowania, bo istnieje ryzyko, że dziecko szybko się znudzi taką statyczną zabawą.

Zabawa muzyczna

Fajnym pomysłem jest również zabawa w zgadywanie muzycznych utworów. Wybierz piosenki, które twoje dziecko jest w stanie rozpoznać, wygodnie się połóż i zacznij włączać kawałki utworów. Niech twoje dziecko zgaduje, jak w programie "Jaka to melodia".

Możesz także stworzyć innego rodzaju grę - włączaj muzykę, a dziecko niech tańczy. Wtedy nagle wyłączasz utwór i jeśli dziecko natychmiast nie zastygnie w bezruchu, to wyznaczaj mu zadania do wykonania. Może dzięki temu przy okazji będziesz mieć wysprzątane mieszkanie?

Czytaj: Muzyka dla dzieci - 7 hitów dla dzieci z YouTube